Rzeczy, których nie wyrzuciłem

Okładka książki Rzeczy, których nie wyrzuciłem Marcin Wicha
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Okładka książki Rzeczy, których nie wyrzuciłem
Marcin Wicha
7,2 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Wydawnictwo: Karakter biografia, autobiografia, pamiętnik
184 str. 3 godz. 4 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Karakter
Data wydania:
2017-05-11
Data 1. wyd. pol.:
2017-05-11
Liczba stron:
184
Czas czytania
3 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365271389
Tagi:
matka PRL relacje rodzinne śmierć tęsknota wspomnienia życie codzienne literatura polska
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (58) / 2023 Justyna Bargielska, Anna Bikont, Anna S. Dębowska, Emilia Dłużewska, Paweł Goźliński, Ola Jasionowska, Miłada Jędrysik, Ignacy Karpowicz, Renata Lis, Weronika Murek, Jo Nesbø, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Maria Poprzęcka, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Krzysztof Siwczyk, Dominika Słowik, Magdalena Środa, Maria Stiepanowa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Wisława Szymborska, Alicja Urbanik-Kopeć, Katarzyna Wężyk, Marcin Wicha, Olga Wróbel, Alejandro Zambra
Ocena 6,9
Książki. Magaz... Justyna Bargielska,...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii,  Lato 2022 Jakub Kornhauser, Filip Springer, Marcin Wicha
Ocena 7,0
Pismo. Magazyn... Jakub Kornhauser, F...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
4871 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
161
117

Na półkach:

„To jest historia o rzeczach. I jeszcze o gadaniu”. Pisze Wicha w książce, która przede wszystkim jest o jego matce. We wstępnie do niej wyznaje, że mylił się sądząc, iż ludzi pamiętamy tak długo, jak długo, możemy ich opisać. W rzeczywistości jest odwrotnie. Są z nami dopóty, dopóki nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Kiedy umrą w pewien sposób stają się naszą własnością. Przybierają postać obrazka lub słów. Możemy o nich powiedzieć: byli tacy a tacy. „Możemy podsumować całą tę szarpaninę. Rozplątać niekonsekwencje. Postawić kropkę. Wpisać wynik”.

Choć matka Wichy umarła, autor nawet nie próbuje cokolwiek rozplątywać, sumować i przedstawiać prostych wyników. Jego książka nie jest oczywista. Tak jak oczywisty nie jest pomysł, by o ukochanej osobie mówić w kontekście rzeczy, które po niej pozostały.

„Zostały tylko książki. Były naszym tłem. Tkwiły w każdym kadrze. Znałem ich grzbiety, zanim rozpoznałem w czarnych znakach litery. Całe życie z nich wróżyłem. Szukałem puent”.

Książki. Te z półek w pustym mieszkaniu po matce, których nikt już nie chce. Te ze wspomnień z dzieciństwa - jak „Kto pocieszy Maciupka” Tove Janson. Te ważne, które matka czytała wielokrotnie. Jak „Emma”, którą traktowała terapeutycznie, i do której wracała w chorobie i chwilach przygnębienia. I te z jej księgozbioru zawodowego. W tomie „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” książki odgrywają rolę szczególną. W pierwszej części, to przede wszystkim właśnie one stają się pretekstem do opowiedzenia o rodzinie Wichów.

„Modne powieści, które wyszły z mody. Lektury spoza listy lektur. Wybrane tomy dzieł zebranych. Pokój bez wojny. Początek końca świata szwoleżerów. Niekompletne dzienniki. Zapomniane debiuty. Nierozcięte tomy esejów. (…) Biblioteki są zapisami naszych czytelniczych porażek. Jak mało w nich książek, które naprawdę nam się podobały. Jeszcze mniej takich, które podobają nam się przy kolejnej lekturze. Większość to pamiątki po ludziach, którymi chcieliśmy być. Których udawaliśmy. Których braliśmy za siebie”.

Pierwsza część książki jest jednocześnie częścią najbardziej poetycką. W części drugiej ludzie zaczynają zajmować coraz więcej miejsca. Opis okładek zastępuje opis relacji, a streszczenie wątków „Emmy” przywołanie scen z życia. Coraz więcej dowiadujemy się o rodzinie autora. Coraz częściej pojawiają się wątki trudne. W części trzeciej pozostaje już tylko trud. Zostajemy niemal sam na sam z odchodzeniem matki autora.

Ta książka nie jest różową laurką. Nie jest słodkim obrazkiem relacji matki z synem. Ani sentymentalną podróżą do czasów beztroskiego dzieciństwa. Nie ma też happy endu, o czym od początku świetnie wiemy. Jest prawda o odchodzeniu i przemijaniu. Jest świetna literatura – poruszająca, choć często oszczędna w słowa.

Więcej recenzji na blogu Projekt: książki https://projektksiazki.blogspot.com/

„To jest historia o rzeczach. I jeszcze o gadaniu”. Pisze Wicha w książce, która przede wszystkim jest o jego matce. We wstępnie do niej wyznaje, że mylił się sądząc, iż ludzi pamiętamy tak długo, jak długo, możemy ich opisać. W rzeczywistości jest odwrotnie. Są z nami dopóty, dopóki nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Kiedy umrą w pewien sposób stają się naszą własnością....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    6 059
  • Chcę przeczytać
    3 776
  • Posiadam
    920
  • 2018
    328
  • 2019
    216
  • Teraz czytam
    131
  • Ulubione
    109
  • 2020
    76
  • 2021
    75
  • 2020
    74

Cytaty

Więcej
Marcin Wicha Rzeczy, których nie wyrzuciłem Zobacz więcej
Marcin Wicha Rzeczy, których nie wyrzuciłem Zobacz więcej
Marcin Wicha Rzeczy, których nie wyrzuciłem Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także