Pielęgniarstwo w chirurgii. - Kapała Wojciech

Wydawnictwo: Czelej
zdrowie, medycyna

Przygotowanie pacjenta do zabiegu operacyjnego oraz opieka pozabiegowa obejmują zarówno sferę psychiczną, jak i fizyczną. To jak prawidłowo zaopiekować się pacjentem zostało przedstawione w tej publikacji. Przedstawiono m.in. przygotowanie chorego do zabiegu operacyjnego, powikłania operacyjne, opieka pielęgniarska i ocena stanu chorego bezpośrednio po zabiegu operacyjnym, ryzyko zakażeń na oddziale, opieka medyczna nad chorym na cukrzycę w okresie okołooperacyjnym, nad człowiekiem starszym, usprawnianie po zabiegach operacyjnych, kaniulacja obwodowych naczyń żylnych, leczenie żywieniowe enteralne i drogą naczyń żylnych, błędy przedlaboratoryjne w praktyce pielęgniarskiej oraz pobieranie krwi do analiz laboratoryjnych. Na uwagę zasługuje również omówienie zagadnień związanych z opieką pielęgniarską w wybranych jednostkach chorobowych, m.in. po operacji tarczycy, żylaków kończyn dolnych, chorego z zakrzepowym zapaleniem żył, z krwawieniem z przewodu pokarmowego, stomią jelitową, ostrym zapaleniem trzustki, chorego po resekcji żołądka, urazie czaszkowo-mózgowym itd. Na końcu podręcznika zamieszczono Dodatek, w którym zaprezentowano m.in. najczęściej używane terminy medyczne w chirurgii ogólnej, skale ryzyka powstania odleżyn, dobowy bilans wodny u osoby dorosłej, kryteria wezwania zespołu ratunkowego szpitala.

aldi75 | 2012-03-13