Karminowy szal

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Ag2S

Marysia, Marta i Magda. Zaprzyjaźniły się w dzieciństwie, lecz potem ich drogi się rozeszły. Przy grzanym winie w „Piwnicy pod Liliowym Kapeluszem“ dorosłe już Maria, Marta i Magdalena zdobywają się na odwagę, by wyznać skrywaną od lat tajemnicę. I postanawiają działać. Czy uda im się zamknąć trudny rozdział swojego dzieciństwa? Dokąd zaprowadzi je ta droga? Ci, którzy czytali Poduszkę w...

Ci, którzy czytali Poduszkę w różowe słonie lub Sukienkę z mgieł, w Karminowym szalu odnajdą magiczne miejsce, jakim jest „Piwnica pod Liliowym Kapeluszem” a także niektórych bohaterów poprzednich powieści Joanny M. Chmielewskiej. Ich losy splotą się z losami bohaterek Karminowego szala.
Czytelnicy odnajdą też niepowtarzalny klimat książek pisanych przez tę Autorkę.

źródło opisu: http://www.wydawnictwomg.pl/karminowy-szal-2/

źródło okładki: http://www.wydawnictwomg.pl/karminowy-szal-2/

Marysia,Marta i Magda to najlepsze,najserdeczniejsze przyjaciółki zaprzyjaźnione są od dzieciństwa,ich drogi to nagle się rozeszły,po wielu latach dorosłe już kobiety Maria,Marta,Magda spotykają się przy grzanym,pysznym winie w kawiarni pod Liliowym Kapeluszem by rozwiązać skrywaną tajemnicę i muszą ją wyjaśnić.
Delektowałam się w tej urokliwej,miłej kawiarence z grzanym winem.Ta historia zauroczyła mnie,oczarowana jestem niepowtarzalny klimat tworzy pisarka,w bardzo dobrym stylu napisana powieść zawiera też wątek kryminalny.
Okładka przyciąga,zwróciła moją uwagę,zdecydowałam się ją wypożyczyć ma wszystko interesującą fabułę,wartką akcje i trzyma ciągle w napięciu.
Trafiona w sam mój gust książka to jest przepiękna,mądra i cudowna.

książek: 2018
Marta | 2013-04-16
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 06 kwietnia 2013

Początkowo myślałam, że Joanna M. Chmielewska i autorka poczytnych kryminałów to ta sama osoba. Tylko to „M” w środku jakoś mi nie pasowało. W końcu okazało się, że panie Chmielewskie są dwie i w dodatku obie piszą książki. Autorka „Karminowego szala” stawia w swojej twórczości na opowieści obyczajowe oraz bajki dla dzieci. Omawiana przeze mnie książka jest trzecią powieścią w jej dorobku skierowaną do kobiet w każdym wieku. Wszystkie trzy tomy łączy ze sobą pewne magiczne miejsce – Piwnica pod Liliowym Kapeluszem.
Marta, Magda i Marysia poznały się w uzdrowisku dla dzieci. Ich przyjaźń nie przetrwała próby czasu i drogi całej trójki rozeszły się jeszcze w dzieciństwie. Wiele lat później kobiety umawiają się na spotkanie w Piwnicy pod Liliowym Kapeluszem. Przy grzanym winie wspominają dawne czasy i dziecięce zabawy. W trakcie spotkania wychodzi na jaw, że dziewczyny łączy pewien trudny sekret, który miał wpływ na całe ich późniejsze życie. Razem postanawiają odnaleźć małżeństwo,...

liaguszka | 2015-05-01
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 01 maja 2015

W pierwszej chwili szukałam wątku kryminalnego, bo co tu dużo ukrywać - z Joanną Chmielewską kojarzy się jednoznacznie- ale mając świadomość, że to Nie TA Chmielewska, odpuściłam. Nie czytałam wcześniej żadnej książki tej autorki, ale po przeczytaniu tej pozycji już jestem jej fanką. Książka bardzo ciepła, choć porusza tematy bardzo bolesne. Warto przeczytać. Polecam.

Wioleta Sadowska | 2013-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2013

"A jej przyszło wtedy do głowy, że może carpe diem oznacza coś zupełnie innego, niż robiła do tej pory. Że zamiast smakować dni, zadowala się życiowym fast foodem, a to, co najważniejsze, przecieka jej przez palce."

Drogi jakimi usłane jest nasze życie, często krzyżują się i zazębiają z minioną przeszłością. Przyjaciele z młodzieńczych lat, dla każdego z nas utożsamiają piękne wspomnienia z którymi nie sposób się rozstać. Spotkanie po latach z przyjaciółkami może mieć dwojaki wydźwięk. Może otworzyć oczy na wiele spraw, może przełamać rutynę bądź wyleczyć z niezagojonych ran. Przekonały się o tym bohaterki najnowszej powieści Joanny M. Chmielewskiej pt. "Karminowy szal".

Autorka dość często mylona jest z inna polską pisarką, znaną głównie z powieści kryminalnych. Z tego powodu dodała literę M. by móc odróżnić się od Joanny Chmielewskiej. Z wykształcenia pedagog, prowadzi warsztaty twórczego pisania, jest autorką książek dla dzieci i młodzieży. Mieszka w Szklarskiej Porębie w...

książek: 1904
Wojciech Gołębiewski | 2017-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2017

Moja potworna wpadka. Wrzuciłem w bibliotece do torby Joannę Chmielewską, która teraz, przy stole, okazała się Joanną M. Chmielewską. No to skoro los zrobił takiego figla, to zacząłem czytać. Wydawnictwo "Bajka" podaje na:
"Joanna Maria Chmielewska (rocznik 1964)
Pedagog, autorka książek dla dzieci (powieści – „Historia srebrnego talizmanu”, „Neska i srebrny talizman”, seria poetycka „Zaczarowane rymowanki”) i dla dorosłych („Poduszka w różowe słonie”, „Sukienka z mgieł”). Za książkę „Neska i srebrny talizman” była nominowana do nagrody literackiej w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2011. „Niebieską niedźwiedzicę” czytelnicy uznali Najlepszą Książką Dziecięcą „Przecinek i kropka” 2012 (główna nagroda w konkursie Empiku). Jej teksty znajdują się w podręcznikach i antologiach. Prowadzi warsztaty twórczego pisania dla dzieci, młodzieży i dorosłych."

W większości recenzji ...

Madi | 2014-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2014

Gdy wzięłam książkę do ręki,obracając ją na różne strony stwierdziłam,że jest to jedna z tych tanich książek ,które dodaje się jako dodatek do gazety.
No cóż wydanie książki nie jest zachęcające,ale gdy przeczytałam z tyłu opis ,zaintrygował mnie i postanowiłam ją przeczytać.
Jakże mile byłam zaskoczona,gdy historia trzech przyjaciółek wciągnęła mnie już od pierwszych stron .
Autorka w bardzo sprytny sposób stwarza napięcie i stopniowo podsyca naszą ciekawość mówiąc już na samym początku o skrywanej tajemnicy,którą oczywiście poznajemy dopiero pod sam koniec książki.
Do tego poznajemy z bliska życie trzech głównych bohaterek,które różnią się od siebie charakterami i życiowymi zmaganiami.
Choć najbardziej utożsamiałam się z Martą,to jednak polubiłam je wszystkie już na samym początku.
Trzy różne kobiety,wspólne dzieciństwo i jedna wspólna TAJEMNICA!
To wszystko powoduje ,że książka wciąga już od pierwszych stron i nie można się od niej oderwać,by w końcu zaspokoić swoją ciekawość.

WMagdalena | 2018-04-09

Maria, Magda i Marta spotkały się w szkole i z miejsca zaprzyjaźniły. Wraz z zakończeniem szkoły drogi trzech przyjaciółek jednak się rozeszły. Każda z nich podążyła w swoją stronę, bez żalu zostawiając to co było za sobą. Zjazd absolwentów szkoły staje się jednak punktem wyjścia do zmian.
Przy grzanym winie w Piwnicy pod Liliowym Kapeluszem odżywa stara przyjaźń. Autorka skupia się głównie na codziennym życiu kobiet i zmianach jakie w nich samych zachodzą. Historia każdej z tych kobiet uświadamia, jak ogromny wpływ na dorosłe życie wywierają różnorakie wydarzenia z dzieciństwa. Joanna M. Chmielewska stworzyła świetną opowieść, która podnosi na duchu i wywołuje uśmiech na twarzy, a jednocześnie porusza niezwykle trudne tematy stanowiące tabu wśród społeczeństwa.

Pani_Wu | 2015-03-26
Przeczytana: 26 marca 2015

Język książki jest bardzo prosty. Przy całkiem zgrabnej konstrukcji i konsekwentnej realizacji fabuły, ta skromna warstwa językowa chwilami staje się infantylna. Kiedy czytałam wspomnienia dorosłych kobiet z czasów dziecięcych, napisane tak prostym językiem, miałam wrażenie, że czytam książkę dla dzieci w wieku 7-10 lat. Zdecydowanie nie jest to powieść przeznaczone dla tak młodych odbiorców i po prostu ogromnie mi szkoda, że autorka nie wzbogaciła tego elementu książki.
Poza tym imiona bohaterek są ogromnie do siebie podobne, muszę przyznać, że myliły mi się. Kiedy karciłam siebie w myślach za roztargnienie odkryłam, że one myliły się także redaktorowi i korektorowi.
Wytropiłam miejsca, gdzie akapit dotyczy jednej z pań, a nagle pojawia się imię innej.
Można poczytać, ale zachwytów, które spotkałam w sieci nie podzielam.

diunam | 2013-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2013

Otulić się poczuciem bezpieczeństwa, jak ciepłym szalem. Zatonąć w miękkości, zatracić się, zapomnieć o tym co złe. Wspomnienia odchodzą, lęki znikają. Chwilo trwaj, a zawsze będę bezpieczna. Zasiądę, jak zwykle w Piwnicy Pod Liliowym Kapeluszem, zamówię mocne espresso i gorącą szarlotkę. Poczekam. Może i dziś zjawią się ONE. Trzy dziewczyny, przyjaciółki z dzieciństwa, które poznały się w ośrodku rehabilitacyjnym, gdzie przyszło im spędzić cały rok szkolny z dala od rodziny. Nie widziały się blisko trzydzieści lat. Teraz na nowo odkrywają przyjaźń i … spiskują. Dlaczego? Przeciwko komu? Jeszcze nie wiem…

Najbliższa memu sercu Marta ma wszystko perfekcyjnie zaplanowane i zapięte na ostatni guzik. Praca, dom, mąż, dzieci – wszystko pod kontrolą. Nawet najdrobniejszą rzecz musi zrobić sama, bo przecież nikt nie zrobi tego tak dobrze, jak ona. Nie pozwala sobie pomóc. Spotkanie z przyjaciółkami z dzieciństwa budzi ją z letargu, sprawia, że odżywają w niej pragnienia, o jakie nigdy...

Versatile | 2013-05-11
Przeczytana: 27 kwietnia 2013

Czym charakteryzuje się typowe babskie czytadło? Zazwyczaj banalną fabułą, kręcącą się wokół przeważnie nieco zdesperowanej bohaterki, wątkiem miłosnym i przede wszystkim prostym językiem. Lektura takiej powieści na ogół bywa całkiem relaksująca i przyjemna, jeśli jednak masz ochotę na tego typu książkę, ale za to górnej półki to „Karminowy szal” jest dla Ciebie idealną propozycją.

Maria, Magda i Marta to trzy skrajnie różne kobiety, które w dzieciństwie połączyła przyjaźń i wspólny pobyt w ośrodku rehabilitacyjnym. Niestety, jak to w życiu bywa, opuszczenie murów lecznicy oddaliło od siebie bohaterki i zerwało dotychczasowy kontakt. Spotkanie po latach uświadamia jednak kobietom, jak bardzo brakuje im dawnej więzi i wzajemnych zwierzeń, dlatego postanawiają odnowić relację, jaka łączyła je w przeszłości. Do comiesięcznych spotkań bohaterek dochodzi w małej kawiarni zwanej „w Piwnicy pod Liliowym Kapeluszem”, gdzie kobiety wspólnie popijają grzane wino i dążą do rozwiązania pewnej...