Album lubelski Wędrówki po dawnym i współczesnym mieście

Wydawnictwo: AD REM Agencja Reklamy i Wydawnictwo s.c. Leszek Dulik, Waldemar Golec
albumy
Oczytany

Lublin jest pięknym miastem o bogatej historii. W albumie przypominamy jak wyglądało nasze miasto na przestrzeni ostatnich stu lat. Jego dzieje pokazujemy poprzez zestawienie ze sobą zdjęć archiwalnych i współczesnych. Tytuł Album lubelski jest nawiązaniem do publikacji Album lubelskie z połowy XIX wieku, który zawierał litografie Adama Lerue przedstawiające min. wygląd ówczesnego Lublina. Dokonując wyboru zdjęć pokazujemy nie tylko piękne i ciekawa miejsca, ale również żywe, tętniące życiem miasto. Poprzez przypomnienie wielkich wydarzeń, które się tu rozegrały, przybliżamy dawnych mieszkańców, którzy w nich uczestniczyli.

Publikacja ma charakter unikatowy, gromadzi całą ikonografię Lublina od końca XIX wieku. Poprzez umieszczenie we wstępie wielkich „portretów” miasta: - ryciny Obraz miasta Lublina w Królestwie Polskim A. Hogenberga z 1618 roku, Pożaru miasta Lublina w 1719 roku, obrazu Wjazd generała Zajączka do Lublina w 1826 roku Filippa Dombecka perspektywa czasowa rozszerza się do 400 lat. Obraz miasta uzupełniają litografie Gersona, Lerue, Pilińskiego, Wyczółkowskiego.

A Lublin miał wielkie szczęście do wybitnych fotografów, którzy pozostawili sugestywny obraz przszłości. W albumie reprodukujemy zdjęcia: Henryka Poddębskiego, Jana Bułhaka, Ludwika i Edwarda Hartwigów, Stanisława Magierskiego, Stefana Kiełszni, Zugminta Dobkiewicza, Jerzego Szandomirskiego.

Album zawiera 424 zdjęcia, z czego 2/3 to zdjęcia archiwalne, a większość z nich nie była nigdy publikowana. Najstarsze zdjęcia pochodzą z końca XIX wieku. Wszystkie zdjęcia współczesne wykonaliśmy sami. Postawiliśmy sobie ambitny cel ponownego sfotografowania Lublina. Album ukazuje miasto takie, jakim było w 2008 roku.

Przygotowując publikację przejrzeliśmy ponad 50 tys. zdjęć znajdujących się w najważniejszych archiwach Lublina, Warszawy i Krakowa. Wśród fotografii jest kilka prawdziwych „białych kruków”, np.: manifestacja patriotyczna z 1905 roku, odsłonięcie pomnika Konstytucji 3 maja, budynek Wielkiej Synagogi przy ulicy Jatecznej, cmentarz żydowski na Wieniawie, Jeszywas Chachmej Lublin, sobór prawosławny na placu Litewskim.

Za pośrednictwem fotografii przybliżamy dzieje najpiękniejszych i najważniejszych miejsc w Lublinie. Często w opowieści o losach budynków, ulic, dzielnic pojawia się miniaturowa fabuła. Można ją dostrzec w prezentowaniu takich np. miejsc jak plac Litewski, ulica Szeroka, Wielka Synagoga.

Bogata przeszłość Lublina przejawia się między innymi w jego wielokulturowości, która była przez wieki cechą charakterystyczną miasta. W Lublinie przez stulecia żyli obok siebie Polacy, Żydzi, Rosjanie, Niemcy, Ormianie. Symbolem tego dawnego miasta są kościoły, cerkwie i synagogi.

A W publikacji przypominamy doniosłą rolę instytucji oświatowych, które w naszym mieście działały. Niektóre miały zasięg lokalny, inne ogólnopolski lub światowy. Przykładem są wyższe uczelnie: Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uczelnia Mędrców Lublina (Jeszywas Chachmej Lublin), Bobolanum, UMCS.

źródło opisu: http://www.adrem.lublin.pl/adrembooks/albumlubelski.html

źródło okładki: http://www.adrem.lublin.pl/adrembooks/albumlubelski.html