Rozumienie historii

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
historia
Anna

Wyjaśnianie, czyli szukanie odpowiedzi na pytanie "dlaczego", jest samym sercem nauki; jest również głównym zadaniem historii. Tylko przez wyjaśnianie uzyskujemy stan rozumienia, choć niektórzy sądzą, że to przez rozumienie uzyskuje sie wyjaśnienie. Chciałem, aby sprawy metody wyjaśniania, teorii dziejów oraz procesów myślowych historyka stopiły się w jedną całość, tak jak to rzeczywiście występuje w badaniu. Można to uznać za próbę lub propozycję pewnego "zaatakowania" problemu. Sprawa ma znaczenie kluczowe, tylko bowiem zdanie sobie sprawy ze struktury wyjaśniania historycznego umożliwia pełniejsze rozumienie dziejów, rozwijanie myślenia historycznego i postęp nauki historycznej.

źródło opisu: PIW, 1978

źródło okładki: zdjęcie autorskie