Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii

Wydawnictwo: Otwarte
podróż, Islandia
Ag2S

Islandia – wyspa aktywnych wulkanów i olbrzymich lodowców, gorących źródeł i tysięcy wodospadów. Miejsce, o którym marzy wielu turystów. Obszar równy jednej trzeciej powierzchni Polski zamieszkany przez niespełna czterysta tysięcy osób. Berenika i Piotr, autorzy bloga IceStory, osiedlili się na Islandii, aby poznać prawdziwe życie w kraju, który kusi i zachwyca surowym pięknem, ale też wiele...

Berenika i Piotr, autorzy bloga IceStory, osiedlili się na Islandii, aby poznać prawdziwe życie w kraju, który kusi i zachwyca surowym pięknem, ale też wiele wymaga od swoich mieszkańców. Poznają historię i skutki kryzysu finansowego – w 2008 roku dotknął on nie tylko Islandczyków. Penetrują wyspę w poszukiwaniu opuszczonych miejsc. Odwiedzają odizolowany Djúpavík. Kiedyś była to jedna z największych na świecie przetwórni rybnych zatrudniająca setki pracowników, dziś mieszka tam garstka ludzi. Udają się na archipelag Vestmannaeyjar. W 1973 roku wybuch wulkanu Eldfell niemal rozpołowił jedną z jego wysp i zmusił mieszkańców do ewakuacji.
Szepty kamieni ukazują nieznane, nieopisywane w przewodnikach oblicze Islandii. Niczego nie ujmując jej urokowi, dopowiadają niedopowiedziane.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

a_Olasdottir | 2017-04-28

Świetna rzecz. Autorzy posiedli kilka ważnych talentów: to wrażliwość na szczegóły, umiejętność taktownego oddania głosu tym, których warto wysłuchać i zdolność przeistaczania suchych faktów w poezję. Te talenty pozwoliły im stworzyć książkę niemal epicką, która buduje panoramiczny obraz ze skrawków, urywków, strzępków ludzkich losów i historii.
Podoba mi się już sam pomysł tropienia życia wśród ruiny, szukania jego śladów w głuchej pustce. Do tego potrzeba i oka, i detektywistycznej dociekliwości. Islandia – wyspa, która fascynuje swoją osobnością, swoim niejednoznacznym obliczem – jest tu sportretowana poprzez swoje kruche fragmenty, często w dodatku opuszczone. Ale to właśnie ich badanie, ich delikatny, ale skrupulatny rozbiór pozwala uchwycić to widmo, które wymyka nam się, gdy usiłujemy poznać kraj oczami turystów, zgłębić go przez urlopowe postrzeganie.
Druga bardzo mocna strona tej książki to sam styl narracji. Berenice i Piotrowi udała się rzecz bardzo trudna: przekazać...

Gabriel | 2017-03-02

Miałem przyjemność czytać tę książkę zaraz po narodzinach, praktycznie jeszcze ciepłą. I nie owijając w bawełnę - było to dla mnie jedno z najlepszych doświadczeń czytelniczych ostatnich kilkunastu miesięcy. To pierwszy z prawdziwego zdarzenia reportaż o Islandii na naszym runku, napisany świetnym stylem, który idealnie łączy faktograficzne ujęcie tematu z niemal poetycką zadumą.

Poza tym, historie tutaj zebrane, tło ekonomiczne, wywiady, komentarze społeczne i przewijający się bohaterowie, tworzą kompletny obraz, swoistą esencję "doświadczania" Islandii. Dzięki "Szeptom kamieni", każdy choć trochę zainteresowany regionem, zyska kontekst, fundament do dalszych poszukiwań. Natomiast ktoś nowy w temacie, będzie przewracał kolejne kartki z gorliwością neofity, przeskakując między uśmiechem, melancholią a czystym zachwytem.

Dominika Rygiel | 2017-06-09
Na półkach: Przeczytane, 52 / 2017
Przeczytana: 09 czerwca 2017

Pozwólcie, że zadam Wam proste pytanie dotyczące szeroko pojętej wiedzy geograficznej. Jaka jest Wasza wiedza ogólna dotycząca Islandii? Odpowiedzcie sobie na to pytanie szczerze, nie szukajcie w popłochu informacji w wyszukiwarce Wikipedii. Mogę się założyć, że większość z Was odpowie podobnie jak ja. To leżąca na północnym krańcu Europy wyspa ze stolicą w Reykiavíku. To miejsce, które cechuje arktyczny klimat, które zachwyca malowniczym, wulkanicznym krajobrazem, ośrodkiem którego są gejzery i gorące źródła. Dodatkowo, jest to miejsce, które cieszy oko fiordami, lodowcami oraz zorzami polarnymi. Zdawać by się mogło – istny raj na ziemi.

Z jednej strony to wszystko jest rzeczywiście prawdą. Przecież nikt z własnej nieprzymuszonej woli, nie marzyłby o życiu w miejscu, które nie miałoby wyżej wspomnianego uroku. Dla autorów książki Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii wyspa była młodzieńczą fascynacją, krajem, w którym para osiedliła się na dłużej. Zauroczeni Skandynawią...

marika reads | 2017-04-28

Islandia - najpóźniej zaludniony obszar Europy, ojczyzna trolli, elfów oraz prastarych lodowców i wciąż aktywnych wulkanów. Kraj, w którym owiec jest trzy razy więcej niż ludzi. Gejzery, gorące źródła, magiczne zorze. Jeden z najbardziej pacyfistycznych państw świata, w którym jeszcze do niedawna obywatele wyspy mogli bezkarnie zabijać mieszkańców hiszpańskiego Kraju Basków (sic!). Björk, Sigur Ros i najbardziej charakterystyczni kibice na ME w piłce nożnej we Francji. Berenika Lenard i Piotr Mikołajczak od lat mieszkający na wyspie, przemierzają ją od północy na południe rozmawiając z jej mieszkańcami i poznając tajemnice mrocznej wysypy. Blogerów zafascynowały opuszczone miejsca. Zaglądają do zrujnowanych domów, upadłych fabryk i farm, skąpanych w mroku, deszczu i mgle. Pomysł na cykl postów na bloga (IceStory), przerodził się w pełnowymiarową książkę. I bardzo dobrze bo pewnie bez tego nigdy bym nie poznała tych niezwykłych historii. To kraj pełen sprzeczności i kompletnie inny...

magda_reads | 2017-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Ta książka jest niczym odyseja islandzka. Z osoby na osobę, z miejsca na miejsce, wszystko utrzymane w dobrym rytmie. Autorzy w ciekawy i przemyślany sposób zdemitologizowali Islandię, ale z drugiej strony rozbudzili niebywałą chęć do zwiedzenia jej. Jestem na TAK!

Klio | 2017-05-26
Przeczytana: 26 maja 2017

Islandia, kraj który przez wielu jest pożądany ze względu na swą naturę, widoki, zmienny klimat, odcięcie od świata dające możliwości wyciszenia..zatracenie się jak i odosobnienia.
Książka napisana jest niczym opowiadanie podróżnicze skupiające się na rozmowach tego co jest i tego co było. Czytelnik oczami autorów zwiedza opuszczoną Islandię, która dzięki korporacjom, które skupiły się wydobyciu aluminium, wielkim kryzysie oraz biurom podróży oferującym zatracony kraj..straciła swój urok. Opowieści o emigrantach, którzy pracują w przetwórni, o tym jak znoszą niezwykle silne wiatry, o szeptach kamieni, zorzach, wulkanach czy białych nocach. Jest to niezwykła podróż w głąb..tego co najlepsze w Islandii, tego co zupełnie zmieni Twój światopogląd, albo pobudzi w Tobie chęć odwiedzenia tego kraju, albo ograniczy się do wizji literackiej przedstawionej przez autorów.
Dla mnie jest to jedna z lepszych książek..w temacie Islandii.

Kuba Sobieralski | 2017-04-19

Islandia. Jedno z najbardziej ekstremalnych miejsc na Ziemi, stale zamieszkiwane przez ludzi. Dla jednych to mityczna, fantastyczna kraina, w której można nabrać dystansu do życia, złapać oddech, rozdziewiczając nietknięte dotąd stopą człowieka krajobrazy. Dla innych będzie to kraj zarobkowy, gdzie szybko można zarobić duże pieniądze. Islandia ma też jeszcze jedno oblicze, koszmar na jawie. Każda z tych wersji Islandii jest w jakimś stopniu prawdziwa, a jej najbliższe prawdzie oblicze starają się przedstawić w swojej książce Berenika Lenard i Piotr Mikołajczak.

Autorzy Szeptów kamieni, Berenika i Piotr, są dziennikarzami i blogerami. Od kilku lat mieszkają na Islandii. Poznali się dzięki swojemu zachwytowi nad Skandynawią, co zaowocował długimi rozmowami, wspólnym blogiem, i wreszcie książką. Pierwotnie miała to być seria wpisów na ich stronie, inspirowanych opuszczonymi miejscami, których na Islandii znajdziemy bez liku. W trakcie podróży po wyspie, podczas której zbierali...

Rybaczka | 2017-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

Poznać Islandię inaczej - bezcenne! Wartościowa lektura, polecam!

Lady Margot | 2017-05-07

Dziś pędzę do Was z książką, na którą bardzo czekałam, przeczuwając, że przez długi czas o niej nie zapomnę. Rzadko zdarza mi się aż tak intuicyjnie podchodzić do jakiejś pozycji, ale w tym przypadku mój "szósty" zmysł mnie nie zawiódł.
Książkę skończyłam czytać wczoraj i nie mogłam z jej powodu zasnąć. Raz, że miałam w głowie natłok myśli, próbowałam wyszczególnić to, co zawrę w recenzji (z czego i tak nic nie wyszło), a dwa - w ciągu całej lektury odbierałam tę książkę tak osobiście, tak ją przeżywałam, że po jej zakończeniu nie mogłam wyjść z oszołomienia.

Przedstawiam Wam "Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii" Bereniki Lenard i Piotra Mikołakczaka. Reportaż niezwykły.

Może najpierw zacznę od przedstawienia dwójki autorów, bo doprawdy są to ludzie niezwykli.
Dziennikarze i autorzy bloga "IceStory" (klik), początkowo przez kilka lat zamieszkiwali Północ osobno. Berenika na Islandii, Piotr w Norwegii. Poznali się dzięki...

Ilona | 2017-05-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017

Islandia od kilku lat notuje znaczny rozwój turystyki. Wzbudzająca wielkie zainteresowanie samotna wyspa przyciąga coraz więcej ludzi szukających odosobnienia i chcących poznać niepospolite miejsca. Nadzwyczajne krajobrazy, brak tłumów, a także pragnienie przebywania wśród natury, w której ludzka ingerencja jeszcze nie odcisnęła wyraźnych śladów, mogą łatwo pobudzić wyobraźnię, co potrafi także szybko przekształcić się w chęć odwiedzenia wyspy.

Berenika Lenard i Piotr Mikołajczak podzielili się z czytelnikami swoją wizją Islandii, którą to przemierzyli z różnych stron, a na każdej z nich chcieli się dowiedzieć trochę o jej historii - konkretnie o historii 21 opuszczonych budynków. Ciekawość tego, co przeminęło i powoli przemija nadal, tego, jakie były motywy różnych ważnych wydarzeń, co je spowodowało, jak żyli ludzie wcześniej, zanim wyspa stała się tak atrakcyjna turystycznie - to wszystko było motorem dla autorów do napisania "Szeptów kamieni". Czego zatem można...

Obiecaj
    Karolina Dyja, Mirka Szychowiak, Tomasz Stawiszyński, Magdalena...
Czytamy w weekend

Tym razem część redakcji wybiera się w podróż do Holandii, śladami dawców spermy, inni zawędrują do Hiszpani i przejdą Camino de Santiago, na Islandię, aby posłuchać szeptów kamieni i na południe Stanów Zjednoczonych, aby zgłębić temat rasizmu, nierówności płciowych i siły solidarności w latach 60 ubiegłego wieku. A Was dokąd zabiorą w ten weekend książki?