Wojna śląska 1740-1742

Wydawnictwo: Novae Res
Leyas

Pod koniec 1740 roku młody awanturniczy król pruski Fryderyk II rzucił rękawicę pogrążonemu w kryzysie Cesarstwu Austriackiemu. Stawką był nie tylko Śląsk, ale przede wszystkim pozycja europejskiego mocarstwa, którą postanowił wraz z nim wydrzeć prastarej monarchii Habsbugów. Tak rozpoczął się cykl wojen, które historia zapamiętała jako „wojny śląskie”, a których skutki przedefiniowały układ...

Tak rozpoczął się cykl wojen, które historia zapamiętała jako „wojny śląskie”, a których skutki przedefiniowały układ sił w Europie i – pośrednio – przyczyniły się do upadku Rzeczypospolitej.

Niesprawdzona, acz popularna lokalna legenda głosi, że król nie uciekał przed pościgiem, ale się przed nim ukrył. Dokładniej: został ukryty w kadzi po zacierze przez przygodną młynarkę, która później, przebranego w mężowskie cywilne łachmany, łodzią odwiozła króla do pobliskiego Mikolina, skąd monarcha dotarł do Lewina.
Historia ta wydaje się zbyt baśniowa, by mogła być prawdziwa. Ale tylko pozornie. Osiemnasty wiek obfitował w podobne wydarzenia. Ledwie siedem lat wcześniej inny król polski, Stanisław Leszczyński, też przemierzał Europę incognito, w chłopskiej sukmanie.

źródło opisu: http://novaeres.pl

źródło okładki: http://novaeres.pl

Ewa K | 2017-02-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 17 stycznia 2017

Są w naszym kraju takie ziemie, których burzliwe losy po dziś dzień stanowią temat wielu publikacji historycznych. Takim regionem jest Śląsk - kraina, która na przestrzeni epok wielokrotnie zmieniała przynależność państwową, a to za sprawą europejskich przywódców, którzy gotowi walczyć na śmierć i życie, chcieli przejąć śląskie ziemie i szczycić się swoim triumfem na arenie międzynarodowej. O jednym z wojennych epizodów w historii Śląska opowiada nam Jakub Hermanowicz w swojej książce pt.: 'Wojna śląska 1740-1742".

Gdy w 1740 roku umierający Karol VI zostawiał swoje państwo w rękach 23-letniej córki, Marii Teresy, z pewnością podejrzewał, że jego następczyni z racji płci i wieku może zostać zaatakowana przez swoich przeciwników politycznych. Rzeczywiście, na taki atak nie trzeba było długo czekać. Jeszcze w tym samym roku, młody władca Prus, Fryderyk II, postanowił skorzystać z zawirowań na tronie austriackim i stoczyć walkę o od dawna pożądany Śląsk. Szczegółowy przebieg tego...

Afrik | 2017-07-02

Bardzo ciekawie napisana książka o I z III wojen Śląskich. Choć interesuje się tematem, to książka w wielu miejscach pozytywnie mnie zaskoczyła. Jest dużo ciekawostek, przy tym opisanych prostym stylem sprawiającym że książkę przyjemnie się czyta. Ważne też jest że Śląsk traktuje autor jako jeden region, bez bzdur typu Górny czy Dolny Śląsk, który czytelnikom spoza regionu sprawia dużo problemu. Tak na marginesie Dolny i Górny Śląsk nie są osobnymi regionami, tylko pod regionami które podobnie jak Śląsk Cieszyński czy Opawski wchodzą w skład jednego regionu, czyli Śląska.

Tomasz Żarski | 2017-06-18
Łukasz Kuć | 2017-02-18