Wizja natury. Dialogi z Tadeuszem Dominikiem.

Wydawnictwo: Bosz
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
sztuka
KrystynaL

Książka Zbigniewa Taranienki Wizja natury. Dialogi z Tadeuszem Dominikiem powstała na podstawie rozmów przeprowadzonych wiosną 2013 roku. Autor – estetyk, organizator życia artystycznego w ostatnich dekadach XX wieku i znany krytyk sztuki – w dialogu z malarzem, długoletnim pedagogiem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dociera do sedna malarstwa Tadeusza Dominika (1928–2014), który pokazywał naturę, wykorzystując osiągnięcia malarstwa abstrakcyjnego i własną, niezwykłą umiejętność harmonizowania barwy. W umyśle Dominika powstawały wizje natury, które odtwarzał w pracowni. Niemające ram wizje prowokowały do namalowania obrazu, jednak ten czasami kompletnie się od nich różnił pod wpływem samego obrazu i użytych kolorów. Specyfikę swojego widzenia artysta określał w przeciwieństwie do wizji dbającego o szczegół realisty. Jego wizja uogólniała i upraszczała. Jednym z najciekawszych wątków dialogu jest właśnie próba odtworzenia sposobu budowania obrazu przez Dominika, przechodzenie od natury do znaku na naturę.

źródło opisu: Wydawnictwo Bosz

źródło okładki: Wydawnictwo Bosz

KrystynaL | 2017-02-25

Poklosie dziewieciu swobodnych rozmow ze wspanialym malarzem uzupelnione wieloma calostronnicowymi reprodukcjami.
Lubiacy rysowac od malego Tadeusz Dominik, jako syn ubogiego chlopa nie mial dostepu do kredek, farb czy papieru. Rysowal patykiem na sciezkach kolo domu i chmurami, ktore obserwowal pasac krowy.
Juz jako wyksztalcony artysta zajmowal sie kolazem, gobelinami i rzezba, ktore ostatecznie porzucil dla malarstwa. Inspirowal go amerykanski ekspresjonizm abstrakcyjny. Jego dwie wielkie milosci to Tycjan i Rembrandt, a z tworcow polskich wyjatkowo cenil Tarasina.
Taranienko we wszystkich dialogach bada poszczegolne etapy tworczosci Dominika, doglebnie analizuje podejscie artysty do koloru, swiatla, kompozycji. Dopytuje o pasje muzyczne i literackie, rozmawia o zyciu.
Tadeusz Dominik malowal pejzaze zainspirowane natura, ujmowal ja syntetycznie, uwielbial uzywac minimum srodkow przy bogactwie tresci. Lubil jak z obrazu wychodzilo swiatlo i szczegolnie dbal aby jego prace...

Na półkach