Zula i porwanie Kropka

Cykl: Czarodziejka Zula (tom 1)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Agnieszka Antoniewicz
Ag2S

Cześć! Jestem Zula. Mam dziewięć lat i właśnie teraz odkryłam, że jestem czarodziejką! To prawdziwa moc! Mam tu pewną sprawę detektywistyczną do rozwiązania. Naszej nauczycielce, Arlecie Makaron, ukradziono ukochanego psa Kropka. Nasza superekipa – moi najlepsi kumple Kajtek i Maks, kocur Pazur oraz Filip, mój osobisty kameleon – zrobi wszystko, żeby go odnaleźć! Rezolutna Zula przeprowadza...

Rezolutna Zula przeprowadza się do domu z niebieskimi wieżyczkami, który zamieszkują jej dwie zwariowane ciotki – Mela i Hela. Magiczna atmosfera domu sprawia, że dziewczynka odkrywa w sobie czarodziejskie moce – potrafi wyczarować na zawołanie czekoladowy torcik, rozumie mowę zwierząt. Zula, zaskoczona swoimi możliwościami, szybko przekona się, że gdy zabraknie przyjaciół i rozwagi, magia może spowodować masę kłopotów.

ilustrator: Agnieszka Antoniewicz

źródło opisu: http://nk.com.pl/zula-i-porwanie-kropka/2404/ksiazka.html#.WLgTEG_hDIU

źródło okładki: http://nk.com.pl/zula-i-porwanie-kropka/2404/ksiazka.html#.WLgTEG_hDIU

AnnaSikorska | 2017-04-28

Rodzice Zuli w poczuciu oprawiania świata wyruszają do Afryki leczyć dzieci, a swoją dziewięcioletnią córkę oddają pod opiekę sióstr mamy dziewczynki. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że bliźniaczki nie widziały siostrzenicy już kilka lat. Rodzice izolowali dziewczynkę od złego wpływu Meli i Heli oraz ich matki (a babci Zuli) Lilianny. Coś ich jednak przekonało, że muszą koniecznie na rok wyjechać (czyżby manipulacja za pomocą czarów?). Zula jednak nie może z nimi jechać, ponieważ musi chodzić do szkoły. Przeprowadzka do dziwnych ciotek nie napawa bohaterki radością. Jest zła na rodziców za porzucenie, ale poddaje się ich decyzji.
Po przyjeździe do Poziomkowa Zula odkrywa, że u ciotek wcale nie jest tak źle: nie tylko urządziły wspaniały pokój, ale też potrafią spełniać jej kulinarne zachcianki. Problemem okazuje się brzydka szkoła: szary, odrapany budynek z zaniedbanym placem zabaw, który jest zwykłym wydeptanym trawnikiem. Krytyczne obejrzenie budynku z nowym...

Grazia_czytaninka_ | 2017-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2017

Nataszę Sochę znamy głównie z literatury dla dorosłych, tym razem podejmuje swoich sił w literaturze dziecięcej. Czy podołała temu zadaniu?

Zula przez rok ma mieszkać u swoich dwóch zwariowanych ciotek Heli i Meli. Tak naprawdę są one czarodziejkami, tak samo jak nasza tytułowa Zula. Z tym, że ona z początku nie ma o tym pojęcia, jednak gdy zaczynają się dziać wokół niej dziwne rzeczy, zaczyna się nad tym zastanawiać. Odkrywa, że to o czym pomyśli się spełnia.

Dzieci jak to dzieci, nie znają umiaru. Zuzanna również czerpie całymi garściami z swoich nadprzyrodzonych mocy. Skoro ma już ten dar, to czy aby na pewno powinna z niego korzystać cały czas? Czy nie powinna zachować swoich umiejętności tylko na wszelki wypadek? Jednak dziecko przecież nie ma o takich rzeczach pojęcia, tym bardziej dziewięcioletnie.

Zula wspólnie z Kajtkiem i Maksem tworzą grupę najlepszych kumpli. Więc kiedy ich wychowawczyni ginie piesek, postanawiają wspólnie go odnaleźć. Liczą na nadprzyrodzone moce...

Magdalena | 2017-04-28

Nataszę Sochę zna i kocha wiele czytelniczek. Jak nikt inny potrafi wywołać uśmiech na naszej twarzy, zmusić do refleksji, czy też w lekki i niezwykle ciekawy sposób opowiedzieć o ważnych problemach. Jednak tym razem poznajemy autorkę w zupełnie innym wydaniu, jako autorkę książki dla najmłodszych "Zula i porwanie Kropka" od Wydawnictwo Nasza Księgarnia.

Jak dla mnie autorka chce zachęcić czytelników już od najmłodszych lat do swojej twórczości i to świetny sposób. Moje dzieci miały niesamowitą frajdę, że mogły powiedzieć "mamo, ja też czytam Sochę".

Jedno słowo którym mogę określić tą książkę to "uwielbiam" takie historie. W dzieciństwie kochałam przygody Pippi i dla mnie Zula to właśnie taka trochę nasza rodzima Pończoszanka. Kiedy dziewczynka trafia pod opiekę zwariowanych ciotek Heli i Meli nic nie będzie już nudne ani zwyczajne. I wydawałoby się, że mała będzie tęsknić za rodzicami, który wyjechali na misję jako lekarze. Jednak nic z tych rzeczy. Czy jako dzieci marzyliście,...

Michelle | 2017-05-10
Przeczytana: 09 maja 2017

Do tej pory mieliśmy okazję poznać Nataszę Sochę od strony powieści dla dorosłych – fantastycznych obyczajówek, które skradły serce wielu czytelników. Tym razem autorka oddała w nasze ręce książkę dedykowaną dzieciom… ale czy tylko im?

Ostatnio coraz częściej sięgam po literaturę dziecięcą, głównie ze względu na malucha, który (chyba przez rodziców :P ) jest zainteresowany książkami w szeroko rozumianym tego słowa znaczeniu. Tym chętniej i z dużą ciekawością zabrałam się za Zulę i porwanie Kropka – nową odsłonę Nataszy Sochy.
Historia małej czarodziejki wciąga od pierwszych stron, dając czytelnikowi nieopisaną radość z czytania. Perypetie Zuli i jej przyjaciół bawią i wywołują uśmiech na twarzy od początku do końca książki. Dodatkowo ilustracje autorstwa Agnieszki Antoniewicz w pełni oddają magiczną aurę powieści… nie sposób się nie zakochać, będąc dorosłym czytelnikiem… Mniemam, że dzieci jeszcze bardziej pokochają główną bohaterkę… całką książkę!

Natasza Socha udowodniła, że...

Antyterrorystka | 2017-04-20
Przeczytana: 2017 rok

Dziewczynka, której rodzice wyjeżdżają do Afryki, żeby leczyć tam dzieci, trafia pod opiekę dwóch zwariowanych ciotek. Ludzie twierdzą, że Hela i Mela to wariatki. Nic podobnego nie ma miejsca. Kobiety są najprawdziwszymi czarodziejkami.

Również Zula odkrywa swoje moce. Zaczyna się od przemalowania szkoły i kilku innych drobnych akcji. Kiedy dziewczynka intensywnie o czymś myśli, po chwili się to spełnia. Rozumie też mowę kotów i kameleona, którego dostaje w prezencie od swojej babci- słynnej czarownicy.

Mimo, że potrafi czarować musi chodzić do szkoły, uczyć się i żyć w miarę normalnie.
Zuzanna ( Zula) poznaje dwóch chłopców- Kajtka i Maksa. Tworzą zgraną ekipę. Razem się bawią, psocą i rozwiązują pewną nietypową zagadkę.

Wszyscy liczą na to, że Zula użyje swoich magicznych sił i uda jej się odnaleźć zaginionego pieska nauczycielki. Dziewczynka jednak wykorzystuje magię za często i podobnie jak bateria musi się naładować, tak ona musi zregenerować siły.

Czy dzieciom uda się...

Amarisa | 2017-05-05
Przeczytana: 05 maja 2017

Recenzja na moim blogu. Serdecznie zapraszam ^_^

Bibliotecznie | 2018-08-13

Niedawno w moje ręce trafiły książeczki dla dzieci o przygodach pewnej niezwykłej dziewięciolatki. W cyklu Czarodziejka Zula, nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia, ukazały się do tej pory trzy tomy o Zuli i jej przyjaciołach, a we wrześniu pojawi się część czwarta.

Po pierwszym przejrzeniu książek rzuciły mi się w oczy dopracowane szczegóły. W każdym z tomików króluje inny kolor, w jakiś sposób powiadany z treścią. Nie będę zdradzać tych wątków, by nie psuć zabawy tym, którzy lekturę przygód Zuli mają jeszcze przed sobą. Bardzo spodobały mi się ilustracje, idealnie korespondujące z opowiadaną historią.

Główna bohaterka tak naprawdę ma na imię Zuzanna, ale wszyscy mówią na nią Zula. Jej rodzice są lekarzami, którzy pewnego dnia decydują się na wyjazd do Afryki, gdzie zamierzają leczyć chore dzieci. Dziewczynka zostaje w Poziomkowie, pod opieką sióstr bliźniaczek jej mamy, Heli i Meli. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie jeden mały szczegół. Otóż, Hela i Mela, podobnie jak ich...

małgorzata pyzik | 2017-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2017

Zula czyli Zuzanna ma wielki problem. Jej rodzice wyjeżdżają do Afryki leczyć chore dzieci, a ona przez ten czas ma zamieszkać razem ze swoimi ciotkami, których tak naprawdę nie miała do tej pory okazji poznać. Już sama nieobecność rodziców nie nastraja dobrze, a tu jeszcze nowa szkoła, nowi koledzy. Żal tak zostawiać to co się kocha, i gdzie człowiek czuje się dobrze. Na szczęście nowe miejsce zamieszkania ma wiele uroku, a krewne okazują się być ogromnie interesujące, nie tylko przyciągają uwagę swoim ubiorem, lecz również umiejętnością odgadywania życzeń Zuli. Pamiętam jak zdawałam egzamin z literatury dla dzieci i trzeba było wymienić między innymi cechy dobrej literatury dla dzieci np. prosty język, odpowiedni dobór słownictwa, elementy baśniowe, puenta, budowanie napięcia, niebanalne ilustracje. I właśnie wszystko to znajdziemy w najnowszej książce pani Sochy. Pierwsze co rzuca się w oczy to sympatyczna okładka z wizerunkiem głównej bohaterki, na której głowie stoi się jak...

ejotek | 2017-06-18
Przeczytana: czerwiec 2017

Magiczna i mądra historia o przyjaźni, chęci niesienia pomocy, w której nie brakuje również "czarnych charakterów" w osobach Druzjanny oraz porywaczki Kropka. Na przykładzie tej książeczki dzieci bardzo łatwo zrozumieją jak odróżnić dobro od zła i dlaczego nie wypada być złośliwym czy pazernym.

Natasza Socha wyśmienicie poradziła sobie z dotarciem do młodszych czytelników. Zula jako ich równolatka znakomicie czuje się w roli przewodniczki po świecie magii i czarów. Jest wręcz charyzmatyczna i potrafi zjednać sobie przyjaciół, choćby dotychczas nie lubili się wzajemnie. Zula nie ma zbyt wygórowanych marzeń, jednak drażnią ją pewne sytuacje czy osoby i stara się je zmieniać po swojemu.

Jeśli chodzi o stronę graficzną to muszę przyznać, że zrobiła na mnie ogromne wrażenie - proste czarno-białe ilustracje, zabarwione jedynie kolorem żółtym doskonale oddają treść książeczki, jednocześnie nie odwracając od niej uwagi dziecka. Czcionka jest na tyle duża, że moja płynnie czytająca córa...

Anna Rosińska | 2017-06-26

Co wyniknie z połączenia magicznych mocy i bardzo poważnej zagadki detektywistycznej?
Wspaniała rozrywka dla małych i dużych!

Zula ma dziewięć lat. Już wkrótce zamieszka u dwóch dziwnych ciotek, Heli i Meli, ponieważ rodzice dziewczynki muszą wyjechać do Afryki.
Jak nowe otoczenie wpłynie na dziewięciolatkę?
Jakie przygody czekają na nią w nowym miejscu?
Aby się o tym przekonać musimy obrać kierunek do bardzo... apetycznej miejscowości.
Poziomkowo, nadchodzimy!

I dopiero w tym miejscu zaczyna się prawdziwa zabawa i poważne sprawy. Okazuje się bowiem, że Mela i Hela są najprawdziwszymi czarownicami.
Co więcej, Zula też jest czarodziejką. Jak taka nowina wpłynie na dziewczynkę? Czy magiczne moce pomogą w odnalezieniu psa pani Arlety?
Jedno jest pewne. W tej historii ciągle coś się dzieje!

Natasza Socha jest znana z literatury dla dorosłych. Z opowieścią dla młodszych czytelników poradziła sobie równie dobrze.
Opowieść czyta się szybko, nie ma problemu, aby podzielić ją...