O rolnictwie. Tom I, Księgi I-VI

Wydawnictwo: Ossolineum
De re rustica
flora i fauna
Elevander

O życiu Lucjusza Juniusza Modersatusa Kolumelli, autora najobszerniejszego rzymskiego traktatu agronomicznego zatytułowanego "De re rustica", wiadomości są nader skąpe. Nie znamy bowiem ani daty jego urodzin, ani śmierci. Nasza znajomość faktów dotyczących biografii tego autora opiera się prawie całkowicie na domysłach i przypuszczeniach, wiadomości bowiem pochodzą przede wszystkim z uwag i napomknięć poczynionych przez samego Kolumellę w różnych miejscach wspomnianego traktatu, a odnoszących się do niego i jemu współczesnych. Z informacji tych wynika, że Kolumella urodził się w Gades (dzisiejszy Cadix), rzymskim municipium prowincji Betyka w południowej Hiszpanii. Nie wiemy, czy należał on do starego rzymskiego rodu, od dawna osiadłego w Hiszpanii, czy też wywodził się z rodziny rdzennych mieszkańców Hiszpanii, z której ktoś drogą adopcji wchodząc do starożytnego rodu Juniuszów dał początek hiszpańskiej gałęzi tego rodu. Jednakże z Hiszpanią nie łączyła go żadna więź. Jego ojczystym krajem była Italia.

źródło opisu: Fragment wstępu (s. VI)

źródło okładki: google