Konig Neuhoff
historyczna
Dama

Teodor Etienne baron von Neuhoff to imię jednego z największych awanturników XVIII wieku, którego Tralow uczynił bohaterem swej powieści pt. „Neuhoff, król”. Neuhoff jest postacią niezwykle frapującą, godną stanąć w jednym rzędzie z Casanovą czy Cagliostrem. W swej błyskotliwej karierze zostaje m.in. – na krótki czas – królem walczącej o niepodległość Korsyki. Życie Neuhoffa-polityka toczy się równolegle z barwnym, pełnym przygód miłosnych życiem Neuhoffa-Don Juana. Powieść – wielkie panoramiczne malowidło życia XVIII wieku – zawiera mnóstwo obrazów z życia mieszkańców krajów, po których podróżował bohater.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1973

źródło okładki: google