Stworze i Zdusze czyli Starosłowiańskie boginki i demony

Wydawnictwo: Slovianskie Slovo
BethLuisNion

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Kato | 2014-09-20

Leksykon jak leksykon, ale wiedzcie, że TO NIE JEST książka oparta na faktycznych przekazach czy źródłach zastanych. Autor nie jest naukowcem sensu stricte, jego książka nie może być wykorzystywana do żadnych prac o takowym charakterze. A z tym się spotkałam.

Dopóki traktujemy ją w kategorii beletrystyki fantasy opartej na wybiórczych wątkach z dawnych wierzeń oraz snuciu fantazji na ich temat, to jest ok. I na tym niech to pozostanie, chyba, że mówimy tu o fanatykach rozwijania umarłych już tradycyjnych (vide definicja tradycji) wierzeń. Fanatyk to fanatyk.

Szukającym potwierdzonej i realnej wiedzy, polecam udać się do innych wydawnictw.

Fantasy-Bestiarium | 2015-06-11

"Stworze i zdusze czyli starosłowiańskie boginki i demony" to kompletny zbiór demonów i licznych dziwnych stworów, które nawiedzały polskie ziemie. Potwory i liczne zmory czające się w legendach i podaniach wciągnęły mnie w swój świat. Przepiękne ilustracje, które przykuwają uwagę swoją drobiazgowością i szczegółowością są mocną stroną tej pozycji. Książka wciąga w świat przodków, którzy wierzyli w przedstawione w niej stwory. Bali się ich i czcili je, składając im ofiary i odprawiając dziwne, skomplikowane rytuały. Jest to obszerny leksykon dziwnych bytów, pokazujący, że to co ludzkie i przyziemne przenika się z tym co nieuchwytne i tajemnicze.

Po pobieżnym przekartkowaniu książki zdajemy sobie sprawę, że jest to leksykon dziwnych stworów i bytów. Bogato ilustrowany, który można potraktować jako kompletne kompendium wiedzy o wszelkiej maści dziwnych stworach występujących na słowiańskich ziemiach. Całość utrzymana jest w klimacie tajemniczości i baśniowości, już sama okładka...

Morlok | 2018-03-30
Przeczytana: 30 marca 2018