Zbudzone furie

Tłumaczenie: Marek Pawelec
Cykl: Takeshi Kovacs (tom 3)
Wydawnictwo: ISA
Woken Furies

Takeshi Kovacs wrócił do domu. Na Świat Harlana. Oceaniczną planetę, gdzie tylko 5% powierzchni wystaje nad niebezpieczne i nieprzewidywalne morza. I gdzie próba wzbicia się nad chmury czymś bardziej zaawansowanym technicznie od śmigłowca kończy się zestrzeleniem przez platformy orbitalne Marsjan. Lecz śmierć nie czyha tylko w morzach i na niebie. Na ziemi, od tropikalnych plaż i bagien Kossutha do lodowatych, rojących się od maszyn pustkowi Nowego Hokkaido utracone zostały z trudem wywalczone zdobycze quellistowskiej rewolucji. Wszystko kontrolują Pierwsze Rodziny, korporacje i yakuza.

Wiedziony pragnieniem zemsty za utraconą miłość Kovacs trafia w wir intryg politycznych i technologicznych tajemnic, które niosą ze sobą zbudzone duchy Świata Harlana i jego własnej, brutalnej przeszłości. Krążą pogłoski, że Quellcrista Falconer powstała z martwych, a na zlecenie Pierwszych Rodzin poluje na nią bezlitosny młody Emisariusz Kovacs, który spędził w przechowalni dwieście lat i nie zamierza dzielić się życiem z wypalonym, podstarzałym i zbrukanym przestępstwami sobą. Wokół pełno gangsterów, łowców nagród, sekt religijnych i rewolucjonistów, z których każdy chce uszczknąć coś dla siebie. Z czego? Tego właśnie próbuje dojść Kovacs.

Wśród narastającego chaosu tylko jedno jest jasne. W którymś momencie ktoś, kto nazywa się Takeshi Kovacs, będzie musiał zginąć. Na dobre.

źródło opisu: [ISA, 2006]

Karol | 2018-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2018

Dwa poprzednie tomy były mocno nierówne i trzeba oddać autorowi że utrzymuje poziom, bo to kolejna bardzo nierówna pozycja.

Przez prawie połowę książki byłem przekonany że może to być najlepsza pozycja tego cyklu. Takeshi polujący na brodatych kapłanów, wątek Szczęściarza, pojawienie się Quell oraz zapowiedź starcia głównego bohatera z młodszą wersją samego siebie sprawiały wrażenie że nic nie ma prawa pójść źle. Nagle jednak przenosimy się na Świat Harlana i ze "Zbudzonych Furii" robi się naprawdę dziwny odcinek "Słonecznego Patrolu".

Podobnie jak w przypadku poprzednich tomów, mamy do czynienia z bardzo(!) przegadaną środkową częścią która potrafi kompletnie wybić czytelnika z rytmu. Teoretycznie, na koniec dowiadujemy się że wszystko było istotne dla całej historii, ale nie mogę się oprzeć wrażeniu że dałoby się to wszystko trochę uprościć i oszczędzić nam kilku naprawdę usypiających rozdziałów.

Mocnym punktem pozostaje sam Kovacs który bez względu na wszystko zachowuje...

Hana | 2018-08-21
Na półkach: Morgan Richard, Przeczytane
Przeczytana: 21 sierpnia 2018

Takeshi Kovacs wraca do Rodziny Harlana. Nowiutki, świeżutki, prosto z żelu, w nowym, dla siebie nieznanym, ciele. Powłoce znaczy się. Wraca po urlopie w przechowalni trwającym dwieście lat. I od razu wkracza do akcji bo dostaje nowe zlecenie. Co z tego ! Morduje ludzi yakuzy i musi uciekać. W tym tomie dowiadujemy się o Takeshi parę rzeczy: że został porzucony w wieku 10 lat przez ojca alkoholika, że jego idolką w Korpusie Emisariuszy była instruktor Virginia Viadura itd. Emisariusz, wojownik, ktoś kto korzysta transferu strunowego na dystansach międzygwiezdnych, tłumi międzyplanetarne bunty i obala reżimy dla dobra Protektoratu, zyskuje ludzką twarz. Pragnie zemsty za krzywdę kochanej kobiety i jej dziecka.Fanatycy nie wiedzieli z kim zadarli! W tej rzeczywistości Harlana rządzą korporacje, Pierwsze rodziny i yakuza. Oni ścierają się ze sobą o powiększenie tych wpływów. Nadia Makitai i Sylvi Oshima, dwie kobiety w jednym ciele i Kovacs w dwóch ciałach ścigający sam...

Izabela Pycio | 2018-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2018

"Jest czas na myślenie i na działanie... Nie należy ich ze sobą mylić. Kiedy przychodzi czas na działanie, myślenie musi dobiec końca. Nie będzie na nie miejsca, kiedy rozpocznie się akcja."

Finalna odsłona trylogii o Emisariuszu Takeshi Kovacsie, i znów autor zaskakuje nowym klimatem. Pierwszy tom "Modyfikowany węgiel" łączy science fiction i kryminał, drugi "Upadłe anioły" koncentruje się na kosmicznej przygodzie i sensacji, zaś trzeci spodoba się miłośnikom science fiction i cyberpunku. Jest dystopijnie, mrocznie, ponuro, pesymistycznie. Ludzie od wielu pokoleń funkcjonują w zaawansowanej technologii, rządzeni przez nastawione na zysk korporacje, mające macki w każdym zakątku świata. To już nie tylko terraformacja planet, ale kolonizacja układów galaktycznych. I jak zwykle wiodącymi aspektami stają się zyski gospodarcze, militarne i polityczne. Nie obcy jest również fanatyzm religijny. Biotechnologia, nanotechnologia, złożona cybernetyka, skomplikowane systemy informatyczne,...

astaldohil | 2014-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2014

Przyzwoite, aczkolwiek w kilku aspektach nieco rozczarowujące podsumowanie długiego i burzliwego żywota Takeshiego Kovacsa. Pomysł wyjściowy na fabułę całkiem interesujący, jednak nie do końca wykorzystany - fakt powołania do życia młodszej kopii Takeshiego można było wykorzystać na wiele przeróżnych sposobów i interakcji pomiędzy starszą a wcześniejszą wersją jest tu stanowczo za mało.

Sam sztafaż, to po raz kolejny raj dla miłośników cyberpunka i twardego science-fiction, a fabuła - mimo, iż jej bieg nieco za często zwalnia - potrafi niejednokrotnie zaskoczyć. Po raz kolejny, najbardziej wpływającym na ogólną "fajność" dzieła jest protagonista - ale nie tylko, bo galeria postaci pobocznych jest równie imponująca i ciekawa - Takeshi Kovacs, czyli Phillip Marlowe i Adam Jensen w jednym.

Cały cykl polecam, bowiem jest to jedna z najciekawszych serii osadzonych w klimacie cyberpunku z elementami noire, łączącym w sobie cechy powieści kryminalnej i sensacyjnej. Fabularnie dwa...

Lemur80 | 2016-05-30

"Zbudzone Furie" to ostatnia i niestety najsłabsza książka z trylogii o Takeshim Kovacsie.

"Modyfikowany Węgiel" to już niemal cyberpunkowa klasyka. Rzecz mocna i niegłupia. Część druga, czyli "Upadłe Anioły", w wielu aspektach dorównuje rozpoczętej z hukiem trylogii, choć jest niepozbawiona (na szczęście raczej drobnych) wad.

"Zbudzone Furie", to już zupełnie inna bajka. Richard Morgan zdecydował się na umieszczenie akcji w... środowisku surferów. Pomysł nieco kuriozalny, choć dzięki głębokiemu researchowi <sic!>, autor jakoś wybrnął z pytań rodzaju: a po co, a dlaczego? Nie oznacza to jednak, że pomysł był w 100% udany. Niestety bywa, że klimat siada i nie specjalnie ratuje go ani końcowa sekwencja walki, ani inne opisywane lokacje. Może zabrakło tam czegoś w rodzaju Morza Sargassowego? Połączenie dość wysokiej technologii (kutry zatopione w jakiejś wodorostowej zawiesinie, pordzewiałe wraki futurystycznych statków wojennych itp.), oraz nadmorskiego wybrzeża z wyimaginowaną...

Meszuge | 2014-03-17
Przeczytana: 13 listopada 2008

Takeshi Kovacs po raz trzeci, czyli trzecia książka Morgana z tym przemiłym bohaterem w roli głównej. Niby można je czytać w dowolnej kolejności, ale… raczej nie jest to dobry pomysł, bo to i chronologia i odniesienia do konkretnych wydarzeń i spraw z poprzednich tomów.

Takeshi nie jest już Emisariuszem (to taki superkomandos tamtych czasów i światów), ale tysiące wątpliwości i wewnętrzne rozterki mu pozostały. Tym razem mszcząc się na fanatykach, którzy zrobili krzywdę jego ukochanej i jej dziecku, wplątuje się w polityczno-rewolucyjne perturbacje Świata Harlana, związane z powrotem do życia i działania rewolucjonistki Quellcristy Falconer.

Jak zwykle krew i flaki ściekają z kartek, śmierć jest tylko drobną niedogodnością – o ile ktoś bliski odzyska stos korowy delikwenta i ma kasę na nową powłokę dla niego…

Niezły kawałek przygodowo-sensacyjnej fantastyki, ale poprzednie tomy były chyba jednak nieco lepsze.

Derbeth | 2018-06-02
Przeczytana: 01 czerwca 2018

Starannie przemyślany i dobrze zaprezentowany świat, bohaterowie może trochę mniej. Dużo zaskoczeń i zwrotów akcji, przez całą książkę trzeba głowić się, żeby zrekonstruować przebieg wydarzeń. Nie ma odcinania kuponów z poprzednich części. Zakończenie nie jest bardzo błyskotliwe, ale nie ma rozczarowania. Kawał dobrego SF.

Sławomir | 2014-02-02
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 01 lutego 2014

Niestety to już nie Modyfikowany węgiel ani nie Upadłe Anioły. Ostatnia część trylogii zdecydowania najsłabsza niestety. W połowie lektury poczułem się nawet niezwykle znużony. Prawdę mówiąc czytałem już z "obowiązku". Na szczęście ostatnie sto stron nabiera znów tempa i daje jakoś dotrwać. Epilog to porażka. Wymuszony, banalny, rzucony chyba tylko dlatego, że musiał tam być. Autor wyraźnie sam już się zmęczył swoją trylogią.
Oczywiście dla tych którzy czytali poprzednie części i przypadły im do gustu śmiało mogę polecić. Choćby po to aby zasmakować starej prawdy, że wszystko ma swój koniec - dobre pomysły też.

Zakończenie trylogii o Takeshim Kovacsu nieco rozczarowuje. Książka jest bardzo nierówna, w wielu momentach przegadana a potencjał wynikający z konfrontacji starszej i młodszej wersji Emisariusza został, niestety, niemal całkowicie zmarnowany.
Trudno jednak nie lubić Kovacsa mimo parszywego charakteru i mrocznej przeszłości. Fani dwóch pierwszych części z pewnością przymkną oko na dłużyzny bo to wciąż ten sam, brudny i brutalny świat przedstawiony w dość bezkompromisowy sposób.

Jagoda | 2018-09-20

Czytając drugi tom zastanawiałam się, czy to rzeczywiście ma być trylogia czy trzy powieści związane ze sobą osobą głównego bohatera, bowiem "Upadłe anioły" spokojnie można przeczytać nie znając "Modyfikowanego węgla". "Zbudzone furie" pokazują, że to jednak jest trylogia. W pierwszych tomach Morgan skupiał się na ukazaniu świata w jakim żyje Takeshi, świata w którym życie przeciętnego człowieka nic nie znaczy, w którym rządy są trzymane na krótkiej smyczy przez korporacje. Tutaj dodaje jeszcze trzeciego wielkiego gracza: wszelkiego rodzaju mafie. I na koniec, kiedy już wiadomo, że praktycznie nie da się obalić tego porządku snuje fantazje o jego zmianie. Teoretycznie powiedzieć bym mogła, że powieść kończy się optymistycznie... tylko że kiedy czytałam wszystkie trzy części to widziała świat w jakim dziś żyjemy więc perspektywa jak coś zmienić ukazana przez Morgana raczej mnie przygnębiła.