The Tragedy of Julius Caesar
9788328207516
Jacek

Tragedia osnuwa wokół spisku na życie Juliusza Cezara, jego morderstwa, a następnie wojny triumwirów z zabójcami.

źródło opisu: własne

źródło okładki: własne

Jacek | 2017-02-23
Na półkach: Przeczytane, Mam, Klasyka
Przeczytana: 21 lutego 2017

Tytuł wraz z elementarną znajomością historii wskazuje, że rozegra się za chwilę scena zabójstwa Juliusza Cezara. Szekspir nie interesuje się nadmiernie obyczajami, kulturą, codziennością tamtych czasów - jego uwaga skupia się na władzy i jej niuansach. Nie ocenia, choć żył w czasach, gdy monarchia była głównym ustrojem politycznym, form władzy, nie udowadnia wyższości tego czy innego sposobu rządzenia. Wielki dramaturg chce tylko pokazać kulisy rządzenia i charaktery wielkich tego świata.
A władza to narowisty koń, na którego niełatwo wskoczyć i łatwo z niego spaść. Wystarczy niewiele. Wystarczy choćby niechęć innych jeźdźców lub pracowników stadniny. Dziś jesteś, Cezarze czczony, chwalony, by jutro cię zganić, a nawet zabić. A pojutrze ci sami, którzy przeciwko tobie krzyczeli, wołają o zemstę i wychwalają twe cnoty. Taki właśnie obraz pokazał Szekspir. Tłum, podatny na wpływy mówców, zmienia co chwilę stanowisko. Ale to on jest punktem odniesienie, to dla niego czyni się...

Kalissa | 2014-08-29
Przeczytana: sierpień 2014

..."Jestem igraszką dziwnych namiętności, tysiące myśli w głowie mi się snuje"...

Trzeba wybaczyć Szekspirowi anachronizmy dramatu – to słynne bicie zegara! czy też używanie takich słów jak "cech" czy "czeladnik":) Po prostu autor nie opuścił swojej epoki i nie przeniósł się wraz z bohaterami do starożytnego Rzymu!:)

Tytułowy Juliusz Cezar nie jest głównym bohaterem, choć to spisek na jego życie, stanowi kulminacyjny punkt dramatu. Sztuka ta ma trzech bohaterów – Brutusa, Kasjusza i Marka Antoniusza.

Najpierw jest Brutus – Brutus, który się wahał, pomiędzy zamiarem straszliwego czynu, a jego dokonaniem. Wierzył w swój honor, w swoją prawość i ze zgnębieniem patrzył na dyktaturę Cezara. Najgorsze było, kiedy przez cały czas – jak głupiec, myślał, że morderstwo z zimną krwią można usprawiedliwić!!! Miałam ochotę trzepnąć go w głowę i krzyknąć: „Tego co uczyniłeś, nie można usprawiedliwić!!! Straciłeś swój honor, swoją prawość i swoją uczciwość, i nigdy ich nie odzyskasz!!! – ale...

Aleksandra | 2017-10-20

Intryga, śmierć, niepewność, polityka...
Mimo, że wszyscy znają tragiczny koniec Cezara to lektura tej tragedii Szekspira pozwala nam go odkryć na nowo. Sądziłam, że w momencie śmierci tytułowego bohatera utwór się zakończy, jednakże myliłam się, a autor pozwala nam spojrzeć na dalsze życie osób, które go zdradziły.

Lodołamacz | 2016-04-24
Przeczytana: 23 kwietnia 2016

"To nasza tylko, nie gwiazd naszych wina".

Kolejne rewelacyjne dzieło Wiliama Shakespeare'a warte przeczytania choćby dla samego mistrza słowa, którym autor niewątpliwie był i jest do dzisiaj niedoścignionym wzorem. Jego dzieła nie tracą na autentyczności nawet w dzisiejszych pokręconych czasach.
Dramat rozpoczyna się przygotowaniami spiskowców do zamachu na życie wybitnego rzymianina Juliusza Cezara.
Z pośród wszystkich spiskowców zdecydowanie wyróżnia się Brutus obrońca republiki i swobód obywatelskich. Jest główną postacią dramatu, a jednocześnie bohaterem tragicznym. Powszechnie uważany za dobrego i wiernego rzymianina. Do końca oddany idei republikańskiej, trochę fantasta ulegający swoim iluzjom. Próbował uchronić Rzym przed upadkiem, a pogrążył republikę w chaosie. Jego przeciwnikiem jest Antoniusz żołnierz-karierowicz, dla którego liczył się tylko interes własny. Mowa Antoniusza na pogrzebie Cezara jest arcydziełem sztuki retoryki i manipulacji.
Antoniusz pozbawia Brutusa...

michall_1985 | 2015-12-11
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Dramat
Przeczytana: marzec 2012

Świetnie napisany tekst.Ostatnie miesiące życia Juliusza Cezara,który bardzo szybko popada w niełaskę u senatorów.

Autor świetnie oddał patos chwili śmierci wielkiego rzymskiego wodza.Genialny jest też ostatni monolog Cezara.
Zaskakujące jest jednak sama kompozycja i to,w którym momencie sztuki ginie tytułowy bohater.

Roman Dłużniewski | 2016-12-24

Jeden z najwspanialszych dramatów Szekspira. Marek Antoniusz, Kasjusz i szukający ciągle usprawiedliwienia Brutus. Mordują Cezara. Rzekomo dla Rzymu. Koniecznie!!!

książek: 2019
Edyta Zawiła | 2016-03-25
Przeczytana: 25 marca 2016

400 - lecie urodzin Szekspira zobowiązuje.
Przechodzę do kolejnej ulubionej sztuki, ociekającej krwią i sztyletami, demonicznej, namiętnej, pełnej żądzy władzy z obnażeniem ciemnej strony ludzkiej natury - JULIUSZ CEZAR
Aktualność i uniwersalność pożądania władzy ogarnia umysł i duszę człowieka od najdawniejszych czasów.
Sztuka powstając odzwierciedlała obawy ludu Anglii przed zbliżającym się końcem władzy Królowej - Dziewicy Elżbiety I Tudor. Złoty okres jej rządów mógł zagrozić wojna domową, niewątpliwie Szekspir dostrzegł podobieństwo i powstał bardzo dobry dramat. Szekspir uczynił miejscem akcji Rzym, jednak szybko się zorientujemy, że zostało trochę z angielskiego słownictwa.
Wydarzenia z dnia tzw. Id marcowych czyli święta boga Marsa wypadają na 15 marca 44 roku p.n.e. i staną się dniem mordu wielkiego wodza, dyktatora, męża stanu, znakomitego mówcy, intelektualisty i pisarza - Juliusza Cezara i wtedy padło słynne zdanie :
"...O, et tu Brute! Więc konaj,...

Isadora | 2011-03-04

"Et tu,Brute,contra me?" - ostatnie słowa Juliusza Cezara przeszły do historii,podobnie zresztą jak on sam.
Czym tak nadzwyczajnym zasłużył się Cezar,że przetrwał w pamięci potomnych przez stulecia?
Co uczyniło tę postać tak wdzięcznym obiektem fascynacji i źródłem natchnienia dla niezliczonej rzeszy twórców na przestrzeni wieków?
Każdy,kto choć trochę zna historię starożytną odpowie,że przede wszystkim dwie podstawowe rzeczy : jego charakter i osiągnięcia.
Przy czym jedno jest logiczna konsekwencją drugiego.
Charakter Cezara,niepospolity i niełatwy,wyróżniało kilka cech: niespotykana charyzma,nienasycona ambicja,żądza władzy,dążenie do perfekcjonizmu,ogromny talent przywódczy i geniusz taktyczny.
Był to człowiek,który wymagał wiele od siebie i innych,niezrównany strateg,dalekowzroczny i błyskotliwy polityk.
Ta wybitna osobowość zdominowała - dosłownie i w przenośni -cały ówczesny świat zdobywając nieograniczoną niemal władzę.Ale również śmiertelnych wrogów.

Wielkość i...

Początkowo wszystko wydaje się jasne i niejako z góry przesądzone: Juliusz Cezar jest tym "złym", jest tyranem, który chce władzy absolutnej, Brutus jest tym "dobrym", który występuje jako obrońca wolności. Pierwsza ostrzegawcza lampka zapala się, kiedy Brutus pod wpływem namów przyjaciela, Kasjusza, przystępuje do spisku na życie Cezara - motywacja Kasjusza jest, delikatniej mówiąc, nieco dwuznaczna, a manipulacja, jaką stosuje, budzi wątpliwości co do jego intencji.
Juliusz Cezar oczywiście ginie (to napięcie, kiedy kolejne wieszcze znaki przepowiadają jego rychłą śmierć, a on pozostaje ślepy i głuchy na ostrzeżenia), a dalszy rozwój akcji każe wątpić, czy rzeczywiście Cezar był postacią tak negatywną, jak wydawało się spiskowcom, czy triumwirowie kreujący się na ludzi prawych nie są w rzeczywistości grupą zżeranych przez ambicję, bezwzględnych karierowiczów, i z jakich pobudek dokonano zabójstwa Cezara.
Szlachetność Brutusa, jego idealizm znajdują odbicie w intrygach Kasjusza,...

fata | 2010-02-05

Czy Brutus był zdrajcą, czy może szlachetnym obrońcą wolności? Odpowiedzi na te i inne pytania prowokują do jeszcze dokładniejszej analizy tragedii a także odwołania do filozofii, historii, krytyki Machiavellego...itd. Polecam tym, którym nie wystarczy książkę przeczytać;)

Znaczki z Szekspirem

400 rocznica śmierci Williama Szekspira zbliża się wielkimi krokami. Z tej okazji Royal Mail wypuściła nową serię znaczków z cytatami z najsłynniejszych utworów wielkiego barda. Na znaczkach znajdą się fragmenty sztuk, poematów i sonetów.