Migdały w kolorze indygo

źródło okładki: wydawnictwo KryWaj

WeronikaStępkowska | 2017-02-19
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Poezja

"Mieć najedzone oczy"

... i nie tylko oczy - frazy takie, jak: "cynamonem na języku cucisz we mnie wulkan", "wzdłuż cypla szczeniaki rozmnażają pianę", "białe na białym - park przypomina bezę" pokazują całą możliwą zmysłową żywiołowość codzienności. Przyroda i cywilizacja splatają się w tomiku w naturalne i sugestywne 'warkocze słów' - "ciepłowody", "ciepłostany", "ornitografy", "wierszokosy",... Obrazowość lirycznych opisów dopełniają humor, nostalgia i ciepło, znajdujące swój wyraz w nastrojowych pasażach, np.:

"Pamiętam,

wrzesieńniało, kiedy pajęczyła się bieda -
i dziób, i sól w chusteczce,
ciotczyna cisza głębsza od kamiennej studni.
Myślałam: wystarczy zmienić pigment ptakom,
prośba o jaśniejszą farbę pióra.

A chłopcy poszli wsadzać patyki w ciemne. Zawracają
chmurę".

Poezja "czysta jak skurcz, z którego wyszliśmy".

Na półkach