Słońce Republiki. Cywilizacja rzymska w twórczości Zbigniewa Herberta

Wydawnictwo: Ignatianum, Wydawnictwo JMR Trans-Atlantyk
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Elevander

Wybór tematyki związanej ze starożytnym Rzymem był odważny i trafny, bo to zagadnienia słabo zbadane, znacznie mniej niż tematy starogreckie. Wybór ten jest wartościowy jeszcze z powodów teoretycznych, gdyż lokuje analizowany materiał na pograniczu różnych metod i dyscyplin naukowych, nawet tak rzadko wykorzystywanych przez literaturoznawców jak ekonomia czy historia wojskowości.

źródło opisu: Tekst na tylnej stronie okładki

źródło okładki: własne

Lubię książki, które poruszają temat recepcji antyku grecko-rzymskiego w późniejszej literaturze polskiej i powszechnej. Ostatnimi czasy pojawiło się kilka tego rodzaju pozycji, toteż z dużym zainteresowaniem sięgnąłem po monografię traktującą o takiej recepcji w przypadku - moim zdaniem - najwybitniejszego polskiego poety XX wieku. Na podkreślenie zasługuje wybranie przez Ruszara tematyki rzymskiej, a nie częściej analizowanej, greckiej. Poezja i eseistyka Herberta obfituje w nawiązania do tradycji klasycznej, ale obraz Rzymu nie jest wcale jednoznaczny. Autor zwraca uwagę na kilka głównych znaczeń cywilizacji rzymskiej. Po pierwsze jest ona zaporą przed barbarzyństwem (tu piękna analiza "Lekcji łaciny") i gwarantem trwania przy określonych wartościach kulturowych i moralnych. Po drugie stanowi rodzaj kodu, dzięki któremu twórcy XX wieku mogą prowadzić dialog z literaturą wcześniejszą. Po trzecie wreszcie Rzym cesarski jest dla Herberta metaforą totalitarnego imperium.

Ruszar...

Szprota | 2017-06-02