Karta. Kwartalnik historyczny nr 90

Wydawnictwo: Fundacja Ośrodka Karta
czasopisma
Dawid J

Ochotnicy wolności. Polacy na wojnie w Hiszpanii 1936–39 Na wieść o starciu między zwolennikami dotychczasowej, republikańskiej władzy a przejmującymi ją faszystowskimi siłami gen. Franco, do Hiszpanii ściągają ochotnicy z różnych krajów, w tym wielu Polaków. W obronie Republiki walczyło w sumie około 5 tysięcy tak zwanych dąbrowszczaków. Współcześnie traktowani są często jak komuniści,...

Ochotnicy wolności. Polacy na wojnie w Hiszpanii 1936–39
Na wieść o starciu między zwolennikami dotychczasowej, republikańskiej władzy a przejmującymi ją faszystowskimi siłami gen. Franco, do Hiszpanii ściągają ochotnicy z różnych krajów, w tym wielu Polaków. W obronie Republiki walczyło w sumie około 5 tysięcy tak zwanych dąbrowszczaków. Współcześnie traktowani są często jak komuniści, reprezentujący interesy sowieckie. Ich zamieszczone w numerze opowieści pokazują złożoność ówczesnych losów, motywacji, postaw.
Ten obraz uzupełnia Jean-Charles Szurek, syn ochotnika walczącego w Hiszpanii, i Jordi Guixé i Coromines, hiszpański historyk – w tekstach będących refleksją o pamięci o dąbrowszczakach.
W NUMERZE TAKŻE:
Romans wileński
Michała Römera i jego ukochaną dzieli niemal wszystko; poznają się w domu publicznym, gdzie on uczęszcza, ona pracuje. Opowieść o niezwykłym związku z lat 1911–13.
Sztetl z polską władzą
Trudne polsko-żydowskie relacje w Biłgoraju lat 30., w którym dwie społeczności żyją obok siebie, a jednocześnie osobno.
Placówka
Powstanie Warszawskie z perspektywy polowego szpitala na Chmielnej – kilkadziesiąt szczególnych dni zapisanych przez pielęgniarkę Magdalenę Suszczyńską-Ochman.
Wracanie wolności
Odradzanie się – w pewnej relacji z Polską – węgierskiej opozycji w latach 80. i jej odwoływanie się do doświadczeń rewolucji 1956.
Katzbach: zapomniany obóz
Sprawa przywracania pamięci o niemieckim obozie we Frankfurcie nad Menem, gdzie w nieludzkich warunkach więziono około półtora tysiąca powstańców warszawskich.

źródło opisu: www.karta.org.pl

źródło okładki: www.karta.org.pl

• Exodus
  • Murder Park. Park morderców
  • Miłość
  • Dziewczyna, która wróciła
  • Na krańce świata. Podróż historyka przez historię
  • Smocza straż
  • Pudełko z guzikami Gwendy
  • Ktoś na górze mnie nienawidzi
  • Tekst
  • Świąteczne marzenie
Exodus
Łukasz Orbitowski

7,12 (51 ocen i opinii)
Murder Park. Park morderców
Jonas Winner

7,38 (29 ocen i opinii)
Dziewczyna, która wróciła
Susan Lewis

6,47 (19 ocen i opinii)
Na krańce świata. Podróż historyka przez historię
Norman Davies

8,8 (5 ocen i opinii)
Smocza straż
Brandon Mull

8,86 (21 ocen i opinii)
Pudełko z guzikami Gwendy
Stephen King , Richard Chizmar

6,94 (171 ocen i opinii)
Ktoś na górze mnie nienawidzi
Hollis Seamon

8 (1 ocen i opinii)