6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

"Miniaturki" powstały z uważnego patrzenia na zabijanie i ożywanie kraju i ludzi. "Kraj" i "ludzie", to wielkie słowa. Młody pisarz umie pisać o tym bez wielkich słów - za to najlepszą prozą: mową, jaką posługują się dzieci i prości ludzie, najbliżsi życiu i najgwałtowniej obcy wobec śmierci.

źródło opisu: Instytut Wydawniczy PAX, 1964

Przeczytana: 20 lutego 2017

Mała czerwona książeczka, która jest przesiąknięta nomenklaturą komunistyczną. Istna tuba propagandowa. Na to godziłem się gdy sięgałem po tę pozycję.
Pozytywnie zaskoczyło mnie to, że można w niej znaleźć także pewnego rodzaju talent pisarza, a niektóre z miniatur niosą za sobą przesłanie, które jest nadal aktualne.
Ból i cierpienie dzieci w czasie wojny nie jest skażone żadną propagandą, żadną doktryną polityczną. To cierpienie niewinnych w świecie dorosłych.

Marta Gaik | 2017-03-11