Szkarłatna wdowa

Cykl: Beatrice Scarlet (tom 1) | Seria: Literka
Wydawnictwo: Albatros
Scarlet Widow
Marczewek

Beatrice Bannister dorasta w szczęśliwej londyńskiej rodzinie. Ojciec, ceniony aptekarz, przekazuje jej wiedzę na temat tworzenia lekarstw i trucizn. Ale spokój kończy się wraz ze śmiercią matki… Osierocona Beatrice mieszka w ponurym domostwie ciotki, a potem wraz z mężem pastorem płynie do Ameryki. Przytłoczona obowiązkami, musi porzucić nauki ojca… Aż do chwili, kiedy w miasteczku zaczynają dziać się niepokojące rzeczy. Padają zwierzęta, giną ludzie, bez przyczyny wybuchają pożary… Mieszkańcy są przekonani, że to dzieło szatana. Tylko Beatrice widzi w nieszczęściach, jakie spadają na parafię jej męża, działania człowieka. W wyjaśnianiu kolejnych zagadek pomagają jej notatniki ojca. A każda następna zbrodnia coraz bardziej przypomina prowadzone przez niego eksperymenty… Co wspólnego z nimi ma tajemniczy jegomość, który zjawia się w miasteczku w czarnej karocy i głosi, że wie, jak pokonać szatana jego własną bronią? I czy aby na pewno do kolejnych morderstw nie przyczyniły się siły nadprzyrodzone?

źródło opisu: albatros.com

źródło okładki: albatros.com

Mollinka_90 | 2017-05-11
Przeczytana: 11 maja 2017

Pierwsza powieść Mastertona, po którą sięgnęłam. Jak widzę, po opiniach innych czytelników, stylem i fabułą, nieco odbiega od jego wcześniejszych książek.
"Szkarłatna wdowa" to historia Beatrice - córki londyńskiego aptekarza, która w XVIII wieku zgłębia tajniki farmacji. Jest to o tyle niecodzienne, że w tamtych czasach kobiety nie miały prawa do nauki i uczestniczenia w życiu publicznym, dodatkowo nawet jeśli przejawiały ku temu chęci, były zazwyczaj hamowane w swych dążeniach przez najbliższych. Bea ma naprawdę wyjątkowo tolerancyjnych rodziców, których jednak szybko traci, w efekcie musi zamieszkać u niezbyt sympatycznej kuzynki. Tam, w nudnym Birmingham, czeka na nią miłość w osobie Francisa, chłopaka, który postanawia zostać pastorem. Po ślubie, Francis oznajmia żonie, że podjął decyzję o wyjeździe do Ameryki. Młodzi małżonkowie wyruszają w podróż do Nowego Świata.

W nieznanym miejscu, Bea i Francis szybko zyskują zaufanie parafian. Mała wioska Sutton, zostaje jednak...

Magnis | 2016-11-01
Przeczytana: 29 października 2016

Zawsze czekam na kolejną książkę Grahama Mastertona, o jego horrory i thrillery uwielbiam. Gdy zobaczyłem informacje o Szkarłatnej wdowie chciałem przeczytać i udało mi się za sprawą biblioteki, gdzie znalazłem książkę i wypożyczyłem. Byłem ciekawy, co tym razem autor wymyśli.
Poznajemy losy Beatrice, której ojciec zajmował się alchemią i przekazał część wiedzy córce. Za sprawą fatalnych w skutkach stracie najbliższych zamieszkuje u swojej ciotki. Jednak to tylko przystanek do prawdziwej historii, jaką ma do opowiedzenia autor.
Początek książki to wprowadzenie do dalszej historii, ale nie zachwycił mnie za bardzo. Może spowodowane to było przeskakiwaniem z jednego okresu do drugiego bez jakiegoś pomostu pomiędzy wydarzeniami. Nie ukrywam, że wszystko było przewidywalne, więc nie wzbudzało takich emocji, jakie powinny być. Z wyjątkiem straty najbliższych przez bohaterkę. Gdy jednak przewertujemy pierwsze rozdziały to główna opowieść wypada znacznie lepiej niż sądziłem. Dorosła...

allison | 2015-12-24
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, Rok 2015
Przeczytana: 24 grudnia 2015

Sięgnęłam po "Szkarłatną wdowę" skuszona porównaniami do dickensowskiego stylu. Niestety, jest tu tego tyle, co kot napłakał. Umieszczenie części akcji w dawnym Londynie to zdecydowanie za mało.
W tej kwestii poczułam się rozczarowana, ale książkę przeczytałam z zaciekawieniem, bo nie można jej odmówić wartkiej akcji i elementów tajemniczości.

Pełne grozy zdarzenia oraz przerażające morderstwa budują napięcie i rodzą pytania: czy to dzieło szatana, czy sprytnego i pozbawionego skrupułów człowieka? Rozwiązanie okazuje się zaskakujące, podobnie jak zakończenie.

Spodobał mi się portret tytułowej bohaterki, mimo iż część jej perypetii można przewidzieć.

Czyta się szybko, lekko i przyjemnie, chociaż tematyka zionie trwogą - to fajny czasoumilacz:).

wiejskifilozof | 2017-05-04

Mam uwagę do przyszłych czytelników Mastertona,nie zaczynajcie czytania jego książek.Od tej,bo klimat jakby zupełnie inny.
Masterton przyzwyczaił mnie,to soczystych horrorów.Czy też opowieści o rudowłosej Irlandce-policjantce.
Klimat Szkarłatnej Wdowy,jest jakby z innego autora.
Czytałem i zastanawiałem się,dlaczego ?
Dlaczego,jeden z moich ulubionych autorów napisałem taką książkę.

Czy,oznacza to,że nudziłem się ? Otóż nie :-)
Masterton,zabrał mnie w klimat wsi.Wsi,Ameryki Północnej w roku 1750.
Silna psychicznie i fizycznie bohaterka,chcę wyjaśnić tajemnicze morderstwa.
Czy,stoi za nimi Szatan ? Czy demony ( tak,lubię je w książkach Grahama ) dają o sobie znać ?

Szkarłatna Wdowa przybliża świat,dawnych czasów.Tu wszystko jest ważne,praca na polu,opieka nad zwierzętami i dziećmi.

Tu zabrakło mi,dobrze opisanego seksu.Co jest wizytówką Mastertona.

Książka,dla mnie jest bardzo dobra.Lecz nie wybitna.

Na koniec,wspominano o czarnej papudze z wyspy na Oceanie Indyjskim.
Być może...

Joanna | 2017-10-12
Przeczytana: 12 października 2017

Pierwsze myślałam że taka sobie ta książka. XVIII wieczne sprawy magia itp. Ale z biegiem czytania bardzo sie rozwijalo. I całość oceniam bdb. Świetnie kobieta rozwiązała problemy miasteczka.

Tomek | 2017-11-02

Świetnie się czyta !Trochę inna od innych książek Mastertona, 18 wieczna Anglia, prosty bogobojny, wierzący w szatana i czarodziejskie sztuczki lud kontra człowiek oczytany, bywały w wielkim świecie, znający się na zielarstwie...czarach..zły człowiek. Główna bohaterka Beatrice ,kobieta która jako jedyna próbuje się mu przeciwstawić...płaci za to wysoką cenę...
Książka idealna na długie jesienne wieczory, chociaż czyta się bardzo szybko (więc dwa góra trzy..:))
Polecam,warto przeczytać.

Dorota | 2016-10-13
Przeczytana: 12 października 2016

Nie znałam Mastertona, nie czytałam jeszcze żadnej z jego książek, więc „Szkarłatną wdowę” wybrałam na „chybił trafił” spośród ogromnej ilości pozycji tego autora stojących na półce w bibliotece.
Zamierzałam przeczytać kilka stron przed snem, ale z tych kilku zrobiło się kilkadziesiąt.
Takiej książki to ja jeszcze nie czytałam. Mamy tu sprytne połączenie powieści obyczajowej osadzonej w Londynie i w Ameryce z czasów polowania na czarownice z mocnymi elementami horroru i kryminału. Jest też główna bohaterka – Beatrice - żona pastora, kobieta mądra, silna i odważna, co nie było normą w czasach, kiedy kobiety miały być posłusznymi żonami i matkami.
To rzeczywiście XVIII-wieczne CSI. Podobało mi się.

Anula | 2016-07-31
Przeczytana: 26 lipca 2016

Jeśli liczycie na krwisty mięsisty horror - odpuście.
Ta powieść to powrót do przeszłości, w czasy gdzie kobieta, a na dodatek żona pastora, powinna siedzieć cicho jak mysz pod miotłą. A tu dostajemy taką jedną dociekliwą "Panią detektyw" z głową pełną wiedzy. Powieść historyczna z pewną zagadką do rozwiązania, ale skoro to Masterton to znajdziemy z dwa opisy makabrycznego morderstwa i nieco pikanterii.
Jeśli do tej pory styl Mastiego do Ciebie nie przemawiał, spróbuj może tym razem będzie inaczej.

Zuela | 2016-04-14

Koniec XVIII wieku Londyn.Bea pod kontrola ojca uczy sie aptekarstwa.Jednak po nagłej smierci rodziców przenosi się do skąpej wymagającej ciotki.Szzczęśliwie wychodzi za mąż i z mężem pastorem wyjeżdża do Ameryki.Kto chce zakłócić spokój osady?Szatan?Giną zwierzęta,chorują dzieci.Jednak prawda jest szokująca-za dziwnymi wydarzeniami stoi zachłanny sąsiad.Kto jest więc ojcem drugiego dziecka Bei?

Rasia | 2016-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

Powieści Grahama Mastertona są niezmiernie różnorodne, nie obywa się w nich jednak bez obfitego rozlewu krwi, nadmiaru seksualności i wulgarności. Tutaj natomiast jestem bardzo pozytywnie zaskoczona, bowiem autor poszedł raczej w stronę historii obyczajowej, po części także kryminału, i wykonał ją ze smakiem.
Najbardziej moją uwagę przykuła pierwsza część książki, później wiało od niej nieco schematycznością. Powrót do domu, morderstwo, z jednej strony modlitwa, z drugiej potajemne zbieranie śladów, powrót do domu... i tak dalej. Dlatego tym bardziej zakończenie lektury pozytywnie mnie zaskoczyło swoją dynamicznością, mimo że wiele tajemnic odgadłam. Autor bardzo dobrze oddał klimat historii i opisał ją świetnym, niezwykle przystępnym językiem. Co prawda trafił mi się nieco wadliwy egzemplarz książki z mnogością literówek, ale to specjalnie mi nie przeszkadzało.
Ogólnie lektura wywarła na mnie dość pozytywne wrażenie, przyjemna pozycja literacka na wakacje podobająca się zarówno...