Nadzieja pokonanych

Tłumaczenie: Lucyna Targosz
Cykl: Miecz Prawdy (tom 6) | Seria: Fantasy
Wydawnictwo: Rebis
Faith of the Fallen

Szósty tom cyklu fantasy "Miecz Prawdy". Kahlan powoli wraca do zdrowia, gdy po Richarda znowu przybywa Siostra. Tym razem jednak jest to Nicci przerażająca Siostra Mroku zwana Panią Śmierci. Magiczny czar zespolenia więzi lorda Rahla silniej niż obroża, teraz bowiem w rękach chłopaka spoczywa nie jego wolność, lecz życie Matki Spowiedniczki. Czy w drodze do Altur Rang Richard zdoła znaleźć...

Szósty tom cyklu fantasy "Miecz Prawdy".

Kahlan powoli wraca do zdrowia, gdy po Richarda znowu przybywa Siostra. Tym razem jednak jest to Nicci przerażająca Siostra Mroku zwana Panią Śmierci. Magiczny czar zespolenia więzi lorda Rahla silniej niż obroża, teraz bowiem w rękach chłopaka spoczywa nie jego wolność, lecz życie Matki Spowiedniczki. Czy w drodze do Altur Rang Richard zdoła znaleźć sposób, by złamać moc czaru? Czy Kahlan, dowodząca stutysięczną armią d harańską, pokona wielokrotnie większy Imperialny Ład? Jedyne wyjście z sytuacji podsuwa szóste prawo magii jądro wszystkich praw.

Opinie czytelników (2025)
Krzysztof Baliński | 2015-08-04
Na półkach: Przeczytane, Kcnk
Przeczytana: 04 sierpnia 2015

Niezły literacki przekręt Goodkind urządził w kolejnej części cyklu „Miecz prawdy”, zatytułowany „Nadzieja pokonanych”. Dzieje naszego bohatera w tej części są ostro zakręcone. W zasadzie nikt by na to nie wpadł co też Richard Rahl może porabiać? Po prostu zastrajkował, dając jasno i wyraźnie do zrozumienia, ludzie chcecie wolności, to ruszcie się, i sami o nią zawalczcie!, koniec obijania się!, kiedy wróg szlaja się po Midlandach i robi co chce! Po za tym zatęsknił być zwyczajnym człowiekiem, najpierw uciekł gdzieś w lasy i góry, tylko z Khalan i Carą. A potem dał się porwać jednej z sióstr mroku, Nicci. Jasne, że ona zdawała sobie sprawę, że Richarda, który ma niepokorną naturę ciężko porwać, skoro już to przetestowały dawniej mort sith Denna, siostra Verna i pozostałe siostry z pałacu proroków. Potrzebny tu był czar magicznego zespolenia Nicci z Khalan. Ten magiczny wynalazek polega na tym, że obie zespolone osoby odczuwają dokładnie to samo, gdyby któraś zmarła lub była ranna,...

Michał | 2011-01-20
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 20 stycznia 2011

Książka napisana bardzo ciekawie, jak to zwykle u autora. Początek nie nastraja optymistycznie, Richard i Kahlan wplątani na nowo w wir wojny, przez siostrę Mroku. Jej motywy wydawały mi się co najmniej naciągane i dziwne.
Jednak po przeczytaniu, można ją uznać za takiego fantastycznego Fausta, który szuka sensu, przez całe życie, nie cofając się nawet przed oddaniem duszy.

Autor pokazuje nam jak się żyje w starym świecie, w samym centrum Imperialnego Ładu. Zapewne skojarzy się wszystkim podobnie, z państwami komunistycznymi, gdzie szarość okrywa wszystko, a ludzie mają problemy z zakupem chleba. Nie dlatego, że jest drogi, ale dlatego, że nie ma go w sklepach.
Również przedstawiony przy okazji jest problem pomocy socjalnej, oraz pomocy innym. Oczywiście ta dobra idea zostaje przejaskrawiona. I jako dobro zdaje się ukazana idea wolnego rynku. Cóż w prawdziwym świecie taka utopia straciła posłuch po kryzysie lat dwudziestych.

Jednak książkę pochłania się szybko, akcja jest...

michnar3 | 2014-08-13
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

"Nadzieja pokonanych" jest jedną z lepszych książek cyklu "Miecz Prawdy". Jak zwykle wyczerpująca, bardzo długa powieść. Znowu także pojawia się wątek: "muszę, to zrobić, bo Kahlan umrze!", ale według mnie teraz w lepszej wersji.

Ta książka dała mnie wiele emocji. Dlaczego? Ano dlatego, że bardzo nie zgadzałem się z ideologią Imperialnego Ładu, która została dogłębnie przedstawiona dopiero w tym tomie. Jestem czytelnikiem młodego pokolenia i komunizm znam tylko z opowieści, ale jakoś tak system Ładu kojarzył mnie się właśnie z nim. "Jesteś egoistą, bo nie dajesz wszystkiego na co zapracujesz tym, którym nie chce się pracować", albo "Nikt nie może mieć lepiej niż inni". Goodkind wymyślił coś dobrego, bo mnie zaciekawiło i jak już wspominałem aż denerwowałem się na taką głupotę. Rzecz jasna w książce też było przynajmniej w oczach Richarda przedstawione jako złe. I dobrze, jednym słowem "Nadzieja pokonanych" to kolejna świetna powieść w moim bogatym już literacko...

Kotkad | 2014-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2014

Szósty tom "Miecza prawdy" nie przeszedłby testu pierwszych 40 stron. Na szczęście ja tego nie czynię, daje książce większe szanse na rozbieg i na palcach jednej ręki mogę policzyć książki których nie skończyłam. Nudą wiało przez DWIEŚCIE stron. Przypominanie co działo się w poprzednich tomach zaczyna wywoływać u mnie ziewanie i zaczynam się zastanawiać czy osoba która sięga od środka, lub przypadkowo po któryś z tomów naprawdę potrzebuje aż tyle wiedzy na temat tego co się działo. Może. Mnie trudno powiedzieć bo czytam po kolei. Od około 200 strony zaczynają się walki, opisy bitew i o dziwo są wciągające. Nie jestem miłośniczką opisów przyrody i bitew a te mnie wciągały, widziałam je tak jakbym tam była. Przebrnąwszy przez te pierwsze 200 stron nie nudziłam się już ani chwili, szkoda mi było iść spać i odkładać lekturę i zająć się prozą życia codziennego.
A o czym ten tom nie zdradzę, pozwolę poczytać tym którzy przebrną nudną część i wpadną w wir przygody

Rose | 2011-02-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 28 listopada 2010

Jedna z moich ulubionych części cyklu "Miecz Prawdy".

Początkowe rozdziały opisują ogromną miłość i troskę Richarda wobec Kahlan. Gdy wszystko zaczyna toczyć się pozytywnie w życiu Richarda i Kahlan, pojawia się Nicci - Siostra Mroku. Wtedy znów wszystko się komplikuje. Sprawia to, że fabuła książki staje się dramatyczna.

Książka ta daje w pewien sposób ogromne umiłowanie życia. Daje nadzieje pokonanym. Na pewno nie przejdzie bez echa w duszy i sumieniu czytelnika. Sprawi, że inaczej spojrzy się na niektóre aspekty życia. Bo chociaż realia "Nadziei pokonanych" są umiejscowione w świecie high fantasy, wartości jakie przekazuje, cenione są wielce i w normalnym życiu. Przydadzą się każdemu człowiekowi.

Baś | 2015-01-04
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 04 stycznia 2015

Najlepsza z części, jakie do tej pory przeczytałam. Pełna pasji, pełna smutku, pełna.. uczucia. Czytając tą pozycję nie można wokół jej treści przejść obojętnie. Tezy głoszące wolność, życie, zawsze wywołują reakcję, jakąkolwiek. A w tej odsłonie zostało to zrobione naprawdę idealnie.
Nie zliczę razy, ile nie mogłam wytrzymać i chciałam w furii zakończyć czytanie, a jednocześnie nie mogłam tego zrobić z powodu ciekawości, co będzie dalej. Chłonęłam niemal każde słowo, każde zdanie, ba, literę! Były momenty przestoju, ale w sumie to dobrze, bo nadmiar emocji tylko zepsułby tę książkę.
Kończąc czytanie cieszyłam się, że zakończenie było takie, jakie jest. Nie mogło być inne, nie tym razem.
Uczucia rządzą człowiekiem. Pragnie on miłości, życia.. Nie można go zniewolić, zobojętnić na los. To nigdy dobrze nie wróży. I tutaj jest to idealnie pokazane. Polecam, naprawdę polecam!

Kamila | 2011-01-05
Na półkach: Posiadam, 2011, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 04 stycznia 2011

Przeczytana po raz drugi. Dobra, mądra! Fantastyczna! Z wszystkich jedenastu, jedna z najlepszych. Po raz kolejny czytałam niecierpliwie, z zapartym tchem, wypiekami na twarzy. Zakochałam się w tej części.

Enigne | 2016-02-25

Akcja w tej książce coraz bardziej się komplikuje. Opisuje kwestie o których normalnie się nie myśli, a po przeczytaniu zaczynamy się zastanawiać czy tak również się może zdarzyć w rzeczywistości i co byśmy zrobili w ich miejscu.

gartol | 2014-02-11
Przeczytana: 16 maja 2011

Najpiękniejsza powieść jaką dane mi było przeczytać. Najpiękniejsze przesłanie jakie kiedykolwiek z jakim dane mi było się spotkać. Polecam każdemu kto wątpi w to, co wierzy, a co gorsza w to kim jest.

sadi | 2010-09-27
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2003 rok

Świetny tom, nawiązujący do komunizmu i fanatyzmu religijnego.

zobacz kolejne z 2015