Echa

Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Okładka książki Echa
Michał Cholewa
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Wydawnictwo: Warbook Cykl: Algorytm wojny (tom 4.5) Seria: WarBook fantasy, science fiction
Algorytm wojny (tom 4.5)
WarBook
Warbook
2017-03-29
2017-03-29
alternatywna rzeczywistość galaktyka kosmos literatura polska niebezpieczeństwo science fiction wojna Ziemia
Inne

Okładka książki Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2023. Antologia utworów nominowanych za rok 2022 Michał Cholewa, Agnieszka Hałas, Łukasz Kucharczyk, Magdalena Świerczek-Gryboś, Paula Wanarska
Nagroda im. Ja... Michał Cholewa, Agn...
Okładka książki Ku gwiazdom. Antologia Polskiej Fantastyki Naukowej 2022 Michał Cholewa, Michał Protasiuk, Magdalena Salik, Dominik Szewczyk
Ku gwiazdom. A... Michał Cholewa, Mic...
Okładka książki Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2022. Antologia utworów nominowanych za rok 2021 Michał Cholewa, Anna Kańtoch, Marta Kisiel, Olga Niziołek, Katarzyna Podstawek
Nagroda im. Ja... Michał Cholewa, Ann...

Odskocznia od głównego motywu - dostajemy zbiór kilku opowiadań. Generalnie jak to bywa w takim zbiorczym tomie jedne są dobre drugie gorsze. 7 Wydaje mi się uczciwą oceną książki. Pierwsze opowiadanie mega - do końca nie wiadomo było czego się spodziewać, koniec zmiażdżył. Drugie, które zapamiętałem to koloni na planecie gdzie praktycznie cała populacja okazała się androidami. Trzecie opowiadanie z szafą i o smoku było całkowicie w innym stylu, ale też trochę słabsze. Jeżeli się nie ma parcia na takie książki można pominąć i wrócić po zakończeniu cyklu.

Bardzo zgrabne opowiadania uzupełniające świat przedstawiony w poprzednich częściach "Algorytmu wojny" o elementy w których główne role grają cywile a nie wojskowi. Ale ostatnie opowiadanie w zbiorze, właśnie o żołnierzach jest również napisane rewelacyjnie.

Jak dla mnie - bomba. Ale wręcz zabraniam czytania, bez wcześniejszego zapoznania się z czterema pierwszymi częściami cyklu. Opowiadania nie będą miały wtedy takiej potężnej mocy rażenia. Daję dychę. Książka ocieka klimatem. Czekam na kolejny zbiór opowiadań ze świata "Algorytmu wojny".

uzupełnienie serii - podgląd na życie i sytuacje w wykreowanym świecie przez Pana Cholewę

Naprawdę udany zbiór opowiadań sf! Cholewa wie, jak zaangażować i zaskoczyć czytelnika.

Opowiadania umieszczone w uniwersum „Algorytmu Wojny”, wymyślonym przez autora, podobały mi się i to bardzo. Są różnorodne i każde opiera się na dobrym pomyśle. Przemyślane, mające swój klimat, niebanalne. Jedne ukazują specyficzne poczucie humoru autora, innym razem epatują grozą, zdarzają się także wręcz depresyjne w wyrazie. Trzeba przyznać, że pod pewnym względem (artystycznym?) jest to lepsza książka, niż główne tomy serii.
Zdecydowanie polecam czytelnikom, a autorowi gratuluję.
Ta książka otwiera przestrzeń dla innych podobnych w klimacie tego uniwersum: mam nadzieję, że pan Cholewa napisze jeszcze więcej podobnych opowiadań.
Chętnie je przeczytam.

Mega historie. Każda mnie niesamowicie zaskoczyła i tylko szkoda, że tak szybko się kończyły. Do ogólnego rozeznania w tych krótkich przygodach nie trzeba znać całej wcześniejszej serii ale poznanie jej wcześniej może pomóc w zbudowaniu lepszego klimatu.

Obawiałem się trochę, że ten przerywnik między przygodami głównych bohaterów popsuje mi przyjemność z czytania,. Jakże się myliłem. Najlepsze było tytułowe opowiadanie - jak dla mnie genialne, wzruszające i zaskakujące. Dałbym za nie 10/10. Ostatnia historia ubawiła mnie po pachy. Sceny rodem z serialu M.A.S.H. oraz rodzimych Karguli i Pawlaków, co to z pastowanym kabanem po lesie spacerowali. Ubawiłem się po pachy:).
Pozostałe historie również trzymają poziom. Zdecydowanie polecam.

Mąż mnie wkręcił i przepadłam!
Wojenne SF to nie mój klimat, ale opowiadania czyta się z lekkością. Jest groza i silne emocje, ale też humor i ludzkie uczucia. Wszystko opakowane w zgrabnej międzygwiezdnej osnowie. Nawet ilość szczegółów technicznych nie była dla mnie zbyt męcząca.

Chyba przeczytam całą serię.

Mąż mnie wkręcił i przepadłam!

Chyba przeczytam całą serię.

Ach, jakie to było dobre i zaskakujące.

Ach, jakie to było dobre i zaskakujące.

• Science Fiction
  • Sci-Fi