Ten Days in a Mad-House

8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
literatura faktu
angielski
Kasia b

Nellie Bly, posing as "Nellie Brown," went undercover to investigate the deplorable conditions of insane asylums. Her memoirs of this event form the basis of "Ten Days in a Mad-House," which forever changed the way the world looks at treatment and housing of the insane.

źródło opisu: amazon.com

Kasia b | 2017-02-23

Dziewiętnastowieczna, damska wersja "Kuracji" Głębskiego. Jak naprawdę wygląda życie w szpitalach psychiatrycznych? A może lepiej powiedzieć... więzieniach dla niewinnych szaleńców? I czy to można w ogóle nazwać "życiem"??? I chyba nie najstraszniejsza jest ówczesna rzeczywistość "azylów dla obłąkanych", ale uświadomienie sobie, że tak może być i dziś. Skoro i w XIX, i w XX wieku eksperyment Rosenhana dał ten sam rezultat... Diagnozy psychiatryczne mogą okazać się trafione z prawdopodobieństwem rzutu kostką do gry, a skoro już na etapie rozpoznania specjaliści ponoszą porażkę, nasuwa się pytanie, czy i warunki panujące w szpitalach psychiatrycznych nie pozostały równie zatrważające? Przecież i dziś osoby chore psychicznie w najlepszym razie budzą obawę przeciętnego Kowalskiego. Więc czy cokolwiek zmieniło się na lepsze w traktowaniu pacjenta przez personel dzisiejszych odpowiedników wiktoriańskich "domów wariatów"???

Olga Ka | 2018-01-19
Welesa | 2017-12-27