Czerwone dziewczyny. Legenda rodu Akakuchibów

Okładka książki Czerwone dziewczyny. Legenda rodu Akakuchibów Kazuki Sakuraba
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Okładka książki Czerwone dziewczyny. Legenda rodu Akakuchibów
Kazuki Sakuraba
7,1 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
416 str. 6 godz. 56 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
赤朽葉家の伝説 (Akakuchibake no Densetsu)
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2017-04-27
Data 1. wyd. pol.:
2017-04-27
Liczba stron:
416
Czas czytania
6 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308063408
Tłumacz:
Łukasz Małecki
Tagi:
Łukasz Małecki od 1945 do współczesności saga Japonia literatura japońska
Inne
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Dom dusz



129 7 19

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
502 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
345
192

Na półkach: , ,

Kazuki Sakuraba stworzyła powieść, w której na przestrzeni trzech pokoleń rodu Akakuchibów opisała zmiany zachodzące w Japonii oraz w ludziach.

Bohaterką pierwszej części książki jest Manyo- babka narratorki, pochodząca z gór kobieta mająca zdolności jasnowidzenia. W tej części mamy najwięcej realizmu magicznego. Jak w wielu kulturach świata, im bardziej sięgamy w przeszłość, tym mocniej widać wpływ magii, zabobonów i przesądów na ludzi. Nie inaczej jest u Sakuraby. Jest to też czas kiedy po wojnie odradza się gospodarka. Ludzie są zdeterminowani do pracy. Bazując na starych metodach produkcji, tworzą nową japońską rzeczywistość.

Kolejna część powieści to dzieje Kemari- matki narratorki, która w wielu dorastania jest buntowniczką walczącą o siebie, swoje koleżanki. Wikła się w liczne spory, jest przywódczynią gangu. Po okresie dorastania pochłania ją tworzenie mangi, jakże popularnej w Japonii. Jest ona przykładem pracoholiczki, co ciągnie za sobą tragiczne konsekwencje. Gospodarka za to spowalnia. Co prawda wchodzą nowe technologie i mechanizacja pracy. Ale konsekwencją tego jest mniejsze zapotrzebowanie na siłę roboczą ludzi. Budzi to liczne protesty.

Ostania bohaterka to Toko, czyli córka Kemari, która opowiada nam losy swojej rodziny. Jest ona najbardziej zagubiona z wszystkich pań opisanych w książce. Ewidentnie widać, że nowoczesny świat ma jej niewiele do zaoferowania. Upadek wartości, racjonalizacja otaczanej rzeczywistości zabiera jej wiarę w człowieka i świat. Jej głównym problemem jest miłość do chłopaka a nie praca i rodzina. Z kolei gospodarka pada pod ciosem pęknięcia bańki spekulacyjnej. Ci najsilniejszy ją przetrwali a mniej odporne firmy upadły. Mieszkańcy dużych miast i wsi jednakowo odczuwają wahania na rynku pracy.

A co z mężczyznami:
"We wspomnieniach mojej babki silni mężczyźni z Benimidori cechowali się tężyzną fizyczną i pracowitością. (...) W historiach mojej mamy silnym mężczyzną był wprawny wojownik, chłopak żyjący zgodnie z kulturą wojowników. (...) A potem nadeszła pora wypchanych portfeli, która zresztą minęła jeszcze szybciej, niż się zaczęła."


Kazuki Sakuraba stworzyła powieść w której pokazała, że siłą jest rodzina. Kobiety powinny odpowiadać za dom, mężczyźni pracować. Należy pielęgnować rodzinę i nie ulegać nowym modom. Niestety to się nie udaje bo zmienia się Japonia podobnie jak i cały świat. Następuje liberalizacja poglądów i obyczajów. Ludzi nie wierzą w mity i stare przekazy. Co w konsekwencji prowadzi do spowszednienia tak ważnych cech jak odpowiedzialność, empatia i szacunek.
"Czerwone dziewczyny" to powieść skierowana do ludzi, których ciekawi Japonia i inne spojrzenie na kulturę, gdzie rządzą kobiety. Realizm magiczny nadaje powieści nieuchwytności. Trzeba się mu poddać aby czerpać z powieści tą japońską inność.

Kazuki Sakuraba stworzyła powieść, w której na przestrzeni trzech pokoleń rodu Akakuchibów opisała zmiany zachodzące w Japonii oraz w ludziach.

Bohaterką pierwszej części książki jest Manyo- babka narratorki, pochodząca z gór kobieta mająca zdolności jasnowidzenia. W tej części mamy najwięcej realizmu magicznego. Jak w wielu kulturach świata, im bardziej sięgamy w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 029
  • Przeczytane
    599
  • Posiadam
    204
  • 2018
    34
  • Teraz czytam
    23
  • Ulubione
    22
  • Japonia
    15
  • 2019
    10
  • 2017
    9
  • Literatura japońska
    8

Cytaty

Więcej
Kazuki Sakuraba Czerwone dziewczyny. Legenda rodu Akakuchibów Zobacz więcej
Kazuki Sakuraba Czerwone dziewczyny. Legenda rodu Akakuchibów Zobacz więcej
Kazuki Sakuraba Czerwone dziewczyny. Legenda rodu Akakuchibów Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także