sztuka, estetyka, polityka, ideologia
sztuka
Agłaja

AUTORZY rozdziałów: Anna BOGUSZEWSKA, Anita FRANKOWIAK, Krzysztof GROŃ, Michał Krzysztof HANKUS, Natalia KALIŚ, Aleksandra KUCZYŃSKA-ZONIK, Kamila LEŚNIAK, Ewa LETKIEWICZ, Piotr MAJEWSKI, Elżbieta MATYASZEWSKA, Bożena NOWORYTA-KUKLIŃSKA, Agata SITKO, Joanna SŁUPSKA-MARON, Beata SOKOŁOWSKA-SMYL, Małgorzata STĘPNIK (red.), Anna STRUZIK, Marcelina SZUMER, Paweł WIECZOREK, Anna WILCZYŃSKA-NOWAK, Karolina ZYCHOWICZ.

Książka, którą oddajemy dziś w ręce Czytelnika, stanowi zbiór artykułów oświetlających z różnych perspektyw zagadnienie polityczności sztuki; tekstów poświęconych, z jednej strony, ideologicznym kontekstom twórczości, rozmaitym artystycznym strategiom, z drugiej zaś, w określony sposób zdeterminowanej recepcji i interpretacji. W niniejszym tomie zawarto omówienia dotyczące zarówno sztuki dawnej, jak i najbardziej aktualnej; pozostającej na usługach propagandy, jak i opozycyjnej wobec opresyjnych reżimów; co więcej – zarówno sztuki „zaangażowanej”, będącej „aktywnym aktorem w przestrzeni publicznej” (Piotr Piotrowski), jak i programowo neutralnej, tej, która „niczego nie chcąc” (Jacques Ranci’ere), w sposób paradoksalny buduje ogromny, polityczny potencjał. [od Redaktorki]

źródło opisu: http://wydawnictwo.umcs.lublin.pl/index2.php?id=826

źródło okładki: http://wydawnictwo.umcs.lublin.pl/index2.php?id=826