Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Foundations of Mathematics
matematyka, formalizm, podstawy
Ag2S

Książka „Podstawy matematyki” pozwoli zajrzeć w świat myślenia matematycznego, w którym definicje formalne i dowody prowadzą ku zdumiewającym, nowym sposobom definiowania, dowodzenia, obrazowania i zapisu symbolicznego matematyki, dalece wykraczającym poza nasze oczekiwania. Innymi słowy, „Podstawy matematyki” to podręcznik inny niż wszystkie, napisany przez mistrza – Iana Stewarta....

Niniejsza książka przeznaczona jest dla czytelników, którzy pragną przejść od matematyki szkolnej do w pełni rozwiniętego stylu rozumowania matematyków zawodowych. Jest przeznaczona zarówno dla uczniów szkół średnich, rozważających pogłębianie wiedzy matematycznej, studentów pierwszych lat uniwersytetów i uczelni technicznych, jak i dla wszystkich osób poszukujących wglądu w fundamentalne idee i procesy myślowe matematyków.
Prezentowane w niej formalne podejście do matematyki budowane jest jako naturalna konsekwencja leżących u jej podstaw pojęć oraz idei. Poruszane w niej tematy obejmują: naturę myślenia matematycznego, przegląd intuicyjnego rozwoju takich pojęć, jak zbiory, relacje, funkcje, wprowadzenie do logiki w postaci praktykowanej przez matematyków, metody dowodzenia (łącznie z analizą sposobu zapisywania dowodu matematycznego), rozwój aksjomatycznych systemów liczbowych, poczynając od liczb naturalnych po konstrukcje liczb rzeczywistych i zespolonych, liczby kardynalne.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Podstawy_matematyki-p-34353-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Podstawy_matematyki-p-34353-1-30-.html

Wkp | 2017-04-21

BYĆ JAK MATEMATYK

Może i matematyka to królowa nauk, jednak zarazem stanowi jeden z najbardziej znienawidzonych przez uczniów przedmiotów szkolnych. Z doświadczenia wiem jednak, że nie jest to wina samej natury tej dziedziny, a sposobu jej podania. Nauczyciele i wykładowcy nie silą się na przedstawienie wzorów i teorii w sposób tłumaczący co tak naprawdę one znaczą, skąd się wzięły i do czego służą. Wolą tylko sypnąć formułkami, każąc je zapamiętać, a uczniowie i tak zapomną wszystko, kiedy tylko uda się im zaliczyć sprawdzian. Istnieją jednak matematycy, dla których nauka stała się pasją i na dodatek potrafią zarazić nią inne osoby. Jednym z nich jest Ian Stewart, autor wielu popularnonaukowych publikacji (i współautor „Nauki Świata Dysku”), a napisane wspólnie z Davidem Tallem „Podstawy matematyki” to przystępna i ciekawa, a zarazem profesjonalna pozycja zabierająca czytelników w podróż przez najróżniejsze zagadnienia świata liczb.

Matematyka. Zna ją każdy, ale nie każdy wie co...

Carmel | 2017-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2017

Tak
To jest coś
Biedna konstrukcja człowieczego lęku
Matematyka przyswajana pomaleńku
Tak
To jest coś (*)

Ponieważ matematyka jest unikatową aktywnością człowieka, która przez większość osób zawodowo ją uprawiających uchodzi za wytwór ODKRYWANY nie TWORZONY, stanowi niemałe wyzwanie dla naszych umysłów.
Niewiele jest książek dostępnych po polsku, które pokazują królową nauk zgodnie z jej wewnętrznymi prawidłami, przy okazji w sposób dostępny każdemu chętnemu na jej odkrywanie (przy czym nie jest to również klasyczny podręcznik szkolny czy akademicki).

"Podstawy matematyki" to jedna z takich prób. Od razu na myśli przychodzi porównanie z, legendarną i kanoniczną w założeniu dydaktycznym oraz z podobnym docelowym 'targetem', "Co to jest matematyka" Couranta i Robbinsa.
Choć formalnie autorzy opiniowanej książki nie odwołują się do klasyka przedwojennego (nie pada nawet jego tytuł w bibliografii), to można pracę Stewarta i Talla traktować, jako polemikę z tamtym podejściem do...

aureliusz2000 | 2018-01-16
Przeczytana: 2017 rok