Sarajewo. Rany są nadal zbyt głębokie

Okładka książki Sarajewo. Rany są nadal zbyt głębokie
Hervé Ghesquière Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Mundus reportaż
208 str. 3 godz. 28 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Mundus
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania:
2017-04-01
Data 1. wyd. pol.:
2017-04-01
Liczba stron:
208
Czas czytania
3 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788323342335
Tłumacz:
Justyna Nowakowska
Tagi:
sarajewo jugosławia wojna Bośnia i Hercegowina
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
178 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
39
13

Na półkach:

Mędrcy hasydzcy mówią, że najgorszym złem na świecie jest wojna. Jeśli masz słowo przeciwko wojnie, to go użyj. Pytanie tylko, jakie słowo jest słowem przeciwko wojnie.
A co my tutaj mamy? Tu mamy słowo „za wojną”, przepowiednię wojny, podsycanie napięcia słowem, bo czyż pisanie, że wojna wisi w powietrzu, to są słowa przeciwko niej? – nie, to są słowa „za wojną” Bardzo niebezpieczne słowa. Takie, które ściągają lawiny. Czyli nie takie słowo mają na myśli mędrcy.
Zapowiadanie wojny, doszukiwanie się symptomów wojny, podsumowywanie prowadzące do wniosku: pewnie będzie nowa wojna, wyszukiwanie i podkreślanie tego, co może doprowadzić do nowej wojny – o tym jest ta książka. To, co opisane może doprowadzić, ale wcale nie musi. Przed wybuchem konfliktu na Bałkanach też używano słów-przepowiedni, media zagrzewały do wojny. Jeden naród straszono powrotem ustaszy, inny powrotem czetników, a jeszcze inny, że BiH stanie się państwem islamskim w Europie, zagrażającym itd. Straszono jednych drugimi.
Kiedy dziennikarze uprawiają propagandę strachu i nienawiści, mówiąc, pisząc, wyszukując tylko to, co złe i wyciągając wnioski, że w powietrzu wisi wojna, to bardzo źle się dzieje. W nowoczesnych wojnach hybrydowych media pełnią wyznaczoną rolę... Może ludzie mediów powinni używać innych słów, słów przeciwko wojnie. Może trzeba zmienić dziennikarskie myślenie, szukać tego, co dobre – zarówno będąc w Bośni, jak i obserwując ją z zewnątrz. Po II wojnie światowej też ludzie na Bałkanach byli poranieni. Po każdej wojnie są poranieni, z ranami głębokimi. Każda wojna rani głęboko, zbyt głęboko. Nie przesądzajmy, bo takie głosy do niczego dobrego nie prowadzą. Czy przedstawianie Bośni jako kraju w ruinie, konstatowanie, że niszczeje dzień po dniu pomaga temu krajowi? A może jednak nie jest w ruinie? Może trzeba zaświecić światełko i dojrzeć drugą stronę, bo ona jest, zamiast prorokować i kreować wizję nowej wojny, jak to robiły media pod koniec lat 80. XX w., by przygotować Bałkany na straszliwą rzeź.

Mędrcy hasydzcy mówią, że najgorszym złem na świecie jest wojna. Jeśli masz słowo przeciwko wojnie, to go użyj. Pytanie tylko, jakie słowo jest słowem przeciwko wojnie.
A co my tutaj mamy? Tu mamy słowo „za wojną”, przepowiednię wojny, podsycanie napięcia słowem, bo czyż pisanie, że wojna wisi w powietrzu, to są słowa przeciwko niej? – nie, to są słowa „za wojną” Bardzo...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    411
  • Przeczytane
    219
  • Posiadam
    60
  • Bałkany
    15
  • Reportaż
    10
  • 2018
    8
  • Reportaże
    6
  • Literatura faktu
    5
  • 2017
    4
  • Chcę w prezencie
    4

Cytaty

Więcej
Hervé Ghesquière Sarajewo. Rany są nadal zbyt głębokie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także