Czarna Księga

Okładka książki Czarna Księga E. F. Górski
Okładka książki Czarna Księga
E. F. Górski Wydawnictwo: Wydawnictwo CM kryminał, sensacja, thriller
204 str. 3 godz. 24 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo:
Wydawnictwo CM
Data wydania:
2016-12-01
Data 1. wyd. pol.:
1959-01-01
Liczba stron:
204
Czas czytania
3 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365499271
Tagi:
CM Czarna Księga E. Feliks Górski Francja Henryk Emanuel Glucksberg kryminał pitaval
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
623
187

Na półkach:

Cykl historii kryminalnych z Europy Zachodniej od XVI do XVIII w. Bardzo ciekawe dla miłośnika tematu kryminałów. Niektóre opowiadania sprawiają wrażenie przeciągniętych, ale inne z kolei są idealnej długości. Czyta się z zaciekawieniem. O niektórych sprawach już dzisiaj zapomniano.

Cykl historii kryminalnych z Europy Zachodniej od XVI do XVIII w. Bardzo ciekawe dla miłośnika tematu kryminałów. Niektóre opowiadania sprawiają wrażenie przeciągniętych, ale inne z kolei są idealnej długości. Czyta się z zaciekawieniem. O niektórych sprawach już dzisiaj zapomniano.

Pokaż mimo to

avatar
360
259

Na półkach: , , , ,

Na początku XIX wieku pojawiła się niezwykła publikacja, która miała później zmienić nastawienie czytelników do wymiaru sprawiedliwości. Był to pierwszy tom monumentalnego dzieła prawnika F. G. de Pitavala zatytułowany Causes célèbres et intéressantes, w którym zostały przedstawione najważniejsze i najbardziej bulwersujące sprawy kryminalne. Dzieło Pitavala zawierało dokładne opisy prowadzonych śledztw i przedstawiało świat dotąd niedostępny dla przeciętnego mieszkańca – dzięki obszernym cytacjom przemów obrońców i oskarżycieli, fragmentom zeznań świadków, opinii biegłych oraz wyroków sądowych czytelnik mógł przekonać się, jak wygląda rozprawa sądowa. Sprawy opisane przez Francuza pokazywały system sprawiedliwości od podszewki i obalały stereotyp o demoralizacji biedoty- większość wyroków dotyczyła przestępstw popełnionych przez przedstawicieli elity.

Sława nowego rodzaju literatury, który od tej pory nazywany jest pitawalem, przybyła także na ziemie polskie. Inspirację z tego dzieła czerpał również syn wydawcy Glucksberga, który pod pseudonimem E. Feliks Górski w 1848 roku wydał dwutomową Czarną księgę, czyli zbiór najciekawszych procesów kryminalnych dawniejszych i nowszych czasów. To zbiór najbardziej wstrząsających zbrodni popełnionych w ciągu kilku wieków. Najnowsza zbrodnia przedstawiona w tej książce pochodzi z 1843 roku.

Górski opisuje okrutne morderstwa popełniane głównie z powodów finansowych. Są to zuchwałe napady, kradzieże połączone z zabójstwem. Jedną z najciekawszych spraw przedstawionych w tej niewielkiej objętościowo książce, jest skazanie na śmierć niewinnego człowieka, z powodu jego podobieństwa do jednego z rabusiów. Ta opowieść ukazuje nie tylko ludzką bezsilność wobec bezpodstawnych oskarżeń, ale przede wszystkim wskazuje bezradność francuskiego wymiaru sprawiedliwości, który nie chciał przyznać się do pomyłki. Losy rodziny niesłusznie poddanego egzekucji mężczyzny wzbudzają współczucie i negatywny stosunek do urzędników. Przez wiele lat żona i dzieci skazanego starali się odzyskać dobre imię i skonfiskowany majątek, ale nie udało im się to. Historia Józefa Lesourges jest wzbudziła we mnie wiele emocji i długo nie mogłam otrząsnąć się po niej otrząsnąć.

Mimo, że opisywane przez niego sprawy dotyczyły głównie przestępstw popełnianych w Europie, jest to pozycja, po którą warto sięgnąć. Dla osób zainteresowanych prawem to niewątpliwa gratka umożliwiająca poznanie systemu sądowniczego krajów europejskich oraz rodzaj kar stosowanych w przypadku różnych rodzajów zbrodni. Z kolei czytelnicy pasjonujący się kwestią społeczno-obyczajową mogą znaleźć w Czarnej księdze zmieniający się obraz społeczeństwa począwszy od XVI-XIX wieku. Widoczna jest mentalność ludzi oraz motywacje kierujące nimi podczas popełniania przestępstw.

Na temat unikatowego znaczenia tej publikacji wypowiada się we wstępie Andrzej Piwowarczyk, który wskazuje na ogrom pracy włożonej w przygotowanie Czarnej księgi. Górski musiał uzyskać dostęp do akt sądowych, co można zauważyć dzięki obszernym fragmentom z przesłuchań świadków, czy wyroków sądowych. Zdobyte materiały ubrał w interesującą fabułę, przesiąkniętą duchem epoki. W narrację wplótł także informacje zdobyte z codziennej prasy, która lubowała się w dokładnych opisach spraw kryminalnych.

Czarna księga to fascynująca pozycja, oparta na faktach. Każda z przedstawionych spraw jest bardzo interesująca i doskonale ukazuje ogrom pracy wkładanej w wyjaśnienie zbrodni. Autor świetnie przedstawił historyczne realia i różne typy osobowości, które można spotkać w trakcie prowadzenia sprawy. Są zatem rozbójnicy rządni pieniędzy, makabrycznie zabite ofiary, które miały wiele na sumieniu oraz wyrafinowani mordercy z koneksjami. Dzięki intrygującej fabule i prostemu językowi opowiadania kryminalne czyta się z zapartym tchem i z wypiekami na twarzy. Serdecznie polecam! Muszę także ostrzec wrażliwszych czytelników – autor bardzo szczegółowo opisuje zbrodnię, rodzaj ran zadanych ofierze oraz inne makabryczne szczegóły.

Na początku XIX wieku pojawiła się niezwykła publikacja, która miała później zmienić nastawienie czytelników do wymiaru sprawiedliwości. Był to pierwszy tom monumentalnego dzieła prawnika F. G. de Pitavala zatytułowany Causes célèbres et intéressantes, w którym zostały przedstawione najważniejsze i najbardziej bulwersujące sprawy kryminalne. Dzieło Pitavala zawierało...

więcej Pokaż mimo to

avatar
566
518

Na półkach:

„Czarna Księga. Zbiór najciekawszych procesów kryminalnych dawniejszych i nowszych czasów” po raz pierwszy ukazała się we Wrocławiu w 1848 r. W niniejszym tomie znajdziemy siedem mrożących krew w żyłach reportaży. Czytelnik, który dziś sięgnie po te opowieści, przeczyta je z takim samym zainteresowaniem jak osoby, które przed laty z wypiekami na twarzy emocjonowały się trudnymi wyjaśnienia zbrodniami, śledztwami i wreszcie procesami, w trakcie których częstokroć zapadały niesprawiedliwe i nie dające się już odwrócić wyroki...

Więcej na:
http://www.zapomnianabiblioteka.pl/2017/02/czarna-ksiega.html

„Czarna Księga. Zbiór najciekawszych procesów kryminalnych dawniejszych i nowszych czasów” po raz pierwszy ukazała się we Wrocławiu w 1848 r. W niniejszym tomie znajdziemy siedem mrożących krew w żyłach reportaży. Czytelnik, który dziś sięgnie po te opowieści, przeczyta je z takim samym zainteresowaniem jak osoby, które przed laty z wypiekami na twarzy emocjonowały się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    9
  • Przeczytane
    8
  • Posiadam
    4
  • Ulubione
    1
  • 2017
    1
  • 52 book challenge 2017
    1
  • Egzemplarz recenzencki
    1
  • Pisane przez życie / reportaże
    1
  • Cykl
    1
  • MBiblio
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Czarna Księga


Podobne książki

Przeczytaj także