Zbudzone furie

Tłumaczenie: Marek Pawelec
Cykl: Takeshi Kovacs (tom 3)
Wydawnictwo: ISA
Woken Furies

Takeshi Kovacs wrócił do domu. Na Świat Harlana. Oceaniczną planetę, gdzie tylko 5% powierzchni wystaje nad niebezpieczne i nieprzewidywalne morza. I gdzie próba wzbicia się nad chmury czymś bardziej zaawansowanym technicznie od śmigłowca kończy się zestrzeleniem przez platformy orbitalne Marsjan. Lecz śmierć nie czyha tylko w morzach i na niebie. Na ziemi, od tropikalnych plaż i bagien Kossutha do lodowatych, rojących się od maszyn pustkowi Nowego Hokkaido utracone zostały z trudem wywalczone zdobycze quellistowskiej rewolucji. Wszystko kontrolują Pierwsze Rodziny, korporacje i yakuza.

Wiedziony pragnieniem zemsty za utraconą miłość Kovacs trafia w wir intryg politycznych i technologicznych tajemnic, które niosą ze sobą zbudzone duchy Świata Harlana i jego własnej, brutalnej przeszłości. Krążą pogłoski, że Quellcrista Falconer powstała z martwych, a na zlecenie Pierwszych Rodzin poluje na nią bezlitosny młody Emisariusz Kovacs, który spędził w przechowalni dwieście lat i nie zamierza dzielić się życiem z wypalonym, podstarzałym i zbrukanym przestępstwami sobą. Wokół pełno gangsterów, łowców nagród, sekt religijnych i rewolucjonistów, z których każdy chce uszczknąć coś dla siebie. Z czego? Tego właśnie próbuje dojść Kovacs.

Wśród narastającego chaosu tylko jedno jest jasne. W którymś momencie ktoś, kto nazywa się Takeshi Kovacs, będzie musiał zginąć. Na dobre.

źródło opisu: [ISA, 2006]

astaldohil | 2014-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2014

Przyzwoite, aczkolwiek w kilku aspektach nieco rozczarowujące podsumowanie długiego i burzliwego żywota Takeshiego Kovacsa. Pomysł wyjściowy na fabułę całkiem interesujący, jednak nie do końca wykorzystany - fakt powołania do życia młodszej kopii Takeshiego można było wykorzystać na wiele przeróżnych sposobów i interakcji pomiędzy starszą a wcześniejszą wersją jest tu stanowczo za mało.

Sam sztafaż, to po raz kolejny raj dla miłośników cyberpunka i twardego science-fiction, a fabuła - mimo, iż jej bieg nieco za często zwalnia - potrafi niejednokrotnie zaskoczyć. Po raz kolejny, najbardziej wpływającym na ogólną "fajność" dzieła jest protagonista - ale nie tylko, bo galeria postaci pobocznych jest równie imponująca i ciekawa - Takeshi Kovacs, czyli Phillip Marlowe i Adam Jensen w jednym.

Cały cykl polecam, bowiem jest to jedna z najciekawszych serii osadzonych w klimacie cyberpunku z elementami noire, łączącym w sobie cechy powieści kryminalnej i sensacyjnej. Fabularnie dwa...

Lemur80 | 2016-05-30

"Zbudzone Furie" to ostatnia i niestety najsłabsza książka z trylogii o Takeshim Kovacsie.

"Modyfikowany Węgiel" to już niemal cyberpunkowa klasyka. Rzecz mocna i niegłupia. Część druga, czyli "Upadłe Anioły", w wielu aspektach dorównuje rozpoczętej z hukiem trylogii, choć jest niepozbawiona (na szczęście raczej drobnych) wad.

"Zbudzone Furie", to już zupełnie inna bajka. Richard Morgan zdecydował się na umieszczenie akcji w... środowisku surferów. Pomysł nieco kuriozalny, choć dzięki głębokiemu researchowi <sic!>, autor jakoś wybrnął z pytań rodzaju: a po co, a dlaczego? Nie oznacza to jednak, że pomysł był w 100% udany. Niestety bywa, że klimat siada i nie specjalnie ratuje go ani końcowa sekwencja walki, ani inne opisywane lokacje. Może zabrakło tam czegoś w rodzaju Morza Sargassowego? Połączenie dość wysokiej technologii (kutry zatopione w jakiejś wodorostowej zawiesinie, pordzewiałe wraki futurystycznych statków wojennych itp.), oraz nadmorskiego wybrzeża z wyimaginowaną...

Meszuge | 2014-03-17
Przeczytana: 13 listopada 2008

Takeshi Kovacs po raz trzeci, czyli trzecia książka Morgana z tym przemiłym bohaterem w roli głównej. Niby można je czytać w dowolnej kolejności, ale… raczej nie jest to dobry pomysł, bo to i chronologia i odniesienia do konkretnych wydarzeń i spraw z poprzednich tomów.

Takeshi nie jest już Emisariuszem (to taki superkomandos tamtych czasów i światów), ale tysiące wątpliwości i wewnętrzne rozterki mu pozostały. Tym razem mszcząc się na fanatykach, którzy zrobili krzywdę jego ukochanej i jej dziecku, wplątuje się w polityczno-rewolucyjne perturbacje Świata Harlana, związane z powrotem do życia i działania rewolucjonistki Quellcristy Falconer.

Jak zwykle krew i flaki ściekają z kartek, śmierć jest tylko drobną niedogodnością – o ile ktoś bliski odzyska stos korowy delikwenta i ma kasę na nową powłokę dla niego…

Niezły kawałek przygodowo-sensacyjnej fantastyki, ale poprzednie tomy były chyba jednak nieco lepsze.

Derbeth | 2018-06-02
Przeczytana: 01 czerwca 2018

Starannie przemyślany i dobrze zaprezentowany świat, bohaterowie może trochę mniej. Dużo zaskoczeń i zwrotów akcji, przez całą książkę trzeba głowić się, żeby zrekonstruować przebieg wydarzeń. Nie ma odcinania kuponów z poprzednich części. Zakończenie nie jest bardzo błyskotliwe, ale nie ma rozczarowania. Kawał dobrego SF.

Sławomir | 2014-02-02
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 01 lutego 2014

Niestety to już nie Modyfikowany węgiel ani nie Upadłe Anioły. Ostatnia część trylogii zdecydowania najsłabsza niestety. W połowie lektury poczułem się nawet niezwykle znużony. Prawdę mówiąc czytałem już z "obowiązku". Na szczęście ostatnie sto stron nabiera znów tempa i daje jakoś dotrwać. Epilog to porażka. Wymuszony, banalny, rzucony chyba tylko dlatego, że musiał tam być. Autor wyraźnie sam już się zmęczył swoją trylogią.
Oczywiście dla tych którzy czytali poprzednie części i przypadły im do gustu śmiało mogę polecić. Choćby po to aby zasmakować starej prawdy, że wszystko ma swój koniec - dobre pomysły też.

rad | 2013-12-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebooki
Przeczytana: 08 grudnia 2013

"Zakończona", usunięta z kindla. Zmarnowany czas. Lepiej ponownie pierwszy tom przeczytać.

NightShine | 2015-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2015

Jest to zdecydowanie najgorsza część trylogii. Mam wrażenie, że autor zupełnie zapomniał czego dotyczy ta seria. Fabuła była chaotyczna i rozmyta, większość bohaterów była tak nijaka, że zlewała mi się w jedną postać, do tego cała historia została przeciągnięta na ponad 500 stronach. To o co najmniej o 200 stron za dużo. Zauważyłam też, że cała trylogia charakteryzowała się "tendencją spadkową" czyli każda kolejna książka po Modyfikowanym Węglu była coraz gorsza. Pomimo świetnych pomysłów sposób kreacji wielu wątków był zaskakująco mdły. Cieszę się, że udało mi się przebrnąć przez tą książkę. Do tej części już nigdy nie wrócę ponownie, został nie smak.

Paweł Gryniewicz | 2016-01-07

Najlepsza część trylogii i powrót do dobrej klimatu pierwszej części + dodatki w postaci akcji na Świecie Harlana, o którym się tyle słyszało, w końcu można poznać jakieś szczegóły z nim związane i to cieszy. Dodatkowo W dalszym ciągu lepiej poznajemy postać Kovaca, który ewoluuje z tomu na tom i nie nudzi swoim zachowaniem, które mogłoby być takie samo w każdej odsłonie tryligii :)

Marek Tarnawski | 2013-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2013

Trzeca i ostatnia część z serii o Takeshim Kovacsu. Uważam że wyszła nieco lepiej niż "Upadłe Anioły" ale nie przebiła pierwszego tomu. W pierwszej połowie ciężko mi było przetrawić natłok informacji na temat planety na której ma miejsce akcja a także różnych jej organizacji. Potem większość z tego zaczęła się powtarzać i można było skupić się na śledzeniu głównych wątków.

DarkStar | 2013-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2013

Najsłabsza część trylogii, w innym klimacie niż poprzednie dwie książki (chociaż, szczerze mówiąc, każda jest inna). Pierwsza połowa ciekawa, druga strasznie nudna. Nie podobała mi się fabuła, bardzo długo męczyłem tą książkę i wyczekiwałem końca, ale trzeba było skończyć jak się czytało poprzednie tomy.

Najpierw książka, później film: „Modyfikowany węgiel”

Ludzkie ciało to tylko forma, w dodatku nietrwała, podatna na destrukcje, stąd też esencji człowieczeństwa należy poszukiwać w czymś innym – choćby za sprawą inteligencji, świadomości oraz duszy. Oto i wielkie tematy podejmowane przez twórców literatury, szczególnie z cyberpunkowego nurtu, o czym przekonuje Richard K. Morgan, autor kultowej już obecnie powieści „Modyfikowany węgiel”.

„Modyfikowany węgiel" na Netflixie

Serwis ogłosił, że oparty na cyberpunkowej powieści Richarda Morgana serial będzie miał premierę w lutym 2018 roku. Twórcy zabiorą widzów w przyszłość, w której umysły ludzkie można przegrywać między ciałami, a śmierć to tylko chwilowa niedogodność.