Druga strona anioła

Oliwia Szadkowska Wydawnictwo: Psychoskok fantasy, science fiction
Psychoskok
2017-02-27
2017-02-27
fantasy Oliwia Szadkowska druga strona anioła dla młodzieży Psychoskok science fiction

Życie bywa bardzo zaskakujące. Czasem pozornie nic nie znaczący drobiazg może okazać się kluczowy. Dlatego warto doceniać każdą chwilę. Cieszyć się tym, co jest, zamiast wybiegać myślami gdzieś daleko w przyszłość. A najważniejsze jest to, by kochać i umieć okazywać swoje uczucia na co dzień. Bo nigdy nie wiadomo, co przyniesie jutro... Ann, zwykła nastolatka, miała okazję się o tym przekonać. W mgnieniu oka jej zwykłe życie zamieniło się w niesamowitą i pouczającą przygodę. Odkrywając tajemniczy, mistyczny świat aniołów, bohaterka poznaje również pewne prawdy życiowe. O których - choć wydają się oczywiste - zdarza się ludziom zapominać.

Kiedy decydowałam się na przeczytanie tej książki, myślałam, że będzie to typowo młodzieżowa lektura. Lekka, przyjemna, z nutką młodzieńczego romansu i odrobiną fantazji w tle. Oliwia Szadkowska zupełnie mnie zaskoczyła! Stworzyła kawał niesamowitej historii, która ujmuje czytelnika wnikliwością i dojrzałym spojrzeniem na ludzkie życie. I chociaż młodzieńcze zauroczenie rzeczywiście pojawia się na kartach powieści, to nie ono jest najistotniejsze. Autorka poszła krok dalej, przedstawiając różne oblicza miłości i dotykając tematów związanych z przebaczeniem i śmiercią.

Zdecydowanie duży plus za fabułę! Anielskie motywy są często wykorzystywane w sztuce i literaturze, ale do tej pory nie trafiłam na tak ciekawą interpretację. Oliwia Szadkowska pokazuje czytelnikowi swoją wizję świata aniołów, która nieco się różni od tej opisanej w Biblii (choć częściowo do niej nawiązuje). Najbardziej spodobała mi się przedstawiona w powieści hierarchia aniołów. Te dobre to oczywista oczywistość, podobnie jak upadłe. Ale przeklęte? Świetny pomysł, który został umiejętnie wykorzystany. Autorka nakreśliła wszystko na tyle szczegółowo, że bez problemu można sobie ten mistyczny świat wyobrazić. Poruszyły mnie również historie poszczególnych aniołów. Ich bolesne doświadczenia z przeszłości oraz wrażliwość, często skrywana pod maską zaciętości i surowości. Zwierzenia tych postaci nadają książce wyjątkowego charakteru.

Kolejnym atutem jest prosty, lekki i dynamiczny język. Książkę czyta się niezwykle szybko! Barwne opisy pozwalają zobaczyć wszystko oczyma wyobraźni. Każde kolejne wydarzenie pobudza ciekawość czytelnika i zmusza go do przewrócenia kolejnej strony. Autorka umiejętnie rozdysponowała emocje między opisy zdarzeń i dialogi. Niektóre wymiany zdań między bohaterami, a zwłaszcza te między Ann i Kupidynem, wywołują szeroki, niewymuszony uśmiech na twarzy.

Jeśli zastanawiacie się, czy wśród tych wszystkich zalet odnalazłam jakieś wady, odpowiem - owszem. Momentami kuleje stylistyka. Gdzieniegdzie brakuje przecinków, a nieraz jest ich za dużo. Niektóre zdania rozłożyły mnie na łopatki, jeśli chodzi o poprawną konstrukcję. To jednak nie jest przeszkoda nie do pokonania - tam, gdzie zawodzi stylistyka, do akcji wkracza logika ☺. Po prostu te słabsze frazy (na szczęście naliczyłam ich tylko kilka) bez problemu da się zrozumieć, biorąc pod uwagę cały kontekst. Tutaj jedno wynika z drugiego, zatem nie tak łatwo się pogubić.

Uważam, że "Druga strona Anioła" jest udaną książką. To poruszająca historia o miłości, przebaczeniu, walce o prawdę, życiu i śmierci. Pełna dojrzałych przemyśleń i refleksji, które zapadają w pamięci. Jeśli szukacie czegoś innego, niecodziennego, co zahacza o tematy metafizyczne, to powieść Oliwii Szadkowskiej z pewnością was zaciekawi. Polecam ją zwłaszcza młodym ludziom, którzy doświadczyli niedowartościowania ze strony rodziców (bądź rodzica). Być może ta książka udzieli wam wskazówek lub stanie się inspiracją.

Źródło: www.halmanowa.pl

Książka naprawdę godna plecenia

Oliwia Szadkowska napisała niezwykłą, naznaczoną anielską obecnością historię o miłości i poszukiwaniu szczęścia. Sięgając po „Druga stronę anioła” na moment oderwiemy się od szarej rzeczywistości, by przemierzając mistyczną przestrzeń zrozumieć, że każdy anioł ma swoje drugie „ja”.

Myślę, że"Druga strona anioła" pozytywnie zaskoczy nawet tych, którzy przeczytali już nie jedną książkę z aniołami w tle.

Książka naprawdę godna plecenia

Myślę, że"Druga strona anioła" pozytywnie zaskoczy nawet...

Ann to nastoletnia bohaterka książki ,,Druga strona Anioła” Oliwii Szadkowskiej. Jest ona zwyczajną nastolatką, która, jak na pierwszy rzut oka się wydaje, ma kochającą rodzinę i prowadzi poukładane życie. Jednak, co można zresztą wywnioskować po tytule, nie do końca tak właśnie jest. Pewnego dnia jej życie zmienia się o 180 stopni za sprawą niezwykłej wizyty nikogo innego niż Anioła, Kupidyna. Kupidyn wprowadza Ann w świat Szkoły Aniołów, a sama nastolatka poznaje zapierające dech w piersiach życiowe historie każdego z jej członków. Dlaczego jednak tylko ona została tak wyróżniona, aby kontaktować się ze światem nadprzyrodzonym? Czy znajomość z Kupidynem przerodzi się w coś więcej niż anielsko-ludzką przyjaźń? I wreszcie – czy Anioły mogą się kojarzyć tylko z niewinnością i delikatnością?

,,Druga strona Anioła” Oliwii Szadkowskiej to książka, która z pewnością trzyma czytelnika w napięciu do samego końca. Pomysłowa fabuła, szybkie zwroty akcji i oczywiście niezwykłe kreacje bohaterów sprawiają, że chce się powiedzieć: ,,Trzy razy TAK!”. Autorka w niecodzienny sposób połączyła dwa światy – ludzki i anielski, a dzięki takiemu zabiegowi zaraz po lekturze książki nasuwa się na myśl jedno zasadnicze pytanie: ,,Czy rzeczywiście istnieją Anioły?”. Historia Ann i Kupidyna wzbudza bowiem różne emocje – radość, smutek, zdenerwowanie, żal, ekscytację i wzruszenie. Różnie można zinterpretować wiele sytuacji, o których mowa jest w książce, jednak jest to jej plus. Każdy przeczyta tę opowieść inaczej, każdy na swój sposób odkryje drugą stronę Anioła.

W życiu nie wszystko musi mieć sens, aby mogło dziać się naprawdę. To właśnie przydarzyło się Ann, zwykłej, niczym niewyróżniającej się nastolatce, która poznaje zupełnie inną rzeczywistość. Dzięki niej odkrywa głęboko ukryte, choć nietrudne prawdy życiowe. Jednak z nimi jej życie wcale nie jest łatwiejsze… Kim tak naprawdę jest Anna i co jest prawdziwym celem jej życia?

Sięgając po Drugą stronę Anioła, nastawiałam się na lekką książkę młodzieżową z fantastyką w tle… Trochę miłości i młodzieńczego romansu, aniołki, czary-mary i cała historia – przyjemnym było rozczarowanie, iż historia opisana w książce do ckliwego romansu młodzieżowego nie należy…

Zacznę jednak od jednego mankamentu książki, a jest nim stylistyka. W niektórych zdaniach brakowało znaków interpunkcyjnych. Inne zaś były nie do końca logicznie skonstruowane (przynajmniej nie dla mnie),a jeszcze inne oznaczały się mnogością czasowników – Wstałam, wzięłam prysznic, pościeliłam łóżko, zjadłam śniadanie, założyłam kurtkę i wyszłam do szkoły – mniej więcej w tym klimacie. Zdecydowanie część takich tworów można było skrócić bądź ująć inaczej… tak jak opisy, m.in. opis pokoju głównej bohaterki – czy rzeczywiście był on aż tak istotny, jeśli chodzi o szczegóły? Innymi słowami, krócej i byłoby idealnie.

Przechodząc do plusów, autorce nie można odmówić pomysłu na fabułę zbudowanego wokół motywu aniołów. Książek z aniołami w tle czytałam wiele, w przeróżnych kompilacjach, a mało które ich wydanie przypadło mi do gustu. W przypadku Drugiej strony Anioła urzekło mnie to, jak Oliwia Szadkowska ukazała „klasyfikację” aniołów, ich zadania, a także poszczególne historie tych bytów, które wkroczyły w życie Anny, jak i samą jej rolę w całej tej anielskiej historii. Autorka dopracował to, co do najmniejszego szczegółu, dzięki czemu książka zyskała głębie i swoisty charakter.

Historia oscyluje na granicy walki dobra ze złem. Nic w życiu Anny nie jest oczywiste, a to, co wydaje się prawdą jedyną i niepodważalną na pierwszy rzut oka, w rzeczywistości nie zawsze nią jest… przynajmniej nie do końca. Główna bohaterka zmuszona jest do analizowania wszelkich informacji, jakie związane są z jej wyjątkowością i aniołami oraz podejmować decyzję, komu i w co uwierzy i co ostatecznie zrobi, bo nic do końca nie jest ani czarne, ani białe… a każda decyzja niesie za sobą pewne konsekwencje.

Oczywiście, jak przystało na książkę o aniołach, nie mogło zabraknąć miłości. Miłości kobiety do mężczyzny, człowieka względem innego człowieka, czy też miłości pokładanej w wierze w Boga, umiejętności wybaczania i śmierci… sprawach istotnych w życiu każdej jednostki.

Autorka porusza w książce także pewne niedowartościowanie dziecka przez rodzica, poczucie braku miłości i akceptacji, które na pierwszy rzut oka mogą stwarzać mylny obraz, jakoby rodzic nie kochał swojego dziecka i nie akceptował go takim, jakie jest… lecz, jak powszechnie wiadomo, nie każdy potrafi okazywać uczucia, a by „odczarować” mylne wrażenie, czasem może być za późno… za późno na cokolwiek…

Podsumowując: Druga strona Anioła to niewątpliwie ciekawa lektura, którą pomimo pewnych błędów stylistycznych, czyta się niezmiernie szybko, a przede wszystkim z przyjemnością. Akcja jest dynamiczna, pełna tajemnic, które wciągają czytelnika, a zakończenie pozostawia pewien niedosyt… Historia zwykłej dziewczyny, która okazała się nie do końca zwykłą. Historia o miłości, odnajdywaniu prawdy, życiu, śmierci i przebaczeniu… Warta spędzenia nad nią kilku godzin…

Polecam!

Motyw Anioła bardzo często występuje w literaturze, sztuce, muzyce. Stanowi również ważny motyw religijny i malarski. Bardzo często jest on utożsamiany z rolą Anioła Stróża, opiekuna, strażnika, czy istotą fantastyczną. Spotykamy się z nim również w powieści Oliwii Szadowskiej „Druga strona Anioła”. Przyznam, że początkowo czytając opis miałam nadzieję na gorący romans między głównymi bohaterami. Wątek ten został poprowadzony nieco inaczej niż się spodziewałam. Ale czy książka mnie zawiodła. Oczywiście, że nie.

Główną bohaterką jest Anna- dobra córka i uczennica. Cały swój czas poświęca na naukę i książki. Posiada oddaną przyjaciółkę Lilkę. Nie jest osobą cieszącą się popularnością w szkole. Można by powiedzieć, że wiedzie zwykłe, niczym się nie wyróżniające życie. Wszystko ulega zmianie, gdy na jej drodze pojawia się Kupidyn i od razu między tym dwojgiem zaczyna iskrzyć. Wkrótce dziewczyna dowiaduje się, że została „wybrana”. Jak dalej potoczą się jej losy? Co szykuje dla niej przyszłość?

Intryguje już sam początek powieści. Przedstawiony został sen głównej bohaterki, w którym Czarny Anioł przepowiada jej, że wkrótce umrze. Rozbudza on jeszcze bardziej ciekawość czytelnika i zachęca do dalszej lektury. Autorka w umiejętny sposób łączy elementy realistyczne z fantastycznymi. Poznajemy życie Ann oraz świat Aniołów, jego zasady, strukturę…

Razem z kolejnymi stronami wraz z główną bohaterką odkrywamy sekrety i tajemnice Szkoły Aniołów. Nie wiemy do końca, kto kłamie, a kto mówi prawdę. Zgłębimy wiedzę na temat ich ziemskiego życia. Niektóre historie są wręcz zaskakujące. Nie wszyscy z nich byli uczciwi i dobrzy w trakcie ziemskiej egzystencji. Każda z tych istot żyła w zupełnie innych czasach, różni ich również sposób, w jaki ponieśli śmierć.

To także opowieść o stawianych wymaganiach i oczekiwaniach ojca względem córki. Ojciec Ani, mimo najlepszych wyników dziewczyny w szkole, nigdy nie jest z niej zadowolony. Oczekuje od niej coraz więcej i więcej. Dziewczyna uważa, że jej nie kocha. Ale czy na pewno?

Plastyczny, a zarazem prosty język sprawia, że książkę czyta się szybko i przyjemnie. Do tego ciekawe opisy i opowiadania, opisujące losy Aniołów, które przykuwają uwagę czytelnika. Dialogii przepełnione są wieloma emocjami, a wymiana zdań między Anną, a Kupidynem obfituje w dowcip, sarkazm, ironię.

Podsumowując „Druga strona Anioła” to świetna lektura, po którą warto sięgnąć i zagłębić się w rzeczywistość stworzoną przez autorkę. Przenosi ona nas w ciekawy świat Aniołów, świat, w którym wszystko jest możliwe.

Powieść polecam i zachęcam do lektury.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Psychoskok.

ksiazkowyswiatmoniki.blogspot.com

• Literatura młodzieżowa