Echa

Cykl: Algorytm wojny | Seria: WarBook
Wydawnictwo: Warbook
Bubu

Zbiór opowiadań ze świata „Algorytmu wojny”. Niezwykłe historie, echa wydarzeń z czasów po Dniu. Doskonały sposób, by dowiedzieć się więcej o uniwersum Michała Cholewy lub rozpocząć przygodę, która rozwija się w Gambicie, Punkcie cięcia, Forcie oraz Inwicie. Co szmugluje frachtowiec "Verona"? Jakie tajemnice Łeby odkrywa pozornie niegroźna awaria? Jak radzi sobie z odosobnieniem załoga...

Co szmugluje frachtowiec "Verona"? Jakie tajemnice Łeby odkrywa pozornie niegroźna awaria? Jak radzi sobie z odosobnieniem załoga wojskowej stacji łącznościowej? Do czego zmierza kult na pokładzie Arki? Czy "Mephisto" przywiózł do bazy Sheringham złe wieści?

Sprawdź, czy bez żadnego wsparcia przetrwasz ciszę po katastrofie ludzkiej cywilizacji.

źródło opisu: http://warbook.pl

źródło okładki: http://warbook.pl

Wkp | 2017-07-14

ECHA WOJNY

Pisałem to już przy okazji innych recenzji, ale napiszę po raz kolejny: nie przepadam za militarnym science fiction. Rozumiem sens tego gatunku, w końcu jak pokazuje historia, dzieje ludzkości to dzieje konfliktów, a same Stany Zjednoczone od dawien dawna napędzają swoją gospodarkę działaniami wojennymi, ale nie znaczy to, że jestem jego miłośnikiem. Dlaczego? To po prostu nie moje klimaty, czy to w ujęciu historycznym, czy fantastycznym. Nie przepadam za takimi filmami (z drobnymi wyjątkami oczywiście), nie przepadam też za książkami, jedynie gry potrafią dostarczyć mi nieco rozrywki, bo jednak angażują o wiele bardziej. Dlatego moja ocena „Ech” nie będzie pewnie miarodajna, nie mniej powiem jedno, chociaż zbiór nie powalił mnie na kolana, to opowiadania w nim zawarte są całkiem niezłą lekturą.

Całość recenzji na portalu Sztukater: https://sztukater.pl/ksiazki/item/20870.html?highlight=WyJlY2hhIl0=

Uleczkaa38 | 2017-04-09
Przeczytana: 07 kwietnia 2017

MICHAŁ CHOLEWA - przesympatyczny człowiek i genialny autor, który na trwałe wpisał się już w historię polskiej literatury science-fiction. Uczynił to za sprawą niezwykle intrygującego, inteligentnego i przede wszystkim stojącego na absolutnie najwyższym poziomie cyklu pt. "Algorytmy wojny", opowiadającego o pogrążonym w kosmicznej wojnie świecie przyszłości po tzw. "Dniu", czyli buncie sztucznej inteligencji i uśmierceniu na wskutek jej działań blisko 98% ludzkości... Po czterech powieściowych odsłonach owego świetnego i niezwykle popularnego cyklu, Michał postanowił sprawić nam miłą niespodziankę, oddając w nasze ręce zbiór opowiadań osadzony w realiach doskonale znanego nam z cyklu świata, ukazującego go jednak od zupełnie innej strony... Książka ta nosi tytuł "Echa" i tradycyjnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Warbook.

Najnowsze dzieło pochodzącego z Katowic autora, oferuje nam sobą sześć niezwykle ciekawych, klimatycznych i porywających bez reszty opowiadań, osadzonych...

Marcus | 2017-04-16

"Echa" to zbiór opowiadań osadzony w uniwersum cyklu "Algorytmy wojny". Autor przenosi nas w różne zakątki ludzkiej cywilizacji po "Dniu", tj. po buncie sztucznej inteligencji, która wymordowała większość ludzi zamieszkujących Ziemię i pozostałe kolonie we wszechświecie.

Na plus należy zapisać Michałowi Cholewie, że każde opowiadanie kończy się w zaskakujący sposób - jak dobry kryminał. Nie ma nic gorszego jak przewidywalne, nudne zakończenia. Teksty są po prostu ciekawe. Podobało mi się, że akcja opowiadań dzieje się w różnych lokalizacjach: raz na małej, odciętej od świata stacji przekaźnikowej, raz na planecie, a raz na pokładach statków.

M. Cholewa przyłożył się do roboty i nie kopiuje swoich wcześniejszych pomysłów. Bardzo ciekawe jest połączenie pomysłu zbuntowanej sztucznej inteligencji i sekty religijnej na statku. Łatwo się domyśleć, że kto za tą pseudo-religią stoi, ale to w żaden sposób nie psuje zabawy. Wątek psychologiczny (żeby nie powiedzieć psychiatryczny) jest...

Michał M | 2017-04-21

Cały cykl o świecie po buncie sztucznej inteligencji jest dobry. Ale to już przesada: opowiadania są ŚWIETNE!
Porównanie z "Łowcą androidów" Dicka nasuwa się samo i nie jest przesadzone. Dostajemy kilka zróżnicowanych historii, z mrocznym klimatem, twistami fabularnymi i refleksją o naturze ludzkiej w konfrontacji z zagrożeniami płynącymi z rozwoju SI. Każda z nich może stanowić scenariusz dla solidnego filmu SF. Panie Michale, ślij to Pan do Hollywood!

Rocy7 | 2017-04-14
Przeczytana: 10 kwietnia 2017

Różni bohaterowie i gatunki

Autor w Echach udowadnia, że dobrze radzi sobie z krótszymi tekstami jak też, iż różne gatunki nie są dla niego problemem. Choć poszczególne opowiadania nie są zbyt długie to w każdym z nich udaje się stworzyć jakaś postać, którą czytelnik może polubić, czy będzie to dowódca stacji nasłuchowej, sprytny przemytnik, zatroskany ojciec martwiący się o córkę, czy prokurator służbistka mająca swoje słabości.

Echa to ciekawa próba autora by sprawdzić się w różnych stylach twórczości. Pierwsza z opowieści „Samotne światło” to wręcz psychologiczny thriller, opowiadający o odizolowanej placówce, który wydaje się przez swoją atmosferę zagubienia swoistym hołdem dla twórczości Stanisława Lema. „Argument siły” to historia o tym jak daleko potrafią się posunąć zwykli zdesperowani ludzie walczący o przeżycie. Tytułowe „Echa” to emocjonująca opowieść o ojcu starającym się ochronić swoją córkę przed światem po apokalipsie. „Wyższa konieczność” przedstawia jak...

Sławomir | 2017-05-15
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 15 maja 2017

Jeden z nielicznych polskich autorów po którego sięgam z niemałą pewnością, iż nie zawiodę się lekturą. Niespotykana rzadkość. Zwłaszcza u tak młodego autora z tak niewielkim dorobkiem.
Oczywiście i tym razem nie zawiodłem się. Na kolana nie rzuca ale nie o to chodzi. Zbiór ów daje fajną rozrywkę i sporą przyjemność z czytania. Historie są ciekawe, może nie odkrywcze (sporo nawiązań moim zdaniem do innych pozycji tego gatunku) ale naprawdę fajnie się czyta. Najsłabsze opowiadanie to tytułowe "Echo" – nudne niestety, kompletnie przewidywalne. Najbardziej się wyluzowałem i ryj mi się cieszył przy ostatnim opowiadaniu:) Fajnie jakby autor rozwinął to w pełnowymiarowe dzieło o przygodach tej bandy:) W końcu zakończenie na tyle otwarte, że śmiało ich można posłać na jakąś wojenkę, najlepiej na Bagno, i zobaczyć jak sobie kombinują i walczą na wesoło:)
Reasumując na naszym rynku to perełka. Zarówno zbiór opowiadań jak i sam pan Michał, którego nie znam osobiście ale doceniam, że nigdy...

bubs1983 | 2017-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2017

Raczej nie zdarza mi się czegoś komuś zazdrościć, ale Panu Michałowi to talentu troszkę jednak zazdroszczę:) Niesamowite są te opowiadania, i to każde jedno. Jest trochę z horroru, jest akcja, są zagadki...no i to ostatnie opowiadanie, w nieco innym tonie, ale idealne na zakończenie...znowu żona się patrzyła na mnie z politowaniem jak się śmiałem w głos. Co więcej, po przeczytaniu tych opowiadań mam "straszną" chęć wrócić do całego cyklu i przeczytać go od nowa. I powstrzymuje mnie tylko to, że mam zaległości w innych książkach, kawał działki do obrobienia, no i zaraz wychodzi trzecia część Głębi więc musze przeczytać od nowa poprzednie:) Szczerze polecam, nawet tym, którzy nie czytali powieści. Te opowiadanka można przeczytać nawet na początek.

Kwasek | 2017-06-18

No ja chyba jakiś inny jestem. Po przeczytaniu recenzji spodziewałem się perełek. A dostałem solidną rzemieślniczą robotę. Czyta się b.dobrze ale czasem trudno się oprzeć wrażeniu, że skądś to znam. Nieudany Lem, Sg Binko w przyszłości... (choć to chyba najlepsze opowiadanie). I rozczarowujące (przy takich recenzjach) zakończenia. Darujcie ale chłop prosty nie podziela zachwytu.

Marcin | 2017-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2017

Całkiem fajne opowiadania w świecie wykreowanym przez Autora w poprzednich książkach. Dzięki nim dowiadujemy się jak radziły sobie kolonie po odcięciu ich od reszty świata po dniu w którym SI się zbuntowały i próbowały wybić ludzkość. Naprawdę dobrze opisane przeżycia ludzi i nie tylko oraz do czego można się posunąć aby ocalić własne życie i życie kolonii. Świetna książka.

ilcattivo13 | 2017-06-18
Przeczytana: 25 maja 2017

(tekst ukazał się pierwotnie na szortal.com)

Echa Wojny Światów

Hubert Przybylski

Od razu wyjaśniam, że tytuł recenzji nie był zamierzony. I że nie było moim zamysłem porównywanie „Ech Wojny Światów”, czyli zbioru opowiadań napisanego przez czołowych amerykańskich twórców SF w hołdzie najważniejszej powieści Orsona Wellsa*, i omawianego właśnie dla Was zbioru opowiadań Michała Cholewy. Absolutnie. I nawet nie napiszę, że „po prostu tak wyszło”. Takie porównywanie byłoby bez normalnego zdrowego sensu – tak diametralnie różny jest poziom obu pozycji. Na czyją korzyść? O tym za chwilę.

Najpierw wypada podać garść informacji o najnowszej książce Cholewy. Jak już wspomniałem, to zbiór opowiadań, a konkretnie to sześciu opowiadań, których akcja rozgrywa się w uniwersum „Algorytmów Wojny”. I to tyle, jeśli chodzi o podstawowe informacje. Przechodzimy do szczegółów.

Pierwsze opowiadanie, „Samotne światło”, zaprasza nas na pokład zawieszonej gdzieś na głębokim galaktycznym zad...,...