Rachel Rising tom 1: Cień śmierci

Tłumaczenie: Anna Urbańska, Jan Olejniuk
Cykl: Rachel Rising (tom 1)
Wydawnictwo: Fantasmagorie
Rachel Rising vol 1: The Shadow of Death
komiksy
Wkp

Rachel budzi się w płytkim grobie. Przerażona, wygrzebuje się na zewnątrz i rozpoczyna poszukiwania swojego mordercy w małym miasteczku Manson. Ciągnie się za nią pasmo śmierci i niejeden podejrzany osobnik. Rachel Rising będzie cię nękać za życia… i po śmierci.

źródło opisu: https://fantasmagorie.com.pl/produkt/rachel-rising-1-cien-smierci/

źródło okładki: https://fantasmagorie.com.pl/produkt/rachel-rising-1-cien-smierci/

Wkp | 2017-03-07
Przeczytana: 07 marca 2017

ZMARTWYCHWSTANIE RACHEL

Terry Moore to jeden z najlepszych niezależnych twórców komiksowych. Jego cykl „Strangers in Paradise” nie tylko został wyróżniony nagrodą Eisnera dla najlepszej serii, ale też znalazł się na liście Wizarda 100 najlepszych komiksów w historii, a sam autor zdobył także Harveya dla najlepszego rysownika. I chociaż jego dzieła ukazują się od blisko ćwierć wieku, w Polsce pozostaje niemal nieznany (gościnne występy w „Baśniach” czy „Star Wars Komiks” trudno nazwać czyś znaczącym). Wydanie „Rachel Rising” to więc doskonała okazja by poznać Terry’ego Moore’a, jednocześnie dostając do rąk jedno z najlepszych jego dzieł, zachwycające klimatem i rysunkami.

Młoda kobieta Rachel Beck budzi się zakopana w środku lasu. Z trudem wygrzebuje się ze swojego grobu, ale od teraz jej życie zupełnie się zmienia. A właściwie nie życie, a post-życie, bowiem Rachel umarła. Została uduszona i przeleżała pod ziemią przez trzy dni, zanim… Właśnie, zanim co? Nie pamięta co się stało,...

Nigdy nie miałem okazji zetknąć się z "Rachel Rising". Jednak, gdy wydawnictwo Fantasmagorie zapowiedziało, iż zajmie się publikacją tej serii stwierdziłem, że czas najwyższy nadrobić braki. Rachel Beck została zamordowana, lecz zmartwychwstała. Niestety, nie pamięta w jakich okolicznościach doszło do zbrodni, ani kto jest jej sprawcą. Jednak Rachel postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i rozwikłać tajemnicę tożsamości zbrodniarza. Wraz z rozwojem fabuły komiksu pojawia się coraz więcej niewiadomych, na scenę wkraczają dziwne postaci, a subtelny klimat grozy i niepewności gęstnieje ze strony na stronę. Nastrój budują również minimalistyczna kreska, raczej nietypowa w porównaniu z tym, co możemy zobaczyć we współczesnych amerykańskich komiksach oraz kolorystyka oparta jedynie na czerni i bieli. Warto było poświęcić czas na lekturę pierwszego tomu "Rachel Rising". Z niecierpliwością czekam na następny.

pu-chatka | 2017-03-12

Trzymająca w napięciu historia z pogranicza horroru i dramatu, przez którą po prostu się płynie. Humor charakterystyczny dla Terry'ego Moore'a sprawia, że powieść nabiera niezwykłej lekkości. Zapada w pamięć na bardzo długo.
Jeśli chodzi o polskie wydanie, to podoba mi się jego jakość (która jest znacznie lepsza od oryginału). Co do jakości tłumaczenia, to pozostaje ono zdecydowanie w duchu oryginalnej wersji.

Fantasmagorie to nowe wydawnictwo komiksowe, które zadebiutowało z początkiem bieżącego roku. (...) Pierwszym albumem w koszyku edytora jest tom serii „Rachel Rising”. Autorem cyklu jest Terry Moore, twórca dotąd w Polsce nieprezentowany.

Album „Cień śmierci” rozpoczyna się sekwencją plansz, w których narracja prowadzona jest bez użycia słów. Widzimy młodą dziewczynę, która wygrzebuje się z płytkiego zagłębienia w ziemi. Scena dzieje się w lesie, gdzieś w pobliżu miasteczka Manson (hm, raczej znamienna nazwa). Początkowo nie wiemy czy dziewczyna była martwa, a teraz dzięki Boskiej interwencji zmartwychwstała, czy stała się zombie, a może wcale nie umarła, tylko zemdlała, bo ktoś w ramach głupiego żartu zakopał ją żywcem i właśnie się obudziła. W każdym razie bohaterka jest diabelnie zdezorientowana, bo gdy w końcu dojeżdża do domu, to okazuje się, że przeleżała pod ziemią kilka dni. Symbolicznie, niczym Jezus Chrystus, powróciła z martwych po trzech dniach, chociaż jej funkcje...

NieZnamSięToSięWypow | 2017-08-15

Rachel nie wie, kto ją zabił, i przede wszystkim czemu przeleżała parę dni zakopana w lesie, by powrócić zza grobu. Scenarzysta nie spieszy się z wyjaśnieniem tej zagadki, ale konsekwentnie buduje aurę tajemnicy nie tylko wokół protagonistki, lecz również bliskich jej osób, jak ciocia Johnny czy jej koleżanki imieniem Jet. W końcu obcują one z istotą, która powróciła do żywych, nie ma żadnych oznak tlącego się w niej życia, za to płonie w niej pragnienie zemsty. Tylko nie wie na kim powinna jej dokonać.

Cały tekst pod adresem:

Agne | 2018-06-17