Smocza zguba

Tłumaczenie: Joanna Wołyńska
Cykl: Świat Mithgar
Wydawnictwo: ISA
Dragondoom
smoki, skarby, rycerze, fantasy, magia

Tysiąc lat przed Zimową Wojną Elgo, waleczny książę Vanadurinów, pokonuje niezwyciężonego dotąd smoka Sleetha. Olbrzymi skarb znaleziony w smoczej jaskini zostaje przywieziony do Jordu. Ale niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że ten łup oznacza nie tylko bogactwo; zapoczątkuje on wojnę między ludźmi i krasnoludami, spowoduje śmierć wielu rycerzy i zwykłych ludzi, pociągnie za sobą nieszczęścia i zniszczenia.

Jakby tego było mało, przybywa najpotężniejszy ze wszystkich smoków, Czarny Kalgalath, aby wraz z czarnoksiężnikiem Andrakiem pomścić śmierć Sleetha i zabrać dla siebie jego skarb. Dwoje śmiertelnych wrogów wyrusza więc na wyprawę, aby znaleźć legendarny srebronowy młot, którym można by pokonać smoka. Ale ani Elyn z Jordu, ani Thork z Kacharu nie wiedzą, na jakie niebezpieczeństwa wystawiają swoje życie, zdrowie i uczucia...

źródło opisu: [Wydawnictwo ISA, 2004]

Karolina | 2015-03-17
Przeczytana: 14 marca 2015

“Smocza zguba” jest ostatnią książką McKiernana po którą sięgnęłam i jak dotąd najlepszą. Co ciekawe sugerowałam się spisem chronologii umieszczonym w mojej bibliotece plasującym „Smocza zgubę” jako tom czwarty, tymczasem w rzeczywistości została ona wydana w 1990 jako pierwsza spośród reszty „cyklu”. Pisze „cykl” z premedytacja w cudzysłowie, ponieważ w rzeczywistości historie wcale nie są ze sobą powiązane. Owszem, gdzieś tam spinają je wspólne legendy, a czasem wydarzenia, ale za każdym razem mamy innych bohaterów i przygody.

McKiernan zastosował w książce to, co dobrze znamy z poprzednich pozycji tylko ze tym razem zadziałało to absolutnie bez zarzutu. Po pierwsze przeskakiwanie akcji w czasie było niezwykle spójne. W pierwszych rozdziałach przedstawiciele zwaśnionych ludów, krasnolud Thork i księżniczka Vanaduinow i Elyn spotykają się w puszczy i przez niebezpieczeństwo są zmuszeni do wspólnego kontynuowania podroży. W przeplatających się rozdziałach dowiadujemy się dlaczego...

Aylis | 2011-09-13
Przeczytana: 2004 rok

Świetna książka w stylu klasycznej fantasy, jak u Tolkiena. Autor mocno zagłębia się w odczucia i psychikę bohaterów, a akcja nie jest do końca pisana chronologicznie, ale to sprawia, że książka jest ciekawsza i jakby głębsza :). Zamienił klasyczną wyprawę w celu zabicia smoka w ekscytującą i poruszającą przygodę.

Gwyn66q | 2016-09-20
Przeczytana: 2003 rok

Najpiękniejsza opowieść o miłości jaką czytałam. Napisana w oryginalny sposób. Sam wątek miłosny ukazany jako coś delikatnego i subtelnego. Piękna opowieść nawiązująca baaardzo luźno do mitologii skandynawskiej.

toxarz | 2011-09-06
Przeczytana: 2011 rok

Połowa książki bardzo wciągająca mająca podniosły ton lecz następne wydarzenia dość proste, krótkie i mało trzymające poziom tej książki.

Payton | 2018-07-07
Na półkach: Fantasy, Przeczytane