Piłat i Jezus

Seria: Seria miesięcznika "ZNAK"
Wydawnictwo: Znak
Pilato e Gesu
religia
Krzysiek

Poncjusz Piłat, prefekt Judei, inspirował najwybitniejszych twórców kultury europejskiej. Tym razem tę tajemniczą postać i jej relację z Jezusem analizuje Giorgio Agamben, zastanawiając się, dlaczego spotkanie tego, co boskie, i tego, co ludzkie, przybrało postać procesu prawnego. O randze Piłata świadczy fakt, że poza Jezusem i Maryją jest on jedynym człowiekiem, którego imię pojawia się w...

O randze Piłata świadczy fakt, że poza Jezusem i Maryją jest on jedynym człowiekiem, którego imię pojawia się w chrześcijańskim Credo. Nikt inny nie został też opisany przez Ewangelistów równie szczegółowo pod względem psychologicznym ‒ to jedyna postać, która okazuje tak różne emocje. Istnieje zarówno „czarna”, jak i „biała” legenda Piłata – np. w Kościele etiopskim jest uznawany za świętego!
Agamben w swej erudycyjnej, lecz bardzo przystępnej książce książce stawia pytania frapujące zarówno dla wierzących, jak i dla niewierzących.

Czy Piłat był jedynie wykonawcą Bożego planu, czy kimś więcej?
Był odważny i zdecydowany, czy też tchórzliwy?
Na ile proces Jezusa przebiegał zgodnie z procedurami prawa rzymskiego?
Kto tak naprawdę był w nim sędzią?
I czy w ogóle można mówić o procesie, skoro nie zapadł wyrok?

źródło opisu: znak.com.pl

źródło okładki: znak.com.pl

Marek | 2017-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

Książeczka do łatwego odczytania czyli jak napisał wydawca, "przystępnego", nie jest. Analiza ta ,szczególnie w trakcie przygotowania do Wielkiej-nocy, to akurat polecam. Tekst jest raczej humanistyczno prawnym podejściem do wydarzenia procesu Jerozolimskiego ale chrześcijaninowi rodzimemu polecam. Historyczno teologiczny spór o proces Jezusa trwa około 2000 lat. Agamben dodatkowo chce jeszcze go uwspółcześnić co nadaje dodatkowego argumentu do przeczytania. Ale co mnie jeszcze zaskoczyło to posłowie, taki trochę komentarz. Bardzo ciekawy i to być może dla niego należy sięgnąć po tekst.

Ego_Sum | 2017-06-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Teologia