Zespół przewlekłego zmęczenia

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Lekarz rodzinny". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Septem
zdrowie, medycyna

Zdrowie w pigułce Jeżeli od dłuższego czasu odczuwasz zmęczenie, które nie ustępuje po długim śnie i odpoczynku, być może cierpisz na zespół przewlekłego zmęczenia (ang. chronic fatigue syndrome ? CFS). Jest to stan znaczącego wyczerpania fizycznego i psychicznego, utrudniający codzienne funkcjonowanie. Diagnoza jest prawie pewna, kiedy obserwujesz u siebie dwie zmiany: przemęczenie trwa co najmniej pół roku i nie możesz go powiązać z wysiłkiem ani żadną chorobą. Do najbardziej typowych objawów CFS należą zaburzenia snu, koncentracji i pamięci krótkiej, a także bóle kostno-mięśniowe. W tej książce omówiono następujące zagadnienia: przyczyny zespołu przewlekłego zmęczenia, diagnozowanie CFS, metody leczenia farmakologicznego, leczenie niefarmakologiczne: dieta, psychoterapia, krioterapia, zmniejszenie uczucia zmęczenia poprzez modyfikację trybu życia. Seria Lekarz rodzinny to nieocenione źródło informacji pomagające zrozumieć podstawowe zagadnienia związane z daną chorobą. Informacje są przedstawione w dostępny sposób i nie pomijają żadnych istotnych szczegółów. Wszystkie książki powstały pod czujnym okiem ekspertów, w oparciu o najnowsze, kompleksowe dane. Weź swoje zdrowie we własne ręce i zacznij aktywnie wpływać na przebieg choroby. Tak wiele zależy od Ciebie. Katarzyna Wrotek jest doktorem nauk medycznych, specjalistą chorób wewnętrznych i alergologii. Przez wiele lat była pracownikiem naukowo-dydaktycznym Akademii Medycznej w Warszawie. Obecnie pracuje jako alergolog w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym.