Reportér 2016/8

Okładka książki Reportér 2016/8 Redakcja pisma Reportér
Okładka książki Reportér 2016/8
Redakcja pisma Reportér Wydawnictwo: Reportér magazín s. r. o Cykl: Reportér (tom 24) czasopisma
czasopisma
Reportér (tom 24)
Reportér magazín s. r. o
2016-08-01
2016-08-01
czeski

Okładka książki Reportér 2018/47 Jaroslav Kmenta, Redakcja pisma Reportér, Jáchym Topol
Reportér 2018/47 Jaroslav Kmenta, Re...

Pierwszy numer wychodzącego od dwóch lat pisma, jaki dostałem do rąk. Znakomita mieszanka wywiadów, reportaży i artykułów dziennikarzy śledczych. Ten numer tworzą dla mnie teksty:

J.Štický: Vydolováno (Podkopano? Wyeksploatowano?-w podtekście: oszustwo)
Analiza wydarzeń wokół próby ogłoszenia bankructwa i wyprzedania majątku kopalni w Ostrawie i Karwinie (OKD) przez jej właścicieli, prywatną spółkę Zdeňka Bakaly i holenderski fundusz inwestycyjny NRW, co zostało udaremnione przez państwo czeskie. Mimo to do 2023 roku wszystkie kopalnie w tym rejonie zostaną zamknięte. Zamierzenie właścicieli polegające na zadłużeniu kopalni, ogłoszeniu upadłości a następnie wyprzedaniu majątku i pozostawieniu troski o pracowników państwu nie powiódł się. Bakala, pomimo zarzutów o niegospodarność, zachował jednak kluczowy element kopalni - spółkę zawiadującą wentylacją szybów.

T.Poláček: Všechny bolestí Československa i ta má (Wszystkie dolegliwości Czechoslowacji i ta moja).
Reportaż ze słynnego wśród sportowców-amatorów w ČR wyścigu "Mila" - 1000 mil (1609 km) górskimi ścieżkami od czubka granicy Czech na zachodzie, po czubek granicy Słowacji na wschodzie. Dla biegaczy, rowerzystów - wszystkich, którzy poruszają się po drodze siłą własnych mięśni. Dziennikarz sam brał udział w zawodach - przejechał połowę trasy. Więcej o wyścigu: www.1000miles.cz

M.Kaspárek: Sexualní spartakiada ve vašem mobilu (Seksualne zawody w twojej komórce)
Tinder ułatwia znajomości i seks bez zobowiązań na całym świecie - tu o jego użytkownikach. To taka seksualna piramida dla młodych, wykształconych z wielkich miast.

P.Novotný: Padesát let uprchlíkem (Uchodźca od 50 lat)
Wywiad z Indonezyjczykiem Rony Mortonem, który zaczął studia w Pradze a po przewrocie wojskowym w 1965 nie wrócił do kraju dzięki temu, że CSRS udzieliła indonezyjskim studentom azylu politycznego. W 1973 Morton został na krótko nawet gwiazdą czeskiej piosenki.

M.Šalek: Šest roků s Kajou (6 lat z Karolem)
Reportaż o Filipie Konečným, młodym rysowniku komiksów, który od 6 lat odtwarza na podstawie zachowanych przedruków w gazetach zaginione oryginały rysunków kultowego (m.in. Pepík Hipík) autora komiksów Karela Saudka, brata słynnego fotografa. Ukazywały się one na przełomie lat 60 i 70 w czasopismach technicznych i wiadomościach speleologicznych, ponieważ uniemożliwiono Saudkovi wydawanie gdzie indziej.

K.Kašparková: Neskutečné věcí z malých dílků (Nierzeczywiste rzeczy z małych klocków)
Artykuł o Milanie Reindlu, jedynym Czechu-projektancie nowych modeli najtrudniejszej, technicznej serii Lego, pracującym w Billund, duńskiej siedzibie koncernu. Projektantów jest w Lego ok. 30.

R.Časenský: Kdy nás auto samo odveze (Kiedy nas auto zawiezie samo)
O badaniach nad samochodowymi systemami samosterującymi (w ČR są 2 ośrodki - firma Valeo i politechnika praska). Zajmują się tym wszystkie firmy samochodowe, jak i Google czy NVIDIA. Technicznie już by to było możliwe, pozostaje kwestia bezpieczeństwa - wyłączenie możliwości kierowania przez ludzi. Od 2022 wszystkie auta mają być wyposażone w systemy AED.

P.Polák: Nahoru, dolů, nahoru a zase dolů (W górę, na dół, w górę i znów na dół)
Lubię komentarze Poláka - ma swój ogląd, nie odpisuje z zagranicznej prasy. Tu pisze o wcale nie tak stabilnym, jak to się starają przedstawić niemieckie media, kursie polityki migracyjnej Angeli Merkel od 2015 roku i o tego konsekwencjach dla Niemiec i Europy.

Ciekawe wywiady z Jiřím Bartou (52),wirtuozem-wiolonczelistą, grającym na co dzień w London Symphony Orchester oraz z trębaczem jazzowym Laco Déczim (79),charyzmatyczną, barwną postacią czechosłowackiej sceny jazzowej i wciąż czynnym jeszcze (w USA i ČR) muzykiem. Próbka koncertu:
A na deser intrygujące, postmodernistyczne opowiadanie Petra Stančika - celtycka legenda o Królu Arturze zahacza o współczesność a w niej o psychologię przestępcy: Parzifallův pád (Upadek Parsifala).

J.Štický: Vydolováno (Podkopano? Wyeksploatowano?-w podtekście: oszustwo)

• Reportaż, proza dokumentalna
  • Czasopisma
  • Po czesku

Dodaj cytat z książki Reportér 2016/8

Okładka książki Kaczor Donald 03/2024 + Kaczor Donald 01/1994 Tello -Team, Marçal Abella Bresco, Maximino Tortajada Aguilar, Francesco Artibani, Carl Barks, Sergi Cardó, Flor Collins, Miguel Fernandez Martinez, Andrea Ferraris, Janet Gilbert, Sander Gulien, John Kane, Bob Karp, Kari Korhonen, Jan Kruse, John Lustig, Miguel, Hanne Guldberg Mikkelsen, Paul Murry, Hjemmet Oslo, Stefan Petrucha, Redakcja magazynu Kaczor Donald, Francisco Rodriguez Peinado, Rodriques, Maria José Sánchez Núñez, Hugo Sauer, Al Taliaferro, William Van Horn
Kaczor Donald ... Tello -Team, Marçal...
Okładka książki Nowa Fantastyka 499 (04/2024) Wołodymyr Arieniew, Marta Bonaventura, Michał Brzozowski, Daniel Kordowski, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Eric M. Witchey
Nowa Fantastyk... Wołodymyr Arieniew,...
Znak nr 827 / ... Maciej Bobula, Dian...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 4 (76) / 2024 Łukasz Barys, Wojciech Bonowicz, David Brooks, Kasia Drewek, Hanka Grupińska, Magdalena Kicińska, Christian Kobluk, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Tomasz Szymon Markiewka, Karolina Przewrocka-Aderet, Redakcja magazynu Pismo, Adrienne Rich, Beata Szady, Piotr Szulc, Piotr Tracz, Arvis Viguls
Pismo. Magazyn... Łukasz Barys, Wojci...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 3 (75) / 2024 Anna Alboth, Jon Lee Anderson, Wiktoria Bieżuńska, Darko Cvijetić, Marcin Czajkowski, Mireła Iwanowa, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Magdalena Nowicka-Franczak, Cathy Park Hong, Redakcja magazynu Pismo, Ali Smith, Filip Zawada
Pismo. Magazyn... Anna Alboth, Jon Le...