Zgłosuj na książki roku 2017

Totalitaryzm jawny czy ukryty?

Wydawnictwo: Wydawnictwo KUL
4 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

Książka stanowi zbiór materiałów z dziewiątego już sympozjum z cyklu „Przyszłość cywilizacji zachodu" Choć wielu sądzi, że tylko wiek XX był wiekiem totalitaryzmów (komunizm, faszyzm, nazizm) i że totalitaryzm skończył się wraz z upadkiem Bloku Sowieckiego to przecież w dalszym ciągu na świecie jawnie działają reżimy totalitarne, a demokracja zachodnia w coraz większym stopniu opanowywana jest...

Choć wielu sądzi, że tylko wiek XX był wiekiem totalitaryzmów (komunizm, faszyzm, nazizm) i że totalitaryzm skończył się wraz z upadkiem Bloku Sowieckiego to przecież w dalszym ciągu na świecie jawnie działają reżimy totalitarne, a demokracja zachodnia w coraz większym stopniu opanowywana jest przez ukryty totalitaryzm (zwany socliberalizmem), któremu nie obce jest łamanie autentycznych praw człowieka, jak choćby prawo do życia czy prawo do publicznego wyrażania wiary. Z uwagi na fakt, iż problem totalitaryzmu jest jednak ciągle zawężany do totalitaryzmu jawnego i że podejmowany jest prawie wyłącznie z punktu widzenia doraźnych rozgrywek politycznych lub sensacji medialnych, rzadziej natomiast z perspektywy filozofii i cywilizacji, zaprosiliśmy wybitnych specjalistów z różnych ośrodków naukowych Polski i zagranicy (Stany Zjednoczone, Hiszpania), aby podzielili się z nami swoją wiedzą, doświadczeniami i przemyśleniami. Albowiem totalitaryzm, choć pod różnymi maskami lub nazwami, stanowi ciągłe zagrożenie dla człowieka jako osoby, trzeba umieć to zagrożenie rozpoznać, by się przed nim bronić, a w miejsce cywilizacji śmierci, budować cywilizację miłości.

źródło opisu: http://praweksiazki.pl/filozofia/3847-totalitaryzm...(?)

źródło okładki: Własne

telefonalarmowy | 2017-03-10
Przeczytana: 10 marca 2017

Książka pisana głównie przez profesorów z KULu i niestety jest bardzo stronnicza. Opiera się głównie na wizji religii w różnych odniesieniach (niekoniecznie logicznych i sensownych) w stosunku do totalitaryzmu. W dodatku totalitaryzm ten jest szeroko interpretowany, od podstawowych państw totalitarnych po totalitarną demokrację i ateizm jako totalitaryzm. Ciężko się to czyta. Raczej nie polecam.

Na półkach