Stroiciel grzebieni

Wydawnictwo: Rozpisani.pl, Grupa PWN
satyra
Yerba

Opowiadanie przenosi czytelnika w obszar znajdujący się tuż za granicą życia. Umrzeć jest stosunkowo łatwo, ale zapewnienie sobie komfortu na tamtym świecie czasami może być nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza gdy zostało się pomyłkowo pochowanym na podhalańskim cmentarzu zamiast w rodzinnym Krakowie. Tadeuszowi - głównej postaci tej opowieści - przydarzyła się właśnie taka historia. Na dobrą sprawę mógłby się z tym pogodzić, gdyby nie pewien wyjątkowo irytujący szczegół, który nie pozwala mu spoczywać w pokoju. Próby zaradzenia tej sytuacji rodzą całą serię niezwykłych zdarzeń powodujących, że można się przewrócić w grobie - oczywiście ze śmiechu.

"Stroiciel grzebieni" to książka z pięknym widokiem na Tatry, humorem nie tylko w czarnym kolorze, góralskim folklorem w tle, urną z prochami w roli głównej, eschatologiczną refleksją i "jazdą bez trzymanki" zakopianką na trasie Murzasichle-Kraków.

Krzysztof Niedźwiedzki - twórca teatralno-kabaretowej grupy Formacja Chatelet, redaktor humorystycznego pisma "Nowy Pompon", autor i reżyser sztuk teatralnych "Atrament dla leworęcznych", "Święci tego tygodnia" i "Teatr telewizji" wystawianych w krakowskim Teatrze KTO, autor powieści "Elora - bajka nie tylko dla dorosłych". Zwycięzca konkursu literackiego "Wydaj wszystkich swoich bohaterów"

źródło opisu: http://bonito.pl/k-90602157-stroiciel-grzebieni

źródło okładki: http://bonito.pl/k-90602157-stroiciel-grzebieni

allison | 2017-03-09
Przeczytana: 08 marca 2017

„Stroiciel grzebieni” Krzysztofa Niedźwiedzkiego to gratka dla miłośników czarnego humoru, groteski i absurdu.

Główny bohater, Tadeusz, ma pecha i umiera.
Na tym jednak nie kończą się jego kłopoty. Co więcej – one się dopiero zaczynają, gdyż przez pomyłkę prochy Tadka trafiły do urny jakiegoś górala i zamiast na krakowskim cmentarzu, zostały pochowane w miejscowości Murzasichle.
Teoretycznie zmarłemu nie powinno to zrobić wielkiej różnicy, ale dla Tadeusza ma ogromne znaczenie, gdyż codziennie nad jego mogiłą koncertuje góralska kapela. Chłopaki ostro rżną na skrzypkach, fałszują i głośno śpiewają, a Tadeusz nie znosi takiej muzyki, więc przeżywa prawdziwe katusze. Nie pomaga nawet interwencja żony ani wizyta u zarządcy cmentarza, bo muzycy obiecali grać nad grobem swego znajomka. Są honorni i nie przeszkadza im, że w mogile spoczywają prochy kogoś innego…

W tym tonie utrzymane jest całe opowiadanie. Treść aż kipi od absurdalnych pomysłów, dowcipnych dialogów i zabawnych...

Yerba | 2017-02-17
Przeczytana: 16 lutego 2017

Świetna propozycja dla sympatyków krótkiej formy. Ciekawie, wesoło, z dobrym tempem. Sztuka operowania absurdalnym humorem opanowana do perfekcji. Czysta przyjemność!

Iliana | 2017-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2017

Książka przypadła mi niezwykle do gustu. Trochę balansująca na granicy absurdu, tragikomedii, czarnego humoru. Dotykająca sfery śmierci. Innych wątków religijnych, poza jednym, nie znajdziecie, a razem z bohaterem, który umarł powrócicie na ziemię. W jakim celu?

Książka nie jest jakichś niebotycznych rozmiarów, wydana w formie opowiadania, którego następnie autor wykorzystał do stworzenia sztuki teatralnej, wystawionej w krakowskim Teatrze KTO. Premiera spektaklu odbyła się 26 lutego. Na końcu książki znajdziecie czarno – białe zdjęcia z prób.

„Stroiciel grzebieni” Krzysztofa Niedźwiedzkiego to przede wszystkim forma oszczędnego tworzenia historii, które budują napięcie i pozwalają na chwilę głębszej refleksji. Napisałam, że oprócz jednego wątku religijnego, więcej ich nie znajdziecie. Jaki to wątek? Zmartwychwstania? Tak, powstania i powrotu na ziemię. Trochę dziwne, zastanawiające, niemożliwe? Owszem, ale w książkach i wyobrażeniach autora wszystko jest możliwe.

Całość...

Anna | 2017-03-31
Przeczytana: 28 lutego 2017

Bardzo ciekawa książka, aż szkoda, że taka krótka. "Stroiciel grzebienie" to krótkie opowiadanie o tym, że życie po śmierci też nie jest łatwe. Tadeusz trafia przez pomyłkę na góralski cmentarz, gdzie nad grobem przygrywa mu miejscowa kapela. Postanawia zrobić coś z tym, aby mieć spokój wieczny. To opowiadanie, gdzie zaświaty mieszają się z rzeczywistością.
Naprawdę dobrze napisana książka z dużą ilością humoru.

Leśna_czytelnia | 2017-03-09
krzykart | 2017-05-09