Warszawa w „Lalce” Prusa

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
8 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny

Kolejną pozycją Grzeniewskiego jest obecna praca o warszawskich realiach w Lalce Prusa. Autor bardzo dokładnie odtworzył tutaj Warszawę lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Dawne ulice, gmachy, nawet domy, wymienione w Lalce, zostały drobiazgowo „zrekonstruowane” przez autora. Ożyły na nowo dawne postacie, zaludniły się dawne miejsca – czytelnik otrzymuje dokładne i żywo odtworzone tło powieści Prusa.

źródło opisu: PIW, 1965

źródło okładki: https://www.antykwariat.waw.pl/ksiazka,1046259/lud...»

Monika | 2017-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2017

Książka, która na pewno sprawi przyjemność wielbicielom "Lalki" Prusa. Realia warszawskie, realia historyczne, różne smaczki związane z tą powieścią (moją ukochaną!).
Książka została wydana w 1965 roku i dla mnie, mieszkanki Warszawy, ciekawe (i smutne) było stwierdzenie, że i przez te 52 Warszawa tak bardzo się zmieniła. Nie zawsze na korzyść. A już autor w tym 1965 roku narzekał, że ta Warszawa taka odmienna od tej, którą opisywał Prus.

Reasumując, książkę polecam...tylko proszę się przygotować na trochę toporny styl, nie jest to potoczysta gawęda. Ale i tak warto po nią sięgnąć!

Kamil Dziadkiewicz | 2017-03-03
Przeczytana: 03 marca 2017

Zapewne wielu z was wie, że jestem wymagający względem siebie, ale jeszcze bardziej względem innych. Ludwik Grzeniewski, człowiek swego czasu znany, wybitny, zasłużony i o NIESAMOWICIE przenikliwym umyśle, gardzący przeciętniactwem, wrażliwy na logikę i przede wszystkim konsekwentny, przedstawił "Lalkę" Bolesława Prusa wybitnie. Znakomicie porównuje materiały, sięga po źródła i dotyka spraw, o których przeciętny odbiorca by nawet nie pomyślał (choćby sprawa szyldów sklepowych, które powinny mieć dwujęzyczne nazewnictwo). Jestem pod wielkim wrażeniem, bo choć od publikacji minęło przeszło 50 lat, to słowa pana Grzeniewskiego do tej pory rozbrzmiewają mi w głowie.

Oto, co powiedział o literaturze:

Literatura to konkrety, szlifowane diamenty. Jeśli konkrety literatury rzadkością, ceną i urodą przypominają brylanty, konkrety życiowe są złożami kamiennego węgla. Z perspektywy chemii różnica niewielka - i to węgiel, i to węgiel. Tajemnica literatury polega na przetopieniu konkretów...