Wytyczne dotyczące zasad zgłaszania kwalifikacji i przygotowania zmarłych dawców do pobrania narządów

Wydawnictwo: Via Medica
zdrowie, medycyna

Jednym z bardzo ważnych elementów wpływających na pomyślny rozwój transplantacji jest system pozyskiwania potencjalnych dawców narządów. Dotyczy to oczywiście systemu działającego w całym kraju, ale w głównej mierze istotna jest dobra organizacja na szczeblu regionalnym, związana bezpośrednio z poszczególnymi ośrodkami transplantacyjnymi. W ramach tego systemu szczególne miejsce przypada zespołom koordynującym. Jak wykazała codzienna praktyka w wielu ośrodkach w Polsce, w tym także w ośrodku gdańskim, systematyczna działalność tych zespołów wpływa zarówno na liczbę, jak i na jakość dokonywanych transplantacji. Natomiast podstawą działania systemu koordynacyjnego jest harmonijna współpraca pomiędzy ośrodkiem transplantacyjnym a szpitalami w regionie, skąd zgłaszani są potencjalni dawcy narządów. Współpraca ta musi się opierać na wspólnym przekonaniu o misji, która przyświeca wszystkim uczestnikom procedury przeszczepiania narządów. W procesie transplantacji bierze bowiem udział cały zespół ludzi i pomyślny przebieg samego zabiegu przeszczepiania oraz dalsze losy przeszczepionego narządu często są determinowane jeszcze przed zgłoszeniem potencjalnego dawcy. Aby współpraca w regionie była harmonijna, konieczne jest wzajemne zrozumienie oraz posiadanie swoistego awspólnego językaa. Próbą stworzenia takiej właśnie płaszczyzny porozumienia jest opracowanie oddawane w ręce Czytelników.