Prasa Królestwa Polskiego w opinii władz cenzury rosyjskiej (1901-1914). Dokumenty

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Aspra-JR
9 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
#cenzura
historia
Maciej

Autorzy zgromadzili ważny i w zasadniczym zarysie nieznany dotąd badaczom materiał źródłowy. Sprawozdania szefów Warszawskiego Komitetu Cenzury (od 1906 r. Warszawskiego Komitetu ds. Druku), podobnie jak odrębnego cenzora łódzkiego (od 1906 r. samodzielnego inspektora ds. druku), sporządzane dla władz zwierzchnich w Petersburgu w latach 1901-1914, stanowią istotny przekaz i powód do rozważań nie tylko nad dziejami kontroli wydawnictw, lecz także nad problemami funkcjonowania administracji rosyjskiej w Kongresówce czy intensywnego w omawianym okresie życia politycznego i społecznego. Pozwalają spojrzeć na istotne kwestie i wydarzenia oczyma ważnych funkcjonariuszy reżimu, odtworzyć ich opcje polityczne i światopoglądowe. Wiele też mówią o samej prasie, zresztą nie tylko polskiej, ale także żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej. Stanowią przy tym swoisty rejestr problemów, którymi żyła ówczesna opinia publiczna.

dr hab., prof. UW Dariusz Kuźmina

Publikacja powstała we współpracy z Instytutem Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

źródło opisu: http://www.aspra.pl/katalog-wydawniczy/book/417

źródło okładki: http://www.aspra.pl/katalog-wydawniczy/book/417

Maciej | 2017-02-19
Przeczytana: 10 stycznia 2017

Pozycja ta jest zbiorem raportów cenzury rosyjskiej z lat 1901-1914 i prezentuje ona pracę oraz problemy z jakimi ówczesne władze kontroli druku borykaly się w Królestwie Polskim. Praca ta jest bardzo cennym źródłem dla badaczy prasy i druków wydawanych na ziemiach polskich. Raporty w sposób wyczerpujący i krótki omawiają ideologię oraz tematy poruszane przez prasę warszawska oraz lodzka, a także podejście władz carskich do wszelkich wydawnictw. Raporty przetłumaczone na język polski pochodzą z archiwum w Petersburgu i Archiwum akt dawnych w Warszawie. Oceniam tę pozycję bardzo wysoko. Jest to pozycja bardzo cenna dla badaczy epoki. Sam korzystając z niej w trakcie prac nad pracą licencjacka, czerpalem wiele wiadomości na temat postrzegania i oceny prasy a także charakteru cenzorow dokonujących kontroli.

Na półkach