Polacy w Meksyku i Ameryce Środkowej

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
3 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
popularnonaukowa

...autorka przedstawiła zarówno dzieje wybitnych naszych rodaków, jak i osób mniej znanych, ich działalność na terenie Meksyku, Ameryki Centralnej oraz wysp Wielkich i Małych Antyli, urozmaicając narrację barwnymi opisami poszczególnych krajów i kultury ich mieszkańców, pióra polskich wędrowców

źródło opisu: okładka

książek: 1904
Wojciech Gołębiewski | 2017-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2017

Maria Teresa Paradowska (1932 – 2011) - profesor nauk humanistycznych, historyk, etnolog i etnograf. Na LC znajduję jej cztery książki - opinii 0, wprowadzam omawianą wraz z opinią, doprowadzając do stanu 5 książek - 1 opinia.
We „Wstępie” czytam (s. 6):
„Jak dotychczas bowiem nie ma w naszej literaturze całościowego opracowania zagadnień związanych z podróżami czy też pobytem stałym Polaków na obszarach Meksyku i Ameryki Środkowej. Napisane dotąd artykuły czy książki dotyczą bądź pewnego okresu działalności polskiej w jednym z krajów środkowoamerykańskich lub w kilku z nich, bądź zajmują się poczynaniami jednego z Polaków na tych terenach, czy wreszcie całością losów Polaków, ale tylko w jednym z tych krajów....”

Bardzo skomplikowane te przedstawione opcje, a mnie tymczasem dręczy „głupie” pytanie: czy wspomniane „całościowe” opracowanie jest potrzebne, a ...

Pampa | 2017-09-04
Na półkach: Meksyk, Chcę przeczytać