Łowcy Księży. Pamiętniki Ojca Gerarda

Łowcy Księży. Pamiętniki Ojca Gerarda
9788364197291
Coryllus, Klinika Języka, historia
Michu

"Ściągnęli go zatem oprawcy na dół do izby torturowej, zawiesili go za ręce w sposób wyżej opisany, i całe trzy godziny trzymali go w tych nad wszelki wyraz srogich katuszach. Nie zdołali jednak zmusić go do żadnego wyznania, z którego by komu bądź jaka szkoda urość mogła, aż w końcu sami stracili nadzieję, by z nim trafili do celu."

źródło opisu: http://coryllus.pl/

źródło okładki: http://coryllus.pl/wp-content/uploads/2016/07/Pami...»

Tytus | 2018-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2018

Pamiętnik jezuity Johna Gerarda, który w trudnym czasie panowania Elżbiety I Tudor(1558-1603) prowadził pracę wśród prześladowanych katolików w Anglii. Niesamowite przygody, ucieczka z więzienia, próby schwytania przez tytułowych łowców księży, tortury ( i to stokroć wymyślniejsze niż inkwizycji hiszpańskiej). Z lektury wyłania się obraz bardzo totalitarnego państwa na Wyspach Brytyjskich, które nie ma nic wspólnego z propagandowym przedstawianiem Anglii jako matki ruchów liberalnych. Barwne i tragiczne przygody ojca Gerarda oraz męczeństwo katolików opisane żywym językiem są świadectwem do czego doprowadza panujących nienawiść i nieopanowane żądze podlane sosem chciwości. Serdecznie polecam.

Jarek_K | 2017-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2017

Nieprawdopodobna historia kompletnie pprzelamujaca stereotyp "starej, wesolej Anglii" czasow elzbietanskich. Pamietniki katolickiego misjonarza ukazuja nam ponury obraz najzwyklejszego panstwa policyjnego, jakim bylo rodzace sie tzw. pierwsze imperium brytyjskie pod rzadami Tudorow. Wszechobecna policja polityczna, inwigilacja wszystkich warstw spolecznych, kompletna pogarda dla wszelkiej wlasnosci i zycia ludzkiego oraz obsesyjne polowanie na jakiekolwiek przejawy "papizmu", to obraz jaki jawi sie na kartach wspomien jezuity Johna Gerarda. Wydanie opracowane na podstawie wersji opublikowanej w Przegladzie Katolickim z 1873 roku wydane przez Klinike Jezyka a wiec niezwykle starannie, w twardej okladce z szata graficzna Bereznickiego.

Maćko | 2017-07-05
Przeczytana: 2017 rok