Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii

Wydawnictwo: Otwarte
podróż, Islandia
Ag2S

Islandia – wyspa aktywnych wulkanów i olbrzymich lodowców, gorących źródeł i tysięcy wodospadów. Miejsce, o którym marzy wielu turystów. Obszar równy jednej trzeciej powierzchni Polski zamieszkany przez niespełna czterysta tysięcy osób. Berenika i Piotr, autorzy bloga IceStory, osiedlili się na Islandii, aby poznać prawdziwe życie w kraju, który kusi i zachwyca surowym pięknem, ale też wiele wymaga od swoich mieszkańców. Poznają historię i skutki kryzysu finansowego – w 2008 roku dotknął on nie tylko Islandczyków. Penetrują wyspę w poszukiwaniu opuszczonych miejsc.

Odwiedzają odizolowany Djúpavík. Kiedyś była to jedna z największych na świecie przetwórni rybnych zatrudniająca setki pracowników, dziś mieszka tam garstka ludzi. Udają się na archipelag Vestmannaeyjar. W 1973 roku wybuch wulkanu Eldfell niemal rozpołowił jedną z jego wysp i zmusił mieszkańców do ewakuacji.

„Szepty kamieni” ukazują nieznane, nieopisywane w przewodnikach oblicze Islandii. Niczego nie ujmując jej urokowi, dopowiadają niedopowiedziane.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

eduko7 | 2018-08-31
Przeczytana: 29 sierpnia 2018

Ciekawy pomysł przekształcenia postów w książkę. Oszczędność słów oddająca surowość, piękną prostotę opisywanych miejsc. Reportaż, w którym fakty przedstawiane są rzeczowo, a jednocześnie mają znamiona poetyki. Swoje spostrzeżenia konfrontują z opiniami rdzennych mieszkańców Islandii. Dzięki temu pokazują różnorodność, wielobarwność tego kraju. Jego magię i problemy. Najpełniej wyrażają to słowami: „Według wielu poznanych przez nas Islandczyków, na końcu świata - jak często określa się na północy zachód Islandii - znaleźć można wszystko, choć nie ma tu prawie niczego”. Czytając warto zatrzymać się, aby poddać się nastrojowi. Uwierzyć, że „Islandia jest jak narkotyk, wciąga i nie pozwala o sobie zapomnieć. Dlatego tylu ludzi decyduje się na powrót i wciąż przyjeżdżają nowi”.
Dodatkowy plus za dobór zdjęć wzmacniający nastrój.

a_Olasdottir | 2017-04-28

Świetna rzecz. Autorzy posiedli kilka ważnych talentów: to wrażliwość na szczegóły, umiejętność taktownego oddania głosu tym, których warto wysłuchać i zdolność przeistaczania suchych faktów w poezję. Te talenty pozwoliły im stworzyć książkę niemal epicką, która buduje panoramiczny obraz ze skrawków, urywków, strzępków ludzkich losów i historii.
Podoba mi się już sam pomysł tropienia życia wśród ruiny, szukania jego śladów w głuchej pustce. Do tego potrzeba i oka, i detektywistycznej dociekliwości. Islandia – wyspa, która fascynuje swoją osobnością, swoim niejednoznacznym obliczem – jest tu sportretowana poprzez swoje kruche fragmenty, często w dodatku opuszczone. Ale to właśnie ich badanie, ich delikatny, ale skrupulatny rozbiór pozwala uchwycić to widmo, które wymyka nam się, gdy usiłujemy poznać kraj oczami turystów, zgłębić go przez urlopowe postrzeganie.
Druga bardzo mocna strona tej książki to sam styl narracji. Berenice Lenard i Piotrowi Mikołajczakowi udała się rzecz...

Gabriel | 2017-03-02

Miałem przyjemność czytać tę książkę zaraz po narodzinach, praktycznie jeszcze ciepłą. I nie owijając w bawełnę - było to dla mnie jedno z najlepszych doświadczeń czytelniczych ostatnich kilkunastu miesięcy. To pierwszy z prawdziwego zdarzenia reportaż o Islandii na naszym runku, napisany świetnym stylem, który idealnie łączy faktograficzne ujęcie tematu z niemal poetycką zadumą.

Poza tym, historie tutaj zebrane, tło ekonomiczne, wywiady, komentarze społeczne i przewijający się bohaterowie, tworzą kompletny obraz, swoistą esencję "doświadczania" Islandii. Dzięki "Szeptom kamieni", każdy choć trochę zainteresowany regionem, zyska kontekst, fundament do dalszych poszukiwań. Natomiast ktoś nowy w temacie, będzie przewracał kolejne kartki z gorliwością neofity, przeskakując między uśmiechem, melancholią a czystym zachwytem.

Book-erka | 2018-11-19
Przeczytana: 23 listopada 2018

Reportaż o Islandii, który w dość złożony i wiarygodny sposób przedstawia życie mieszkańców tej surowej wyspy. Poza czystymi faktami, podawanymi nam z jak największą dokładnością, znajdziemy tutaj również nutkę poetyckości, gdy w grę wchodzą wątki refleksyjne, związane z odczuciami, emocjami gromadzonymi wokół ważnych dla kraju kwestii. Autorzy książki (również twórcy bloga icestory.pl) zbierają historie pojedynczych ludzi: tych, którzy pamiętają Islandię sprzed jej "turystycznej kariery", tych którzy próbują do obecnych zmian jakoś się przystosować. Islandia, jaka rysuje się przed naszymi oczyma: przyciąga swoją surowością, fascynuje swym nieokiełznaniem, nieprzewidywalnością, podbnież też z tych powodów straszy: bo jak to by było egzystować w miejscu, gdzie musisz bać się o to co tej nocy zgotuje ci nie znająca litości natura? Widzimy Islandię, z jednej strony jako raj na ziemi: gdzie jeszcze wciąż (mimo że ta era dobiega końca) możesz odnaleźć miejsca, w których panuje spokój,...

bookinthemountains | 2018-04-19
Przeczytana: 2017 rok

Chyba każdy, kto poznał urodę Islandii, zgodzi się ze zdaniem, że znaleźć można tam wszystko, choć nie ma prawie niczego. Islandia urzeka, wciąga, zmienia człowieka od pierwszego haustu świeżego, mroźnego powietrza, od pierwszego spojrzenia w niebo, na którym artysta maluje swe dzieło w postaci aurory. Artysta, w którego wciela się natura.
Po wyprawie na Islandię byłam pewna, że nie da się tego opisać słowami, że to co zobaczyłam i odczułam w tych miejscach jest tylko doznaniem rzeczywistym, którego nie da się odtworzyć. Islandię można kochać, za Islandią można niesamowicie tęsknić, jakby była domem.
I ja tęskniłam i myślałam, że nigdy więcej tego nie odczuję. Myliłam się, ponieważ po kilku tygodniach w moje ręce wpadły "Szepty kamieni" i znowu to poczułam. Znowu wciągnęła mnie Islandia, choć nie wstawałam z kanapy.
"Szepty kamieni" to kilka prostych historii, o prostych ludziach i sytuacjach. Ludzie i miejsca te, w swej prostocie są niesamowicie oryginalne, niecodzienne. Berenika...

marika | 2017-04-28

Islandia - najpóźniej zaludniony obszar Europy, ojczyzna trolli, elfów oraz prastarych lodowców i wciąż aktywnych wulkanów. Kraj, w którym owiec jest trzy razy więcej niż ludzi. Gejzery, gorące źródła, magiczne zorze. Jeden z najbardziej pacyfistycznych państw świata, w którym jeszcze do niedawna obywatele wyspy mogli bezkarnie zabijać mieszkańców hiszpańskiego Kraju Basków (sic!). Björk, Sigur Ros i najbardziej charakterystyczni kibice na ME w piłce nożnej we Francji. Berenika Lenard i Piotr Mikołajczak od lat mieszkający na wyspie, przemierzają ją od północy na południe rozmawiając z jej mieszkańcami i poznając tajemnice mrocznej wysypy. Blogerów zafascynowały opuszczone miejsca. Zaglądają do zrujnowanych domów, upadłych fabryk i farm, skąpanych w mroku, deszczu i mgle. Pomysł na cykl postów na bloga (IceStory), przerodził się w pełnowymiarową książkę. I bardzo dobrze bo pewnie bez tego nigdy bym nie poznała tych niezwykłych historii. To kraj pełen sprzeczności i kompletnie inny...

Dominika Rygiel | 2017-06-09
Na półkach: Przeczytane, 52 / 2017
Przeczytana: 09 czerwca 2017

Pozwólcie, że zadam Wam proste pytanie dotyczące szeroko pojętej wiedzy geograficznej. Jaka jest Wasza wiedza ogólna dotycząca Islandii? Odpowiedzcie sobie na to pytanie szczerze, nie szukajcie w popłochu informacji w wyszukiwarce Wikipedii. Mogę się założyć, że większość z Was odpowie podobnie jak ja. To leżąca na północnym krańcu Europy wyspa ze stolicą w Reykiavíku. To miejsce, które cechuje arktyczny klimat, które zachwyca malowniczym, wulkanicznym krajobrazem, ośrodkiem którego są gejzery i gorące źródła. Dodatkowo, jest to miejsce, które cieszy oko fiordami, lodowcami oraz zorzami polarnymi. Zdawać by się mogło – istny raj na ziemi.

Z jednej strony to wszystko jest rzeczywiście prawdą. Przecież nikt z własnej nieprzymuszonej woli, nie marzyłby o życiu w miejscu, które nie miałoby wyżej wspomnianego uroku. Dla autorów książki Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii wyspa była młodzieńczą fascynacją, krajem, w którym para osiedliła się na dłużej. Zauroczeni Skandynawią...

Vemona | 2018-01-21
Na półkach: Mam, Przeczytane
Przeczytana: 21 stycznia 2018

Książka niezwykła, magiczna, wciągająca w świat przeszłości i teraźniejszości Islandii. Zachwycająca dzięki temu, że można dzięki niej odczuć to, co jest opisywane, chłód i mgłę opuszczonej fabryki w Djuparvik (notabene warunki, w jakich ludzie pracowali - przerażające, podobnie jak fatalne podejście do kobiet), strach po wybuchu wulkanu, szok, kiedy upadały banki.... Jest w niej ogrom natury z jej całkowitą obojętnością w stosunku do ludzi, jest też o naturze ludzkiej, niekiedy zachwycającej, niekiedy przerażającej. Niektóre rozdziały, jak ten o hucie aluminium - przerażają, inne swoimi opisami wręcz koją, nie można się oderwać od lektury.
Co prawda doszłam do wniosku, że nie polecę na Islandię, zarówno z powodu cen za noclegi, mocno kontrastowych do ich jakości, jak i z uwagi na fakt, że aby cokolwiek zobaczyć - trzeba się tłoczyć, a to mi zdecydowanie nie odpowiada, ale książka jest zachwycająca.

magda_reads | 2017-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Ta książka jest niczym odyseja islandzka. Z osoby na osobę, z miejsca na miejsce, wszystko utrzymane w dobrym rytmie. Autorzy w ciekawy i przemyślany sposób zdemitologizowali Islandię, ale z drugiej strony rozbudzili niebywałą chęć do zwiedzenia jej. Jestem na TAK!

Mirko1981 | 2018-08-26
Przeczytana: 08 czerwca 2018

Fantastyczna historia Islandii opisana w tej książce. Uwielbiam książki podróżnicze. Wiedze o innych krajach, bo co kraj to obyczaj.
Książka o Islandii bardzo przypadła mi do gustu i polecam każdemu to jest ciekawy świata:)