Hygge. Na szczęście

How to Hygge: The Nordic Secrets to a Happy Life
hygge, szczęście, skandynawia
poradniki
Miriam Fraser

Radosny przewodnik po tym, jak w pełni korzystać z życia. Hygge wynika z dążenia do prostoty, z chęci powrotu do podstaw. Hygge to bycie z innymi i przyglądanie się światu. To radość z prostych przyjemności, poczucie wspólnoty z bliskimi i znajomymi. To także zdrowy hedonizm i dystans do codzienności. Oznacza ono aktywność na świeżym powietrzu o każdej porze roku. Towarzyszą mu pyszne...

Radosny przewodnik po tym, jak w pełni korzystać z życia.

Hygge wynika z dążenia do prostoty, z chęci powrotu do podstaw. Hygge to bycie z innymi i przyglądanie się światu. To radość z prostych przyjemności, poczucie wspólnoty z bliskimi i znajomymi. To także zdrowy hedonizm i dystans do codzienności. Oznacza ono aktywność na świeżym powietrzu o każdej porze roku. Towarzyszą mu pyszne ciasta, świeczki i miękkie fotele. W hygge chodzi także o to, by codziennie robić coś miłego – dla innych i dla siebie. To jednocześnie uczucie i koncepcja kulturalna.

Signe Johansen, kucharka i autorka książek kulinarnych wykształcona w prestiżowej brytyjskiej szkole kucharskiej Leiths, zdradza tajniki skandynawskiego stylu życia i pokazuje, jak włączyć jego elementy do swojej codzienności.

W Hygge. Na szczęście znajdziecie:
– tajniki skandynawskiego stylu życia,
– rady, jak wykorzystać hygge niezależnie od miejsca zamieszkania,
– 50 przepisów na wyborne potrawy i oryginalne napoje,
– podpowiedzi, jak cieszyć się z kontaktu z naturą,
– opowieści o tym, czym jest fika i prawdziwe świętowanie w gronie najbliższych.

źródło opisu: http://www.burdaksiazki.pl/ksiazki,1,5,1166,hygge-na-szczescie.html

źródło okładki: http://www.burdaksiazki.pl/ksiazki,1,5,1166,hygge-na-szczescie.html

alienacja | 2017-03-27
Na półkach: 2017
Przeczytana: 24 marca 2017

W przypadku książek na temat Hygge, zetknęłam się albo z samymi oczywistościami, albo ze sprytnym przemycaniem informacji ogólnych, tuż obok tych właśnie oczywistości. Tu mamy opcję numer dwa - do tekstu, który mógłby zająć jakieś trzy strony, autorka dorzuciła sporo przepisów oraz zdjęć. I powtórzenia. Wszędzie i namolnie wpychane niemalże te same zdania raz na kilka akapitów. Na początku zdziwiło mnie ileż można wałkować o zaletach przebywania na świeżym powietrzu, a później okazało się, że można przez kilka rozdziałów z nieodłącznym "tak jak już wspomniałam...". Dodatkowo niektórych irytować może wyrysowany przez autorkę portret typowego Skandynawa, który jest zawsze tylko zaradny, aktywny i zdrowy. Raz czy dwa pojawia się drobna wzmianka, że Norwegia to nie jest raj na ziemi, ale w ostatecznym rozrachunku wypada to jakoś blado na tle tych wszystkich ochów i achów pani Johansen.

Wszelkie wydania na ten temat ogólnie plasują się dla mnie gdzieś na zasadzie niewiele mówiącego...

chiyome | 2017-07-02
Na półkach: Rok 2017
Przeczytana: 03 maja 2017

Autorka bardzo dużo pisze o jedzeniu, co nie mnie nie dziwi, w końcu jest kucharką. Choć, jak na mój gust, za dużo Nie zrobiła żadnych badań, aby dowiedzieć się więcej o tym, czym jest hygge i jak celebrują je inny Skandynawowie. Cały czas ona powtarza „skandynawskie hygge”, pisząc jedynie o kraju jej pochodzenia. Co więcej, wspomina jedynie o swoich doświadczeń, traktując swoje zdanie i punkt widzenia, jako jedyne i właściwe. To, co można wynieść z tej książki, to refleksja, że skoro nie pochodzisz ze Skandynawii, to nic nie zrozumiesz.

kretek | 2017-04-16
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 15 kwietnia 2017

Kolejna książka o hygge (w zeszłym roku ukazało się aż 9 książek o hygge w języku angielskim i sukcesywnie trafiają one na polski rynek wydawniczy), choć miałem wrażenie, że w przypadku tej książki słowo to w tytule, jak i treści zostało wepchnięte niejako na siłę (na fali mody/popularności).
Warto zaznaczyć, że Autorka jest pół Norweżką i pół Amerykanką, dodatkowo mieszka w Londynie (co o tyle ma znaczenie, że o samej Danii w książce jest niestety niewiele). Signe na początku używa terminu "skandynawskie hygge", który według mnie jest nieuprawniony. Hygge jest ewidentnie duńskie, choć oczywiście poszczególne jego elementy są również obecne w innych krajach skandynawskich, to jednak pomiędzy tymi krajami występują różnice, a często stosuje się w nich - na podobne praktyki - inne, rodzime określenia. Autorka pisze dość ogólnie o Skandynawii i podaje głównie przykłady z Norwegii (w tym nawet cytaty), zatem czytamy o przyrodzie, aktywnym wypoczynku (m.in. o jeździe/biegach na...

Papierowy Przyjaciel | 2017-06-17

Książka niedopracowana, zawiera dużo ogólników i powtórzeń. Sięgnęłam po nią w celu zapoznania się z pojęciem hygge i zaczerpnięcia inspiracji. Autorka poradziła sobie z przybliżeniem ogólnych zasad hygge, ale z dostarczeniem inspiracji raczej słabo.

Pełna recenzja na blogu Papierowy Przyjaciel

tekon | 2017-09-01