Hematopoetyczne komórki macierzyste - pytania i odpowiedzi.

Wydawnictwo: MedPharm Polska
zdrowie, medycyna

Chcielibyśmy przedstawić czytelnikom przegląd aktualnych wyników i perspektywy rozwoju w zakresie badań komórek macierzystych. W naszej książce skoncentrujemy się przede wszystkim na dojrzałych komórkach macierzystych układu hematopoetycznego, ponieważ od blisko trzydziestu lat przy ich zastosowaniu przeprowadza się skuteczne terapie komórkowe. Oczywiście, będziemy zajmować się również kwestiami dotyczącymi embrionalnych komórek macierzystych i wyjaśniać aspekty medycyny regeneracyjnej. Dotyczy to zwłaszcza pytań o możliwości zastępowania starych lub chorych tkanek bądź powstawania nowych dzięki zdrowym komórkom macierzystym. Obecny stan wiedzy przedstawiony został w formie pytań i odpowiedzi, co ułatwi zapoznanie się z treścią książki. Nie zakładamy, że wszystko będzie w pełni zrozumiałe. Chcielibyśmy raczej zainteresować czytelników różnorodnymi problemami dotyczącymi badań i leczenia komórkami macierzystymi. Na końcu książki umieściliśmy bibliografię, która obejmuje zarówno cytowaną w tekście literaturę, jak i artykuły przeglądowe dotyczące poruszanych tematów. Książka ta przedstawia aktualny przegląd wiedzy na temat biologii komórek macierzystych i ich wykorzystania w hematologii, onkologii, transplantologii oraz medycynie regeneracyjnej. Jest skierowana nie tylko do lekarzy wszystkich specjalności i do studentów, ale również do przeciętnego czytelnika zainteresowanego tematyką komórek macierzystych, w tym do pacjentów klinik hematologii i transplantacji szpiku.