Chłopiec i jego czołg

Wydawnictwo: ISA

Planeta Nowe Kaszuby była kiedyś gazowym olbrzymem, ale kiedy jej słońce zamieniło się w supernową, wszystkie lekkie pierwiastki uleciały w przestrzeń. Pozostała jedynie bryła metali ciężkich o temperaturze ośmiu tysięcy stopni. Pierwsza na powierzchni ostygła warstwa wolframu, potem kolejne, aż do rtęciowego jądra. Słońce tymczasem stało się pulsarem, wypalającym powierzchnię planety swoim zabójczym promieniowaniem. Mieszkańcy Nowych Kaszub żyli wewnątrz swojego świata, w tunelach, wywierconych w grubej na tysiąc stóp warstwie czystego złota...

"Chłopiec i jego czołg" to "Czterech pancernych i pies" o lekkim zabarwieniu erotycznym w kosmosie. Jeżeli ktoś chciałby poznać szybciej co się stanie (w kryminałach jest to określanie "Kto zabił?") czytając końcówkę nie będzie wiedział o co chodzi. Dlatego warto czytać od początku i nie przeskakiwać między rozdziałami.
Książka w rękopisie powstawała jeszcze w latach '80 i już wtedy zawierała w sobie historyczny realizm jaki rozpoczął się w latach '90 kiedy to rozpoczęła się wojna domowa w Jugosławii. O czym mówię? O wojnie w Jugosławii. Dopiero po pewnym czasie autor był wstanie napisać ją od nowa i wydać. Szczerze mówiąc to była całkiem spora prekognicja w jego wydaniu.
Także mamy tu wojnę, a także to co my nazywamy Unią Europejską i jest znienawidzonym przez wszystkich tworem. Planeta Nowe Kaszuby zaś robi wszystko, żeby jakoś przeżyć i jeszcze zarobić.
Autor w bardzo przestępny sposób wyjaśnia to w jaki sposób doszło do wojny w Jugosławii.
Jeżeli chodzi o zabarwienie...

| 2014-03-29
Przeczytana: 27 marca 2014

zapraszam na fanpage i bloga: https://www.facebook.com/rownolegleswiaty

Leo Frankowski to pisarz zupełnie nieznany w Polsce. Na nasz język przetłumaczono tylko jedną jego książkę, militarne sci-fi "Chłopiec i jego czołg". Jest to o tyle zastanawiające, że Leo Frankowski jest Polakiem z pochodzenia, a jego debiut literacki, wydana w 1986 roku powieść "The Cross Time Engineer", opowiada o przygodach dwudziestowiecznego polskiego inżyniera, w tajemniczych okolicznościach przeniesionego do XIII wieku. Wykorzystuje tam swoją współczesną wiedzę, aby pokonać ówczesnych wrogów Polski i uczynić z niej dominujący na arenie międzynarodowej kraj. Cykl dorobił się ośmiu tomów i cieszył się ponoć sporą popularnością w USA.
Powieść "Chłopiec i jego czołg" kariery w Polsce nie zrobiła, co może tłumaczyć dlaczego nie ukazały się u nas inne książki autora. Spowodowane może być to w pewnym stopniu brzydką, tandetną, kiczowatą wręcz okładką, przywodzącą na myśl...

Gron | 2012-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2012

Genialna książka. Myślę, że każdy szanujący się fan sci-fi powinien mieć ją 'zaliczoną'. Podejrzewam, że będzie to jedna z niewielu książek do których z chęcią będę powracać! Koniec minął mi jednak zbyt szybko. Cholernie wciągająca lektura.

Sławomir | 2015-04-20
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 19 kwietnia 2015

Za infantylnym, idiotycznym tytułem, kryje się całkiem udana książka. Jeśli ktoś spodziewa się wielkich batalistycznych scen to raczej zawiedzie się. Myślę, że to głównie książka o naturze rzeczywistości oraz istocie człowieczeństwa. Choć oczywiście nie jest to jakiś traktat filozoficzny. Spokojnie, to nadal książka SF i to całkiem niezła w tej warstwie. Na uwagę też zasługuje fakt przeniesienia konfliktu z końca ubiegłego wieku na inną planetę. Bardzo ciekawy pomysł.
Podsumowując jest to bardzo fajne SF, nie sztampowe, dobrze napisane i dobrze przetłumaczone. Tylko ten debilny tytuł może zrazić ewentualnego czytelnika. A może ma przyciągnąć kogoś mniej ogarniętego intelektualnie i coś mu postarać się do tego łba włożyć? A to wtedy przepraszam:)

macko | 2013-04-18
Przeczytana: 01 maja 2013

książka w stylu lekka, łatwa i przyjemna sci-fi

Hipis | 2015-11-18
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 27 stycznia 2016

Nie polecam, ale w tłumie ujdzie.

Aleksander | 2016-06-15
Przeczytana: 13 czerwca 2016