Czerwone dziewczyny. Legenda rodu Akakuchibów

Okładka książki Czerwone dziewczyny. Legenda rodu Akakuchibów Kazuki Sakuraba
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Okładka książki Czerwone dziewczyny. Legenda rodu Akakuchibów
Kazuki Sakuraba
7,1 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
416 str. 6 godz. 56 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
赤朽葉家の伝説 (Akakuchibake no Densetsu)
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2017-04-27
Data 1. wyd. pol.:
2017-04-27
Liczba stron:
416
Czas czytania
6 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308063408
Tłumacz:
Łukasz Małecki
Tagi:
Łukasz Małecki od 1945 do współczesności saga Japonia literatura japońska
Inne
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Dom dusz



129 7 19

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
502 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
910
307

Na półkach:

Wielka rodzina Akakuchibów w małym japońskim mieście Benimidori zajmuje się wyrobem stali od wielu pokoleń. Manyo jest natomiast prostą dziewczyną, która jako dziecka została porzucona przez plemię z gór. W tej historii te dwa różne światy, stary i nowy, zderzą się by nadać historii nowy bieg.

Powieść ma trzy główne bohaterki: Manyo, jej córkę Kemari i wnuczkę Toko. Narratorką jest najmłodsza z kobiet przedstawiająca historię swojej rodziny, babki i matki. Każda z pań reprezentuje różne postawy swojego pokolenia, dając obraz zmieniającego się świata Japonii wraz z postępem nauki.

Na początku powieści w pierwszej części poznajemy Manyo, dziewczynkę porzuconą przez plemię z gór. Wyróżnia się ona swoją ciemną karnacją i posturą pomiędzy pozostałymi mieszkańcami wioski. Zostaje jednak przygarnięta przez jedną z rodzin mieszkających w domku „na stopniach”, poniżej posiadłości Akakuchibów. Parę lat później okazuje się, że Manyo posiada dar jasnowidzenia oraz zostaje ona wybrana na żonę najstarszego syna wielkiego rodu.

Cześć druga to opowieść o córce dziewczynki z gór, która, podobnie jak jej matka cechuje się silnym charakterem. Kemari jednak nie wiedzie typowego życia kobiety. Podobnie jak wiele jej rówieśniczek urodzonych w roku Ognistego Konia buntuje się i wiedzie szalone życie, do czasu, gdy spada na nią obowiązek dziedziczenia spuścizny rodu. Wówczas na świecie pojawia się Toko.

Najmłodszą dziedziczkę rodu Akakuchibów tak naprawdę poznajemy w trzeciej części powieści, chociaż prowadzi nas ona przez całą książkę, będąc narratorem powieści. W przeciwieństwie do babki i matki ma spokojne życie, bez wizji i buntu.

Autorka stworzyła niezwykłą opowieść, w której wiedzie czytelnika przez zmieniający się obraz świata. Historia zaczyna się bowiem w 1953 roku w czasach dzieciństwa Manyo, a kończy po roku 2000 na życiu Toko. Tłem dla opisu wielkich kobiet są zmiany związane z rozwojem technologii, krachem naftowym czy tzw. bańką spekulacyjną. Wszystkie te zdarzenia wpływają na wielką rodzinę, ale nie bardziej niż codzienne życie mieszkańców Benimidori.

Prym w tej powieści wiodą oczywiście kobiety o silnych charakterach. Dotyczy to nie tylko głównych bohaterek, ale także postaci pobocznych jak przede wszystkim wielkiej matrony rodu Tatsu czy Midori, córki bogaczy z miasteczka. Każda z nich jest indywiduum, ale ich losy łącza się w zadziwiający sposób.

„Synowie krewnych, którzy wracali ze stolicy z wątpliwymi planami szybkiego zbicia fortuny, paradowali teraz przed Tatsu na kolana i tracili zdolnośc mowy, a ich ojcowie wywlekali ich z Sali reprezentacyjnej niemalże siłą. Wystarczyło jedno słowo statecznej matrony, by rozwrzeszczane, wesoły dzieci natychmiast milkły. A Tatsu śmiała się z tych mężczyzn pozbawionych kręgosłupów i z ich dzieci o ustach zaciśniętych niczym muszle ostryg, śmiała się tak głośno, e aż trzęsło się jej okrągłe ciało. Wszyscy co do jednego bali się tej kobiety.”

Autorka skonstruowała niezwykłą powieść o życiu, którą umieściła na przestrzeni przemian gospodarczych i politycznych. Życie bohaterów płynie trochę w oderwaniu od wielkiego świata, jednakże jest pełne, emocjonując i bardzo prawdziwe. Postacie nie są jednak sztywne, a ewoluują pod wpływem zdarzeń. Widać to bardzo wyraźnie zwłaszcza na głównych bohaterkach powieści.

Książka zdecydowanie wciąga, jest napisania sprawnie, przystępnym językiem z niezwykle wyrazistymi postaciami. Każdy aspekt jest przemyślany i wszystko tworzy zadziwiająco prawdziwą opowieść. Historie pewnych siebie kobiet wiodących niełatwe życie dają wyraz temu, że płeć piękna nie oznacza słabości, lecz siłę i potęgę. Warto podkreślić także, że nie da się przewidzieć, co będzie dalej. Całość została tak skonstruowana, by prowadzić czytelnika powoli, zaskakiwać go i rozśmieszać.

Wielka rodzina Akakuchibów w małym japońskim mieście Benimidori zajmuje się wyrobem stali od wielu pokoleń. Manyo jest natomiast prostą dziewczyną, która jako dziecka została porzucona przez plemię z gór. W tej historii te dwa różne światy, stary i nowy, zderzą się by nadać historii nowy bieg.

Powieść ma trzy główne bohaterki: Manyo, jej córkę Kemari i wnuczkę Toko....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 029
  • Przeczytane
    599
  • Posiadam
    204
  • 2018
    34
  • Teraz czytam
    24
  • Ulubione
    22
  • Japonia
    15
  • 2019
    10
  • 2017
    9
  • Literatura japońska
    8

Cytaty

Więcej
Kazuki Sakuraba Czerwone dziewczyny. Legenda rodu Akakuchibów Zobacz więcej
Kazuki Sakuraba Czerwone dziewczyny. Legenda rodu Akakuchibów Zobacz więcej
Kazuki Sakuraba Czerwone dziewczyny. Legenda rodu Akakuchibów Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także