Czechy. Kościół i Państwo

Wydawnictwo: WAM
9788327711908
religia
Wojtek

Książka przedstawia relacje między Kościołem a państwem w Republice Czeskiej od XVII wieku do czasów współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń politycznych po 1989 roku. O zasadniczej odmienności tych relacji w porównaniu z Polską świadczy brak ratyfikacji konkordatu przez Republikę Czeską oraz długi proces legislacyjny związany z uchwaleniem ustawy o zwrocie majątku kościelnego....

O zasadniczej odmienności tych relacji w porównaniu z Polską świadczy brak ratyfikacji konkordatu przez Republikę Czeską oraz długi proces legislacyjny związany z uchwaleniem ustawy o zwrocie majątku kościelnego. Książka opisuje również procesy sekularyzacyjne zachodzące w czeskim społeczeństwie. Podaje także aktualny stan prawny regulujący stosunki Kościoła i państwa czeskiego - normy prawa wyznaniowego.
Omówiona tu problematyka w małym stopniu obecna jest w polskich publikacjach politologicznych, historycznych i prawnych. Niektóre poruszane zagadnienia zostały przedstawione w języku polskim po raz pierwszy, np. poglądy religijne prezydenta Tomáša G. Masaryka, umowy konkordatowe na ziemiach czeskich, problemy związane z ratyfikacją konkordatu z roku 2002, stosunek poszczególnych czeskich partii politycznych do kwestii wyznaniowych. Choć książka nie ma charakteru porównawczego, zawiera również zwięzłą charakterystykę relacji Kościół - państwo w innych krajach Unii Europejskiej.

źródło opisu: opis wydawcy

źródło okładki: google