Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii

Wydawnictwo: Otwarte
podróż, Islandia
Ag2S

Islandia – wyspa aktywnych wulkanów i olbrzymich lodowców, gorących źródeł i tysięcy wodospadów. Miejsce, o którym marzy wielu turystów. Obszar równy jednej trzeciej powierzchni Polski zamieszkany przez niespełna czterysta tysięcy osób. Berenika i Piotr, autorzy bloga IceStory, osiedlili się na Islandii, aby poznać prawdziwe życie w kraju, który kusi i zachwyca surowym pięknem, ale też wiele wymaga od swoich mieszkańców. Poznają historię i skutki kryzysu finansowego – w 2008 roku dotknął on nie tylko Islandczyków. Penetrują wyspę w poszukiwaniu opuszczonych miejsc.

Odwiedzają odizolowany Djúpavík. Kiedyś była to jedna z największych na świecie przetwórni rybnych zatrudniająca setki pracowników, dziś mieszka tam garstka ludzi. Udają się na archipelag Vestmannaeyjar. W 1973 roku wybuch wulkanu Eldfell niemal rozpołowił jedną z jego wysp i zmusił mieszkańców do ewakuacji.

„Szepty kamieni” ukazują nieznane, nieopisywane w przewodnikach oblicze Islandii. Niczego nie ujmując jej urokowi, dopowiadają niedopowiedziane.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Opinie czytelników (1916)
a_Olasdottir | 2017-04-28

Świetna rzecz. Autorzy posiedli kilka ważnych talentów: to wrażliwość na szczegóły, umiejętność taktownego oddania głosu tym, których warto wysłuchać i zdolność przeistaczania suchych faktów w poezję. Te talenty pozwoliły im stworzyć książkę niemal epicką, która buduje panoramiczny obraz ze skrawków, urywków, strzępków ludzkich losów i historii.
Podoba mi się już sam pomysł tropienia życia wśród ruiny, szukania jego śladów w głuchej pustce. Do tego potrzeba i oka, i detektywistycznej dociekliwości. Islandia – wyspa, która fascynuje swoją osobnością, swoim niejednoznacznym obliczem – jest tu sportretowana poprzez swoje kruche fragmenty, często w dodatku opuszczone. Ale to właśnie ich badanie, ich delikatny, ale skrupulatny rozbiór pozwala uchwycić to widmo, które wymyka nam się, gdy usiłujemy poznać kraj oczami turystów, zgłębić go przez urlopowe postrzeganie.
Druga bardzo mocna strona tej książki to sam styl narracji. Berenice Lenard i Piotrowi Mikołajczakowi udała się rzecz...

Gabriel | 2017-03-02

Miałem przyjemność czytać tę książkę zaraz po narodzinach, praktycznie jeszcze ciepłą. I nie owijając w bawełnę - było to dla mnie jedno z najlepszych doświadczeń czytelniczych ostatnich kilkunastu miesięcy. To pierwszy z prawdziwego zdarzenia reportaż o Islandii na naszym runku, napisany świetnym stylem, który idealnie łączy faktograficzne ujęcie tematu z niemal poetycką zadumą.

Poza tym, historie tutaj zebrane, tło ekonomiczne, wywiady, komentarze społeczne i przewijający się bohaterowie, tworzą kompletny obraz, swoistą esencję "doświadczania" Islandii. Dzięki "Szeptom kamieni", każdy choć trochę zainteresowany regionem, zyska kontekst, fundament do dalszych poszukiwań. Natomiast ktoś nowy w temacie, będzie przewracał kolejne kartki z gorliwością neofity, przeskakując między uśmiechem, melancholią a czystym zachwytem.

Dominika Rygiel | 2017-06-09
Na półkach: Przeczytane, 52 / 2017
Przeczytana: 09 czerwca 2017

Pozwólcie, że zadam Wam proste pytanie dotyczące szeroko pojętej wiedzy geograficznej. Jaka jest Wasza wiedza ogólna dotycząca Islandii? Odpowiedzcie sobie na to pytanie szczerze, nie szukajcie w popłochu informacji w wyszukiwarce Wikipedii. Mogę się założyć, że większość z Was odpowie podobnie jak ja. To leżąca na północnym krańcu Europy wyspa ze stolicą w Reykiavíku. To miejsce, które cechuje arktyczny klimat, które zachwyca malowniczym, wulkanicznym krajobrazem, ośrodkiem którego są gejzery i gorące źródła. Dodatkowo, jest to miejsce, które cieszy oko fiordami, lodowcami oraz zorzami polarnymi. Zdawać by się mogło – istny raj na ziemi.

Z jednej strony to wszystko jest rzeczywiście prawdą. Przecież nikt z własnej nieprzymuszonej woli, nie marzyłby o życiu w miejscu, które nie miałoby wyżej wspomnianego uroku. Dla autorów książki Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii wyspa była młodzieńczą fascynacją, krajem, w którym para osiedliła się na dłużej. Zauroczeni Skandynawią...

marika reads | 2017-04-28

Islandia - najpóźniej zaludniony obszar Europy, ojczyzna trolli, elfów oraz prastarych lodowców i wciąż aktywnych wulkanów. Kraj, w którym owiec jest trzy razy więcej niż ludzi. Gejzery, gorące źródła, magiczne zorze. Jeden z najbardziej pacyfistycznych państw świata, w którym jeszcze do niedawna obywatele wyspy mogli bezkarnie zabijać mieszkańców hiszpańskiego Kraju Basków (sic!). Björk, Sigur Ros i najbardziej charakterystyczni kibice na ME w piłce nożnej we Francji. Berenika Lenard i Piotr Mikołajczak od lat mieszkający na wyspie, przemierzają ją od północy na południe rozmawiając z jej mieszkańcami i poznając tajemnice mrocznej wysypy. Blogerów zafascynowały opuszczone miejsca. Zaglądają do zrujnowanych domów, upadłych fabryk i farm, skąpanych w mroku, deszczu i mgle. Pomysł na cykl postów na bloga (IceStory), przerodził się w pełnowymiarową książkę. I bardzo dobrze bo pewnie bez tego nigdy bym nie poznała tych niezwykłych historii. To kraj pełen sprzeczności i kompletnie inny...

magda_reads | 2017-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Ta książka jest niczym odyseja islandzka. Z osoby na osobę, z miejsca na miejsce, wszystko utrzymane w dobrym rytmie. Autorzy w ciekawy i przemyślany sposób zdemitologizowali Islandię, ale z drugiej strony rozbudzili niebywałą chęć do zwiedzenia jej. Jestem na TAK!

Katarzyna Kocurzyca | 2017-12-06
Przeczytana: listopad 2017

Czy zdarzyło wam się czasem marzyć, by wyjechać gdzieś daleko? Rzucić studia, pracę, to co nas denerwuje i męczy, i zamieszkać gdzieś na krańcu świata? Na przykład na mroźnej, odległej wyspie jaką jest Islandia?
Te nieziemskie krajobrazy. Nieskażona, surowa natura. Otwarte przestrzenie.
Najwyższa pora, by przekonać się jaki naprawdę jest ten mroźny kraj. Od środka.

"Szepty Kamieni" zostały napisane przez Berenikę Lenard oraz Piotra Mikołajczaka, autorów bloga IceStory. Mieszkają oni w Islandii i postanowili przybliżyć nam, polakom, to niesamowite miejsce na ziemi. Jeśli więc jesteś miłośnikiem krajów nordyckich, ale chwilowo nie stać cię na podróż do Islandii, lub jeśli właśnie się tam wybierasz, to "Szepty Kamieni" powinny być Twoją lekturą obowiązkową!

Właściwie jedyne co mam do zarzucenia tej książce, to to że jest tak krótka. Szkoda, że autorzy bądź wydawca nie zechcieli np. podzielić się z czytelnikiem...

Vemona | 2018-01-21
Na półkach: Mam, Przeczytane
Przeczytana: 21 stycznia 2018

Książka niezwykła, magiczna, wciągająca w świat przeszłości i teraźniejszości Islandii. Zachwycająca dzięki temu, że można dzięki niej odczuć to, co jest opisywane, chłód i mgłę opuszczonej fabryki w Djuparvik (notabene warunki, w jakich ludzie pracowali - przerażające, podobnie jak fatalne podejście do kobiet), strach po wybuchu wulkanu, szok, kiedy upadały banki.... Jest w niej ogrom natury z jej całkowitą obojętnością w stosunku do ludzi, jest też o naturze ludzkiej, niekiedy zachwycającej, niekiedy przerażającej. Niektóre rozdziały, jak ten o hucie aluminium - przerażają, inne swoimi opisami wręcz koją, nie można się oderwać od lektury.
Co prawda doszłam do wniosku, że nie polecę na Islandię, zarówno z powodu cen za noclegi, mocno kontrastowych do ich jakości, jak i z uwagi na fakt, że aby cokolwiek zobaczyć - trzeba się tłoczyć, a to mi zdecydowanie nie odpowiada, ale książka jest zachwycająca.

Sillie | 2017-11-13

Czułam Islandię w swoim salonie. W sercu, we włosach. Naprawdę klimatycznie i prawdziwie oddany duch mojej ukochanej wyspy. Polecam każdemu!

czytam_podrozuje | 2017-09-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Zawodowe
Przeczytana: 04 września 2017

Co do mojej opinii na temat książki. Najpierw złe: książka po drugim czytaniu się rozkleiła:(, drażniła mnie stylistyka, tzn. jej brak. A teraz pozytywy: na pewno brakowało takiej pozycji na rynku wydawniczym, mało mam pozycji, które pokazywałyby "prawdziwe" życie, zachowania, przyzwyczajenia. Do tego jest to taki obszar, który nie jest znany dla polskich turystów. Nie ma tam typowych rad dla podróżujących, a bardziej swoje przeżycia, opinie. Dodatkowo załączone zdjęcia z różnych lat Islandii tworzą dobre uzupełnienie książki.

justynazwanaruda | 2017-06-01

Hasło "Islandia" w głowach większości osób otwiera szufladki z wizjami niesamowitej przyrody, wręcz fantastycznego krajobrazu, zorzy polarnej, pustych dróg i rysujących się na tle pejzażu samotnych domków, pasących się owiec i biegających wolno koni. Czy jest to wyobrażenie przesadzone? Na ile odpowiada ono rzeczywistości? Na te i inne pytania odpowiedź z pewnością znaleźć można w książce "Szepty kamieni". Jej autorzy początkowo planowali skupić się na opuszczonych budynkach i wyludnionych miejscach, które kiedyś tętniły (oczywiście według islandzkiej miary) życiem. I rzeczywiście informacje o nich można tutaj znaleźć. Ważniejsze są jednak historie ludzi, których w czasie swoich poszukiwań i zwiedzania wyspy Berenika Lenard i Piotr Miszczak poznali. To od nich uzyskali wiele ciekawych informacji, poznali Islandię z perspektywy samych Islandczyków oraz emigrantów, którzy kierowani rozmaitymi względami zdecydowali się przynajmniej część swojego życia spędzić w tym miejscu. To właśnie...

zobacz kolejne z 1906
    Obiecaj
    Karolina Dyja, Mirka Szychowiak, Tomasz Stawiszyński, Magdalena...
Czytamy w weekend

Dziś piątek trzynastego! Przesądnym molom książkowym polecamy owinięcie się szczelnie kocem i utworzenie barykady z książek. Szczególnie uważajcie dziś na czarne koty próbujące wdrapać się na kolana i położyć się na czytanej przez Was książce ;) Jakie książki wybraliście na weekend?

Czytamy w weekend

Tym razem część redakcji wybiera się w podróż do Holandii, śladami dawców spermy, inni zawędrują do Hiszpani i przejdą Camino de Santiago, na Islandię, aby posłuchać szeptów kamieni i na południe Stanów Zjednoczonych, aby zgłębić temat rasizmu, nierówności płciowych i siły solidarności w latach 60 ubiegłego wieku. A Was dokąd zabiorą w ten weekend książki?