Pożegnanie z Marią

olaf2009

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Julia | 2019-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2019

Rok 2019 zaczęłam niezbyt pozytywnie, gdyż z opowidaniami Borowskiego. "Pożegnanie z Marią" jest czwartym, którym czytam i mimo świadomości okrucieństwa jakie się w tych opowidaniac dzieje, wstrząsa wciąż tak samo jak to pierwsze.
Jako maturzystka byłam co prawda "zmuszona" do tej lektury, ale uważam, że każdy Polak powinien poznać opowiadania Borowskiego i poznać z bliska naszą okrutną historię.

Kuba Sworowski | 2018-12-30

Ludzie powiadają, że to najlżejsze opowiadanie Borowskiego pod względem ciężaru, który autor przenosi na czytelnika. Pozwolę się nie zgodzić. Jest straszne. Straszne z tego względu, że autor najpierw opisuje ŻYCIE, a potem jak strzał karabinowy przychodzi ŚMIERĆ. Przychodzi to jednak złe słowo, ona przełamuje syzyfowy trud budowania stabilizacji w czasie niepokoju. Pożegnanie z Marią to historia na wskroś smutna, pełna niewypowiedzianych słów i niedokończonych rozmów brutalnie przerwanych przez HALT i RAUS krzyczane na łapankach. Jedno z najbardziej dosadnych i kontrastowych zakończeń, jakich doświadczyłem. Zwłaszcza że to przecież wszystko oparte na faktach i ciężko się z tą myślą rozstać przez długi czas.

Hefajstosek | 2018-12-01
Przeczytana: październik 2003

Napisane bez emocji,z brutalną dokładnością i szczerością opowiadania Borowskiego pokazują okrutny los ludzi,którym przyszło życ w czasie II Wojny Światowej.

Ginka | 2018-05-18
Na półkach: Przeczytane, Lektury, 2018

Opowiadania dobre, skłaniające do refleksji. Ukazują bardzo dokładnie okrucieństwo wojny.

Kinga | 2018-04-20
Przeczytana: 11 kwietnia 2018

Na pewno ciekawa konwencja pokazania nadziei jako siły niszczącej i odheroizowania ludzkich postaw w obliczu zagłady, ale niespecjalnie przemawia do mnie ten zbiór opowiadań. Od początku czułam niechęć do narratora i mimo, że rozumiem, że nie należy go utożsamiać z autorem, to wydźwięk nie podobał mi się.

Paweł | 2018-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2018

Tadeusz Borowski, nieszczęsny pisarz, którego rozkwit talentu literackiego i czas kształtowania się światopoglądu przypadł na smutny czas okupacji niemieckiej w czasie II Wojny Światowej. Pisarz w 1943r. został aresztowany przez Niemców i wysłany do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Swoją obozową epopeję zakończył w obozie Dachau, skąd wyzwolili go Amerykanie. Te traumatyczne przeżycia całkowicie zaważyły na kierunku rozwoju twórczości Borowskiego. Już w obozie rozpoczął próby pisania opowiadań o piekielnej obozowej rzeczywistości. Jak młody człowiek skoncentrował się przede wszystkim na instynkcie przetrwania więźniów, którzy w poniżeniu i pod groźbą śmierci byli gotowi na wszystko, nawet na działania nikczemne. Z jego opowiadań wyłania się pewien cynizm i brak wiary w ludzkość jako taka. Pamiętajmy, że to w jego twórczości po raz pierwszy można było się dowiedzieć o istnieniu puffów – czyli burdeli obozowych, czy całego systemu handlu i współpracy z okupantem, aby zwiększyć...

Bartosz | 2018-02-09
Przeczytana: 2014 rok

Bardzo ciekawe opowiadania! Dzięki nim, mamy świadomość kto był wcieleniem zła. Według mnie najlepsze lektury to te, które są inspirowane prawdziwym życiem, i właśnie to dzieło się do nich zalicza.
Dziwne jednak, że dziś głośno o nazistowskich obozach, a o sowieckich niewiele. Dobrze, że chociaż są odpowiednie lektury, by brak wiedzy uzupełnić :)

książek: 2019
Efemeryda | 2017-11-07
Na półkach: Przeczytane, Nie posiadam
Przeczytana: 07 listopada 2017

Obowiązkowa lektura szkolna. Codzienne życie zwykłych, szarych zjadaczy chleba. Codzienne życie sprowadzające się do przeżycia kolejnego dnia. Kolejny dzień mogą przeżyć tylko najsprytniejsi i najbardziej bezwzględni nieludzcy ludzie.

Robo | 2017-09-08
Przeczytana: wrzesień 2017

Nie jestem dumny z autora, że robił to co robił i tak się zachowywał. Ale cieszę się, że napisał o tym, bo dzięki temu kolejne pokolenia mogą wyciągnąć z tego lekcję.

Ola | 2017-07-31

Borowski to pisarz o niezwykłym talencie obserwatorskim. Przedstawia wydarzenia boleśnie prawdziwe i maluje ludzi takimi, jakimi są, bezkompromisowo.