Zula i porwanie Kropka

Okładka książki Zula i porwanie Kropka Agnieszka Antoniewicz, Natasza Socha
Okładka książki Zula i porwanie Kropka
Agnieszka AntoniewiczNatasza Socha Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Czarodziejka Zula (tom 1) opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Czarodziejka Zula (tom 1)
Nasza Księgarnia
2017-04-12
2017-04-12
Agnieszka Antoniewicz

Główną bohaterką jest dziewięcioletnia Zuzanna, w nietypowym zdrobnieniu - Zula.
Gdy jej rodzice wyjeżdżają na kontrakt do Afryki, by leczyć chore dzieci, Zula przeprowadza się na rok, do uroczo brzmiącego, niewielkiego miasteczka Poziomkowo, do swoich dwóch niemalże identycznych, rudowłosych i zwariowanych ciotek, Heli i Meli. I możnaby rzec, trafił swój na swego, bowiem Zula pod wieloma względami była podobna do nich i mimo początkowej niechęci do zamieszkania z ciotkami, które do tej pory mało znała, dość szybko poczuła się u nich jak w domu.
Nie brakuje czarów i magicznych sztuczek, gdyż ciotki oprócz tego, że są dość ekscentryczne, są również...tak, tak...są czarownicami! Czy Zula, posiadaczka kota Pazura i kameleona Filipa, również odziedziczyła tą niebywałą umiejętność? Czy potrafi wizualizować swoje marzenia i marzenia innych?
Książka już od pierwszych stron trafiła do naszych serc. Ciepła, zabawna, pouczająca. Aż chce się do niej wrócić ponownie.
Poprzez to, że Hela i Mela mają wspaniały ogród z wieloma rodzajami różnokolorowych kwiatów, dzieci mogą poznać nazwy niektórych z nich np. maczek kalifornijski czy dmuszek jajowaty, jak również dowiedzieć się, które kwiaty są jadalne, oraz że kwiaty czarnego bzu w cieście naleśnikowym, czy różane pesto nie są niczym dziwnym.
Treści towarzyszą przepiękne rysunki Agnieszki Antoniewicz, na których oko chętnie zatrzymuje się na dłużej.
Obie z córką jesteśmy absolutnie oczarowane lekturą - magia! :):)

Gdy przeczytałyśmy pierwszą część córka zasypywała nas pytaniami czy może mieć Kameleona. Przy kolejnej części zaobserwowałam, że zaczęła się inspirować Melą pod względem ubioru i zakładać na siebie kilkanaście ubrań, poczynając od krótkich spodenek, sukienek, spódnic..kończąc na koszulach. W myśl zasady im więcej tym lepiej.
Kolejna część to pytania czy możemy zacząć robić już ozdoby świąteczne ;) Pomijając powyższe w naszym domu używa się od jakiegoś czasu magii, a zabawy z młodszą siostrą odnoszą się do tęsknoty za rodzicami, którzy są w Afryce (wzorowane na głównej bohaterce). Uwielbiam tak inspirujące książki.

Dziś przedstawiam pierwsza część, gdzie wszystko sprowadza się do pojawienia się rezolutnej dziewięcioletniej Zuli w Poziomkowie u swoich nieco zwariowanych ciotek, które zamieszkują cytrynową willę, są fenomenalne w kwestii wypieków i nie tylko..;)
O znajomości z Kajtkiem i Maksem, którzy nie do końca za sobą przepadają, ale wspólnie z czarodziejką tworzą świetny team. W książce znajdzie się również mnóstwo magicznych wydarzeń, perypetii szkolnych czy detektywistycznych działań bez użycia magii.
A do tego wszystkiego przepiękna oprawa graficzna, która cieszy oko ;)

Kolejna część to pytania czy możemy zacząć robić...

PIERWSZY TOM PRZYGÓD ZULI, NIEZWYKŁEJ 9- CIOLATKI 😂😂☺☺ ZULA PRZEPROWADZA SIĘ DO STARSZYCH SIÓSTR MAMY- HELI I MELI [SĄ BLIŹNIACZKAMI I PRZY OKAZJI CZAROWNICAMI- TO WIELKI SEKRET RODZINY MAMY ZULI ANIELI[NIE JEST CZAROWNICĄ TYLKO PEDIATRĄ TAK JAK JEJ MĄŻ👨🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️], O KTÓRYM NIE WIE NAWET JEJ MĄŻ I TATA ZULI -MARCEL] MIŁA DLA UCHA LEKTORKA ALEKSANDRA SPYRA😂😂☺ POLECAM NA POPRAWĘ HUMORU I DLA RELAKSU📖🎧

Zula (a raczej Zuzanna) to dziewięcioletnia dziewczynka, która trafia pod opiekę dwóch ciotek-bliźniaczek, starszych sióstr swojej mamy. Ciotki mieszkają w Poziomkowie i są czarownicami, o czym dziewczynka nie ma pojęcia. Jej rodzice są lekarzami dziecięcymi i muszą wyjechać do Afryki leczyć chore dzieci. W tym czasie opiekę nad Zulą przejmują Mela i Hela. Aniela, mama dziewczynki kategorycznie zabrania wspominać siostrom o ich mocy. Dla wyjaśnienia mama Zuli nie ma żadnych mocy, wierzy tylko w naukę, nad czym ubolewa ich matka Wielka Czarownica Liliana. Od niej też Zula w prezencie dostaje kameleona, Filipa, który może stawać się niewidzialny. Do kompletu zwierzęcych przyjaciół dołącza też kocur, Pazur.

Zula poznaje nowych przyjaciół Kajtka i Maksa, z którymi rozpocznie naukę w nowej szkole. Tam też dochodzi do wielu dziwnych rzeczy. Jak się okaże, w naszej małej bohaterce też drzemią moce, z których na początku dziewczynka nie zdaje sobie sprawy. Kiedy prawda wychodzi na jaw (ciotki zdradzają jej tajemnice),tylko najlepsi przyjaciele Kajtek i Maks dowiadują się o tym, że Zula jest czarodziejką. Dziewczynka korzysta ze swoich umiejętności. Nie tylko wyczarowuje słodkości swoim kolegom, ale także płata figle. Mela i Hela ostrzegają ją, aby bez potrzeby nie korzystała ze swojej mocy, ponieważ ta wyczerpie się, a dziewczynka będzie potrzebowała czasu, aby na nowo ich używać. Zuli podoba się jednak czarowanie, a jej moc niestety słabnie, akurat w momencie, kiedy potrzebuje jej najbardziej! Ukochany pies wychowawczyni, Arlety Makaron został porwany! Dziewczynka z przyjaciółmi postanawia odnaleźć pieska i zwrócić go właścicielce. Czy bez magii uda jej się to zrobić? Kto stoi za porwaniem i dlaczego to zrobił?

"Zula i porwanie Kropka" to wyjątkowa książka, szczególnie na zbliżające się wakacje. Cała seria idealnie sprawdzi się jako letnia przygoda z książką. Dzięki lekkiemu tekstowi niezwykle ciekawej treści, publikację czyta się bardzo szybko. Natasza Socha stworzyła fantastyczną serię przygód dziewczynki-czarodziejki, która sprawdzi się świetnie jako lektura nie tylko dla dziewczyn, ale i chłopców. Fabuła jest ciekawa i wciąga czytelnika od pierwszej strony. Tom dzieli się na zatytułowane rozdziały wzbogacone o zabawne ilustracje. W każdej książce o Zuli dominuje jeden kolor, w pierwszym jest nim żółty.

W niniejszej publikacji przeczytamy nie tylko o magii, ale także o więziach rodzinnych, prawdziwej przyjaźni oraz bezinteresownej pomocy. Bardzo spodobały mi się opisy związane z kuchnią ciotek Meli i Heli, aż chciałoby się spróbować tych wszystkich smaków, powąchać zapachów tych wszystkich dań. 😉

Jestem pewna, że "Zula i porwanie Kropka" jak i każde następne tomy z serii przypadną dzieciom do gustu. Polecam przeczytać :)

Nataszę Sochę najpierw poznałam z tej dorosłej strony, dopiero później odkryłam, że pisze też dla dzieci. Wiedziałam, że prędzej czy później będę chciała sprawdzić, jak radzi sobie z literaturą dziecięcą i tak oto w moje ręce wpadł cykl Czarodziejka Zula. Jakie było moje spotkanie z dziecięcą wersją autorki?

Niedawno w moje ręce trafiły książeczki dla dzieci o przygodach pewnej niezwykłej dziewięciolatki. W cyklu Czarodziejka Zula, nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia, ukazały się do tej pory trzy tomy o Zuli i jej przyjaciołach, a we wrześniu pojawi się część czwarta.

Po pierwszym przejrzeniu książek rzuciły mi się w oczy dopracowane szczegóły. W każdym z tomików króluje inny kolor, w jakiś sposób powiadany z treścią. Nie będę zdradzać tych wątków, by nie psuć zabawy tym, którzy lekturę przygód Zuli mają jeszcze przed sobą. Bardzo spodobały mi się ilustracje, idealnie korespondujące z opowiadaną historią.

Główna bohaterka tak naprawdę ma na imię Zuzanna, ale wszyscy mówią na nią Zula. Jej rodzice są lekarzami, którzy pewnego dnia decydują się na wyjazd do Afryki, gdzie zamierzają leczyć chore dzieci. Dziewczynka zostaje w Poziomkowie, pod opieką sióstr bliźniaczek jej mamy, Heli i Meli. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie jeden mały szczegół. Otóż, Hela i Mela, podobnie jak ich mama, a babcia Zuli, są... czarownicami. Tylko Aniela, mama Zuzanny, urodziła się bez zdolności magicznych i w żadne czary nie wierzy. Nawet nie zdradziła mężowi tajemnicy swojej rodziny, więc tata Zuli jest zupełnie nieświadomy magicznych mocy obu sióstr. Aniela zmusza bliźniaczki, by przyrzekły, że nie wspomną Zuli ani słowem o magii i czarach. Niestety, okazuje się, że kobiety nie mają wyjścia, ponieważ w otoczeniu dziewczynki zaczynają dziać się dziwne rzeczy...

Każdy z tomów opowiada inną przygodę Zuli i jej przyjaciół, Maksa i Kajtka. Ogromną rolę we wszystkich działaniach odgrywają również kot Pazur i kameleon Filip, którego Zula dostała w prezencie od babci, Wielkiej Czarownicy Liliany (w skrócie WCL).

Pierwsze spotkanie z bohaterami cyklu kręci się wokół zniknięcia pieska wychowawczyni klasy, do której chodzi Zula z kolegami. Nie ma żadnych śladów porwania, nikt nic nie widział, a pieska jak nie było, tak nie ma. Trójka przyjaciół postanawia odszukać zwierzaka i oddać go zrozpaczonej właścicielce, pani Arlecie Makaron. Zula chce pomóc sobie w poszukiwaniach magią, jednak okazuje się to niemożliwe...

Tom drugi zabierze nas wraz z Zulą w odwiedziny do jej babci, do szkoły dla czarownic, którą prowadzi WCL. Dzięki innej czasoprzestrzeni, w której znajduje się szkoła, Zula spędzi tam aż trzy tygodnie, chociaż w naszym świecie miną zaledwie trzy dni. Pozna tam nową przyjaciółkę, Matyldę, która pewnego dnia zniknie...

W trzecim tomie będzie się również sporo działo. Na Poziomkowej Polanie, znajdującej się niedaleko domu ciotek Zuli, pojawia się pewnej nocy tajemniczy niebieski dom. Po prostu wyrasta spod ziemi, a nad ranem znika. Zula nie byłaby sobą, gdyby nie poszła sprawdzić, o co chodzi z tym dziwnym, niebieskim domem. Wyrusza na rekonesans wraz z przyjaciółmi. Podczas zwiedzania kolejnych pomieszczeń w domu znika Maks. Dziewczynka wraz z Kajtkiem poznaje właściciela domu, księcia Armadoniusza Pierwszego, który informuje ich, że ich przyjaciel wpadł do jednego z magicznych obrazów i jeśli nie zdołają rozwiązać trzech zagadek, chłopiec już się nie wydostanie ze swojego więzienia. Czasu jest niewiele, a Armadoniusz ma swój cel w tym, by Maks nie opuścił obrazu.

Wszystkie tomy są napisane prostym, ale bardzo ładnym językiem. Płynnie wędrujemy przez kolejne, bardzo plastycznie opisane, sceny. Nie brakuje również zabawnych dialogów. Akcja ma idealne tempo, nie sposób się nudzić. Bohaterowie podejmują mądre decyzje, a nawet jeśli któreś coś napsoci, ostatecznie samo dochodzi w końcu do wniosku, że źle postąpiło.

Książeczki są bardzo przyjemne w odbiorze, a opisywane w nich przygody naprawdę wciągające nawet dla starszego czytelnika. nadają się zarówno do samodzielnego czytania, jak i do czytania komuś głośno.

Niestety, według mojej opinii - książka baaardzo słaba - zarówno ta, jak i następna część "Zula w szkole czarownic", bo i tej części (razem z córką lat 7) daliśmy szansę. Mocno trąca plagiatem - patrz "Harry Potter" - pomysły czyściutko zaciągnięte od J.K. Rowling :( Przykład? - zaczarowany sufit w pokoju Zuli... i wiele innych, które wyłapie każdy kto przeczytał serię Harry Potter.
Pomijam już hasła w stylu, że " ...Zula miała różowe usta w kształcie muszelki..." albo jak to Zula postanawia, że w przyszłości będzie tak piękna jak jedna z jej nauczycielek w Szkole Czarownic (czII) :\

POLECAM !!

POLECAM !!

Książkę czytałam mojemu 6 letniemu synowi. Przezabawna opowieść o małej czarodziejce Zuli, która trafia pod opiekę bardzo osobliwych ciotek. Książka o przyjaźni, empatii i "magii". Świetna rozrywka.

Plagiat i to w bardzo słabej oprawie. 18 rozdziałów wstępu i dwa prawdziwej historii... ODRADZAM

• Przeczytane w 2019 r.
  • 2017