Zbudzone furie

Tłumaczenie: Marek Pawelec
Cykl: Takeshi Kovacs (tom 3)
Wydawnictwo: ISA
Woken Furies

Takeshi Kovacs wrócił do domu. Na Świat Harlana. Oceaniczną planetę, gdzie tylko 5% powierzchni wystaje nad niebezpieczne i nieprzewidywalne morza. I gdzie próba wzbicia się nad chmury czymś bardziej zaawansowanym technicznie od śmigłowca kończy się zestrzeleniem przez platformy orbitalne Marsjan. Lecz śmierć nie czyha tylko w morzach i na niebie. Na ziemi, od tropikalnych plaż i bagien Kossutha do lodowatych, rojących się od maszyn pustkowi Nowego Hokkaido utracone zostały z trudem wywalczone zdobycze quellistowskiej rewolucji. Wszystko kontrolują Pierwsze Rodziny, korporacje i yakuza.

Wiedziony pragnieniem zemsty za utraconą miłość Kovacs trafia w wir intryg politycznych i technologicznych tajemnic, które niosą ze sobą zbudzone duchy Świata Harlana i jego własnej, brutalnej przeszłości. Krążą pogłoski, że Quellcrista Falconer powstała z martwych, a na zlecenie Pierwszych Rodzin poluje na nią bezlitosny młody Emisariusz Kovacs, który spędził w przechowalni dwieście lat i nie zamierza dzielić się życiem z wypalonym, podstarzałym i zbrukanym przestępstwami sobą. Wokół pełno gangsterów, łowców nagród, sekt religijnych i rewolucjonistów, z których każdy chce uszczknąć coś dla siebie. Z czego? Tego właśnie próbuje dojść Kovacs.

Wśród narastającego chaosu tylko jedno jest jasne. W którymś momencie ktoś, kto nazywa się Takeshi Kovacs, będzie musiał zginąć. Na dobre.

źródło opisu: [ISA, 2006]

Karol | 2018-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2018

Dwa poprzednie tomy były mocno nierówne i trzeba oddać autorowi że utrzymuje poziom, bo to kolejna bardzo nierówna pozycja.

Przez prawie połowę książki byłem przekonany że może to być najlepsza pozycja tego cyklu. Takeshi polujący na brodatych kapłanów, wątek Szczęściarza, pojawienie się Quell oraz zapowiedź starcia głównego bohatera z młodszą wersją samego siebie sprawiały wrażenie że nic nie ma prawa pójść źle. Nagle jednak przenosimy się na Świat Harlana i ze "Zbudzonych Furii" robi się naprawdę dziwny odcinek "Słonecznego Patrolu".

Podobnie jak w przypadku poprzednich tomów, mamy do czynienia z bardzo(!) przegadaną środkową częścią która potrafi kompletnie wybić czytelnika z rytmu. Teoretycznie, na koniec dowiadujemy się że wszystko było istotne dla całej historii, ale nie mogę się oprzeć wrażeniu że dałoby się to wszystko trochę uprościć i oszczędzić nam kilku naprawdę usypiających rozdziałów.

Mocnym punktem pozostaje sam Kovacs który bez względu na wszystko zachowuje...

Hana | 2018-08-21
Na półkach: Morgan Richard, Przeczytane
Przeczytana: 21 sierpnia 2018

Takeshi Kovacs wraca do Rodziny Harlana. Nowiutki, świeżutki, prosto z żelu, w nowym, dla siebie nieznanym, ciele. Powłoce znaczy się. Wraca po urlopie w przechowalni trwającym dwieście lat. I od razu wkracza do akcji bo dostaje nowe zlecenie. Co z tego ! Morduje ludzi yakuzy i musi uciekać. W tym tomie dowiadujemy się o Takeshi parę rzeczy: że został porzucony w wieku 10 lat przez ojca alkoholika, że jego idolką w Korpusie Emisariuszy była instruktor Virginia Viadura itd. Emisariusz, wojownik, ktoś kto korzysta transferu strunowego na dystansach międzygwiezdnych, tłumi międzyplanetarne bunty i obala reżimy dla dobra Protektoratu, zyskuje ludzką twarz. Pragnie zemsty za krzywdę kochanej kobiety i jej dziecka.Fanatycy nie wiedzieli z kim zadarli! W tej rzeczywistości Harlana rządzą korporacje, Pierwsze rodziny i yakuza. Oni ścierają się ze sobą o powiększenie tych wpływów. Nadia Makitai i Sylvi Oshima, dwie kobiety w jednym ciele i Kovacs w dwóch ciałach ścigający sam...

Izabela Pycio | 2018-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2018

"Jest czas na myślenie i na działanie... Nie należy ich ze sobą mylić. Kiedy przychodzi czas na działanie, myślenie musi dobiec końca. Nie będzie na nie miejsca, kiedy rozpocznie się akcja."

Finalna odsłona trylogii o Emisariuszu Takeshi Kovacsie, i znów autor zaskakuje nowym klimatem. Pierwszy tom "Modyfikowany węgiel" łączy science fiction i kryminał, drugi "Upadłe anioły" koncentruje się na kosmicznej przygodzie i sensacji, zaś trzeci spodoba się miłośnikom science fiction i cyberpunku. Jest dystopijnie, mrocznie, ponuro, pesymistycznie. Ludzie od wielu pokoleń funkcjonują w zaawansowanej technologii, rządzeni przez nastawione na zysk korporacje, mające macki w każdym zakątku świata. To już nie tylko terraformacja planet, ale kolonizacja układów galaktycznych. I jak zwykle wiodącymi aspektami stają się zyski gospodarcze, militarne i polityczne. Nie obcy jest również fanatyzm religijny. Biotechnologia, nanotechnologia, złożona cybernetyka, skomplikowane systemy informatyczne,...

Fantasy-Bestiarium | 2018-10-04

„Zbudzone furie” jest kolejnym już tomem z cyklu „Takeshi Kovacs” autorstwa Richarda Morgana. Porywające tajemnice i zaskakujące wątki fabularne po raz kolejny wstrząsną czytelnikami, a niespodziewane sekrety dotyczące nieszablonowego świata wzbudzą nie raz mocniejsze bicie serca. Takeshi Kovacs znów wraca do domu, na Świat Harlana, gdzie na oceanicznej planecie tylko pięć procent powierzchni wystaje nad niebezpieczne morza.

Takeshi Kovacs dawno temu utracił prawdziwą miłość, a teraz podąża drogą zemsty, aby sprawiedliwości stało się zadość. Świata Harlana rządzony jest przez Pierwsze Rodziny, korporacje oraz yakuzę, które trzymają cały świat silną ręką nieznającą sprzeciwu. Mężczyzna musi wykazać się nie lada umiejętnościami, jeżeli chce osiągnąć cel. Świat Harlana opanowany jest przez chaos, gangsterów i nieustające wojny o wpływy i dominację. Kto wyjdzie zwycięsko z tego starcia? Czy Kovacsowi znów uda się ocalić życie i dokonać upragnionej zemsty?

Niniejszy tom cyklu przypadł...

Hrosskar | 2018-10-10
Przeczytana: 08 października 2018

Zbudzone furie to finałowy tom cyklu Takeshi Kovacs autorstwa Richarda Morgana. Tym razem autor znów zmienia nieco konwencję książki, ponieważ otrzymujemy interesujące połączenie science-fiction, cyberpunku i dystopii.

Takeshi wrócił do domu, na świat Harlana, o którym w poprzednich dwóch tomach było dość dużo wspominane. To oceaniczna planeta, z zaledwie 5% lądów, otoczonych nieprzewidywalnym morzem. Ponadto, wszystko, co bardziej zaawansowane technologicznie niż śmigłowiec, zostaje zestrzelone przez platformy orbitalne pozostawione przez Marsjan. A całą planetę kontrolują Pierwsze Rodziny, korporacje i yakuza, a z trudem wywalczone zdobycze quellistowskiej rewolucji zostały zatracone... A Kovacs trafia w sam środek intryg politycznych i technologicznych tajemnic, które niosą ze sobą zbudzone ze snu duchy świata Harlana.

W trakcie czytania Zbudzonych furii miałem wrażenie, że książka jest chwilami nie tyle przegadana, co niektóre sceny można byłoby ze spokojem wyciąć, bez...

Marcin Knyszyński | 2018-11-12
Przeczytana: 25 października 2018

Przekraczanie granic

Trzecia powieść Richarda Morgana o Takeshim Kovacsu przenosi akcję na ojczystą planetę głównego bohatera – Świat Harlana. Tym razem Kovacs nie zostaje przez nikogo wynajęty ani nie kieruje nim żądza przygód i pieniędzy. To pragnienie zemsty, ból serca i poczucie niewyobrażalnej niesprawiedliwości napędza go do działania. Stonowana noirowa narracja, tak dobrze znana z pierwszej częśći, zaczyna pobrzmiewać ledwo hamowanym wyciem z bólu, a brutalność i przemoc nasilona w drugim tomie osiąga tu jeszcze większe rozmiary.

Świat Harlana jest miejscem gdzie tylko najsilniejsi i najbardziej bezwzględni osobnicy mają szansę na przeżycie. Ta pokryta w dziewięćdziesięciu pięciu procentach przez wodę planeta otoczona jest przez platformy orbitalne Marsjan, tajemniczych obcych o których czytaliśmy w „Upadłych Aniołach”. Artefakty, działające w niezrozumiały sposób, trzymają mieszkańców w szachu, niszcząc „anielskim ogniem” wszystko, co podleci do nich zbyt blisko. Światem...

astaldohil | 2014-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2014

Przyzwoite, aczkolwiek w kilku aspektach nieco rozczarowujące podsumowanie długiego i burzliwego żywota Takeshiego Kovacsa. Pomysł wyjściowy na fabułę całkiem interesujący, jednak nie do końca wykorzystany - fakt powołania do życia młodszej kopii Takeshiego można było wykorzystać na wiele przeróżnych sposobów i interakcji pomiędzy starszą a wcześniejszą wersją jest tu stanowczo za mało.

Sam sztafaż, to po raz kolejny raj dla miłośników cyberpunka i twardego science-fiction, a fabuła - mimo, iż jej bieg nieco za często zwalnia - potrafi niejednokrotnie zaskoczyć. Po raz kolejny, najbardziej wpływającym na ogólną "fajność" dzieła jest protagonista - ale nie tylko, bo galeria postaci pobocznych jest równie imponująca i ciekawa - Takeshi Kovacs, czyli Phillip Marlowe i Adam Jensen w jednym.

Cały cykl polecam, bowiem jest to jedna z najciekawszych serii osadzonych w klimacie cyberpunku z elementami noire, łączącym w sobie cechy powieści kryminalnej i sensacyjnej. Fabularnie dwa...

Lemur80 | 2016-05-30

"Zbudzone Furie" to ostatnia i niestety najsłabsza książka z trylogii o Takeshim Kovacsie.

"Modyfikowany Węgiel" to już niemal cyberpunkowa klasyka. Rzecz mocna i niegłupia. Część druga, czyli "Upadłe Anioły", w wielu aspektach dorównuje rozpoczętej z hukiem trylogii, choć jest niepozbawiona (na szczęście raczej drobnych) wad.

"Zbudzone Furie", to już zupełnie inna bajka. Richard Morgan zdecydował się na umieszczenie akcji w... środowisku surferów. Pomysł nieco kuriozalny, choć dzięki głębokiemu researchowi <sic!>, autor jakoś wybrnął z pytań rodzaju: a po co, a dlaczego? Nie oznacza to jednak, że pomysł był w 100% udany. Niestety bywa, że klimat siada i nie specjalnie ratuje go ani końcowa sekwencja walki, ani inne opisywane lokacje. Może zabrakło tam czegoś w rodzaju Morza Sargassowego? Połączenie dość wysokiej technologii (kutry zatopione w jakiejś wodorostowej zawiesinie, pordzewiałe wraki futurystycznych statków wojennych itp.), oraz nadmorskiego wybrzeża z wyimaginowaną...

Meszuge | 2014-03-17
Przeczytana: 13 listopada 2008

Takeshi Kovacs po raz trzeci, czyli trzecia książka Morgana z tym przemiłym bohaterem w roli głównej. Niby można je czytać w dowolnej kolejności, ale… raczej nie jest to dobry pomysł, bo to i chronologia i odniesienia do konkretnych wydarzeń i spraw z poprzednich tomów.

Takeshi nie jest już Emisariuszem (to taki superkomandos tamtych czasów i światów), ale tysiące wątpliwości i wewnętrzne rozterki mu pozostały. Tym razem mszcząc się na fanatykach, którzy zrobili krzywdę jego ukochanej i jej dziecku, wplątuje się w polityczno-rewolucyjne perturbacje Świata Harlana, związane z powrotem do życia i działania rewolucjonistki Quellcristy Falconer.

Jak zwykle krew i flaki ściekają z kartek, śmierć jest tylko drobną niedogodnością – o ile ktoś bliski odzyska stos korowy delikwenta i ma kasę na nową powłokę dla niego…

Niezły kawałek przygodowo-sensacyjnej fantastyki, ale poprzednie tomy były chyba jednak nieco lepsze.

Bohomaz | 2018-09-29
Przeczytana: 29 września 2018

Po niezbyt wciągającym drugim tomie, gdzie nagle bohater staje się swojego rodzaju Indianą Jonesem z przyszłości, tutaj następuje powrót do tego co najlepsze było w pierwszej częśći. Ciekawa intryga trzymająca w napięciu od początku. Niespodziewane zwroty akcji, nagłe walki i zgony niczym u Tarantino. Czego zabrakło? Dobrego finału. Cała treść jest przyjemna w odbiorze ale odniosłem wrażenie, że autor ma problem z finałami i nie do końca wie co che zrobić w momencie gdy główny bohater staje do ostatecznego starcia. Przez to nieco niższa ocena, która w innym wypadku była by pewnie o przynajmniej dwie gwiazdki wyższa. Tak czy inaczej nie żałuję czasu, który poświęciłem Zbudzonym Furiom.