Aspergirls. Siła kobiet z zespołem Aspergera

Wydawnictwo: Harmonia Universalis
Aspergirls. Empowering Females with Asperger Syndrome
zespół Aspergera, autyzm
mad28

„Pozycja ta jest po części zbiorem wspomnień, po części – przeglądem badań, po części wreszcie – przewodnikiem po zespole Aspergera. Dzięki potoczystemu językowi, jakim została napisana, jest z jednej strony bardzo konkretna, z drugiej zaś – luźna i swobodna. Przede wszystkim jednak stanowi kompendium wiedzy dla wszystkich osób zainteresowanych tym, jak wygląda życie wykraczające poza to, co przyjęło się uznawać za normę. […] Nie wyobrażam sobie, że ktoś może przeczytać tę książkę i nie dojść do wniosku, że kobiety borykające się z wyzwaniami zespołu Aspergera są bohaterkami, a ich doświadczenia starczyłyby na wiele filmów. Aspergirls – jak wszyscy bohaterowie – mają swoje słabe punkty: bycie obiektem prześladowań, niską samoocenę, napady lęku, załamania, problemy z seksem i poczucie winy. Simone zajmuje się tymi kwestiami po kolei, dzieląc się wiedzą, pomagając w chwilach załamania, dając liczne wskazówki i kreśląc obrazy, które pomagają czytelniczkom wstać z kolan i iść ku szczęściu z podniesioną głową”.

Z Przedmowy Liane Holliday Willey Aspergirls.

Siła kobiet z zespołem Aspergera to książka dla każdej aspergirl i jej bliskich, lecz również dla osób, które naukowo lub zawodowo interesują się zespołem Aspergera. Rudy Simone dzieli się własnymi doświadczeniami i wiedzą, przywołuje też wspomnienia ponad trzydziestu kobiet, u których zdiagnozowano zaburzenia ze spektrum autyzmu, a także spostrzeżenia ich partnerów i rodziców.

źródło opisu: http://harmonia.edu.pl/pl/p/ASPERGIRLS/1215

źródło okładki: http://harmonia.edu.pl/pl/p/ASPERGIRLS/1215

sorensdaughter | 2017-04-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 06 kwietnia 2017

Ciekawa książka. Dla wszystkich tych, którzy chcą zobaczyć świat oczami osoby z zespołem Aspergera. Bezcenne dla matki dziewczynki z AS - wciąż za mało się mówi o tym, że AS u dziewczyn/kobiet wygląda jednak inaczej niż u chłopaków/mężczyzn.
Poleciałabym przede wszystkim rodzicom, ale także i nauczycielom, pedagogom i psychologom - szczególnie tym, którzy myślą, że jak np. dziewczyna z AS rozmawia z koleżankami, to oznacza, że jej błędnie postawiono diagnozę.
Ta książka łamie stereotypy i bardzo dobrze - kobiety z AS opowiadają jak to jest i że u każdej jest tak naprawdę trochę inaczej. Autorka kładzie mocno nacisk na to, że zespół Aspergera jest wspólny dla pewnej liczby osób i je łączy, ale każda osoba, każdy "przypadek" powinien być traktowany indywidualnie i że kluczem do rozwiązania wielu problemów jest podjęcie próby spojrzenia na świat oczami osoby z AS.
Dziewczyny/kobiety z AS to "siłaczki", dokonują ogromnego wysiłku funkcjonowania w świecie i akceptacji siebie i...

Rosiomak | 2017-10-23

Mam mieszane uczucia. Z jednej strony bardzo dobrze, że przetłumaczono na polski książkę o kobietach z Z.A. i dla kobiet z Z.A. Sama idea słuszna. Autorka zebrała też wiele wypowiedzi kobiet z Z.A., a każde osobiste doświadczenie jest bardzo cenne, by zrozumieć... Z drugiej, w książce znajdują się naprawdę straszliwe głupoty, które wydawnictwo puściło bez żadnego komentarza, a które mogą narobić konkretnych szkód. Innymi słowy, to NIE jest książka, którą można dać po prostu nastolatce z Z.A. Przykładowo, autorka pisze, by "naukowo" wytłumaczyć dziewczynie, czym jest okres: "przez trzy tygodnie macica napełnia się krwią, a w czwartym musi się oczyścić". Brrr... dzięki za taką edukację. Ja bym się przestraszyła, nie mówiąc już o tym, że to nie jest prawda. Znów o okresie: chrześcijanie zdaniem autorki uczą swoje dzieci, że miesiączka jest przekleństwem od Boga dla Ewy za jej grzech. Skąd to wzięła, nie wiadomo. Mamy w książce złą definicję mutyzmu wybiórczego, mamy coś o zdolnościach...

ravenstag | 2017-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2017

(Chcę tylko napisać, że strasznie mi przykro, że autorka, osoba z ZA uwierzyła w głupoty o tym, że "nie ma Teorii Umysłu", zamiast po prostu uznać, że jako młoda osoba była naiwna i niedoświadczona, jeśli chodzi o związki).

Angie | 2017-09-23
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam