Gabriel's Rule

7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Gabriel's Rule
angielski
Marika

"You said you wanted normal, Gabe. Riley is your normal." After nearly ten years of moonlighting as a professional escort, Gabriel Maddox is good at giving women the forbidden pleasures they crave. They don’t need to know that something inside of him dies a little each time he does it or that his desperate need for cash is the only reason he can’t walk away. They just need to know that to get...

"You said you wanted normal, Gabe. Riley is your normal."

After nearly ten years of moonlighting as a professional escort, Gabriel Maddox is good at giving women the forbidden pleasures they crave. They don’t need to know that something inside of him dies a little each time he does it or that his desperate need for cash is the only reason he can’t walk away. They just need to know that to get what they want, they have to play by his rules.

Riley Sinclair is starting over. She’s left dry, dusty Texas and her ultra conservative, fanatically religious parents and cheating, mean-spirited fiancé behind for a new life in Seattle. But one look at her stunningly gorgeous new neighbor Gabe brings back all the insecurities she’s trying to escape.

Gabe can only offer Riley pleasure but when she discovers that his perfect outside hides something terribly broken on the inside, will she risk her heart to give him what he needs?

Marika | 2017-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2017

Gabe ma dwie prace – za dnia jest budowlańcem, później dorabia jako „profesjonalny pan do towarzystwa”... innymi słowy, uprawia seks za pieniądze. Ale ma swoje zasady, których klientki muszą przestrzegać, ale mimo to za każdym razem, gdy to robi, coś w środku niego pęka.
Kiedy poznaje nową sąsiadkę, Riley, wie, że jest w niej coś innego. Nie jest jak inne dziewczyny. Od razu czuje wobec niej instynkt opiekuńczy... ale wie, że nigdy nie mógłby dać jej tego, czego potrzebuje. Nie mógłby jej pokochać.
Ale czy mimo to Riley zaryzykuje, angażując się w związek z facetem, który – jak sam twierdzi – jest tak bardzo popieprzony?...

Główna myśl po skończeniu książki? Biedny Gabe. Spotkało go tak wiele przykrych rzeczy... zanim poznał Riley, jedynym pozytywem w jego życiu byli chyba tylko jego przyjaciele, Shane i Logan, swoją drogą bardzo oddani. Riley też polubiłam, czułam do niej współczucie.
Historia ciekawa, szybko się czyta mimo trudnych tematów, jedyny zarzut taki, że jest za krótka...

Ewitka | 2017-10-15
Isa | 2017-10-07