Jak żyć długo i zdrowo

Wydawnictwo: Serwis Galaktyka
zdrowie, medycyna

Autor książki stworzył całościowy system dbania o własne zdrowie. Nie ma tu diety-cud, są tylko cudowne i proste przepisy na jego pielęgnowanie i ratowanie. Nie ma też tu rygorystycznych przepisów liczenia kalorii, są proste i zgodne z naturą zasady ...

Celaeno | 2011-09-27
Przeczytana: sierpień 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książki nie skończyłam, gdyż szybko zaczęłam żałować poświęcanego na nią czasu. Ale to, co przeczytałam, to przeczytałam.

Zero potwierdzonych statystyk.
Brak jakiejkolwiek dokumentacji naukowej.
Nic nie jest rzetelnie udokumentowane. Liczby brane są z powietrza.

Tombak na potwierdzenie swych teorii przywołuje m.in. historię o Hindusie, który oddychał raz na minutę, dzięki czemu dożył 130 lat albo jak to w pewnym klasztorze skazanych na śmierć uśmiercano za pomocą mięsnych posiłków.

Czytelnik dowiaduje się, że gotowanie wody niszczy "bioenergoinformację z wnętrza Ziemi”, oddychanie przeponowe potrafi wydłużyć życie o 40 lat, a człowiek dlatego chodzi wyprostowany, bo od góry ładuje się energią kosmiczną, a od dołu- ziemską. Wszyscy więc powinniśmy chodzić na bosaka, bo obuwie odcina nas od drogocennych ładunków energetycznych.
Więcej! Żeby dowiedzieć się, czy dany produkt będzie dla nas zdrowy wystarczy tylko zawiesić nad nim złotą obrączkę, która poprzez swe wahanie da nam...

Roman Dłużniewski | 2016-12-04

Pewnie każdy chciałby żyć długo i zdrowo, ale czy stanie się tak, gdy przeczyta tę książeczkę. Raczej wątpię. Przeczytałem w jakiejś poczekalni. Nie za pierwszym razem bo za gruba, ale w trakcie kolejnych wizyt.

Karo | 2014-04-24
Przeczytana: 23 kwietnia 2014

Zasada "więcej warzyw i owoców, wykluczyć słodycze, mniej mięsa" jest zasadą powszechnie znaną, powtarzaną przez wielu i prawdziwą. Reszta książki to trochę opowiastki w stylu "łączenia się z matką ziemią" jak ja to nazywam. Jestem sceptyczna do takich rewelacji i jak na realistkę przystało uważam, że należy po prostu kierować się zdrowym rozsądkiem i umiarem. Stąd - jak ktoś chce może po książkę sięgnąć; czyta się szybko, ale niespecjalnie polecam.

annneczka | 2012-11-03
Przeczytana: październik 2012

Niektóre pomysły w książce są mądre: ćwiczenia na wydłużenie oddechu, rozgrzewka poranna przed wstaniem czy niektóre porady o odżywianiu. Jednak jak przeczytałam, że duże wysiłki i aktywności powodują depresje to parsknęłam śmiechem, bo sama ćwicząc właśnie wtedy czuję, że endorfiny buzują w całym moim ciele.
Poranna rozgrzewka owszem jak najbardziej ale nie ćwiczeniami izometrycznymi szczególnie u starszych osób nie są dobre ćwiczenia beztlenowe ze wstrzymaniem oddechu. Zasady odżywiania dość mocno restrykcyjne, wolę prostszy plan: częściej, a mniej i zdrowo. Diety oczyszczającej na soku z buraka chyba bym nie dała rady wytrzymać. Dlatego lepiej czytać ją "przez palce", nie wszystko brać do siebie.

Jędrzej | 2014-03-08

Książkę przeczytałem i szału nie ma.
Jednak najbardziej zainteresowały mnie ćwiczenia z oddychaniem.
Na końcu książki fajne przepisy.
Jeżeli ktoś ma czas i pieniądze to może ją sobie przeczytać.Być może nie zmieni czyichś przyzwyczajeń, nawyków, ale może coś z tej książki przypadnie nam do gustu?

Aryman | 2016-03-13
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

dużo informacji w książce, z początku nie miałem przekonania, ale im bardziej wchodzę w książki zdrowotne, wszystko się zgadza ( w większości )

MeMarie | 2011-09-13

trzeba do wszystkiego zawsze podchodzic z odrobina sceptycyzmu i takze tutaj poszukac o tym i owym a potem dopiero stosowac. Ale generalnie sporo ciekawych i madrych rzeczy sie dowiedzialam. Jak na razie wydaja mi sie logiczne, jak np. notki o piciu przed posilkiem czy mieszaniu produktow. Mimo licznych bledow rzeczowych i dziwnych opisow, jednak glowne zasady = wiecej warzyw i owocow i in. sa przeciez powszechnie uznane za dobre. Ksiazka warta uwagi., polecam.

LARILU | 2014-02-21

Obowiązkowa lektura dla każdego kto chce świadomie zachować zdrowie. Na pewno nie zaszkodzi przeczytać.

| 2013-05-10
Przeczytana: 2009 rok

Michał Tombak po raz kolejny przedstawia wiele ciekawych i mądrych rad jak żyć, aby być zdrowym i dożyć sędziwego wieku. Mnie osobiście przypadła do gustu ta książka, jednak nie jestem pewna, czy wszystkie rady przedstawione przez Tombaka rzeczywiście działają...
Ogólnie polecam w formie poradnika w stylu "jak żyć długo i zdrowo". Szczególnie cenna pozycja dla tych, którzy faktycznie chcą zmienić coś w swoim trybie życia.

kawusia12 | 2013-05-06
Przeczytana: maj 2013

Ksiazka mna wstrzasneła.Zobaczyłam jak wiele błedow zywieniowycg popełniam,jak bardzo sobie szkodze itd.Duzo waznych rzeczy sie dowiedzi ałm ktore mnie przekonały i napewno bede stosowac,.Z niektorych nie,bo np.sztuka własciwego oddychania mnie nie przekonuje ze jest juz taka niezbedna,.ksiazka warta przeczytania.