Wiersze ludowe

źródło okładki: http://www.biuroliterackie.pl/

tivrusky | 2017-02-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 23 lutego 2017

Ciężko się w tomiku Bonowicza połapać. Wszystko to z powodu narracyjnej burzy, nawałnicy i gradu, którymi poeta czytelnika zasypuje, rzec można atakuje.

Otwieram tomik na stronie siódmej, trzeci wiersz, Sensation. Scena wjechania samochodu w tłum na przystanku autobusowym, relacja jednego z potrąconych, w pierwszych wersach oczywista, staje się nagle zlepkiem niepowiązanych scen, z którego nic wyciągnąć nie mogę. Szczytem (w którym pojawia się prawdziwa przyjemność) tego pisania jest wiersz Nominacje, zawierający krótkie, jednozdaniowe opisy trzech małych scen. Sceny nie łączą się ze sobą i sam wiersz nie wnosiłby może zbyt wiele, ale jest on kluczem otwierającym sporą część tomiku, wszystkie te chwile, gdy kolejna linijka przynosi nam rzeczy, zdawałoby się losowe, stanowiące jednak pewien ciąg myśli, który bez wyjaśnień pokazuje poeta.

Po Nominacjach wiemy już, że Wiersze ludowe to pójście do kina na czeski film bez napisów. Przyjdzie nam szukać zrozumienia cokolwiek...

Na półkach